blog

Jak wybrać odpowiednią nazwę domeny dla bloga

Na początek doprecyzujmy – nazwa domeny to taki „podstawowy adres”, pod którym znajdziemy stronę główną Twojego bloga, strony czy sklepu. Na przykład – hashmagnet.pl :).

Wybór odpowiedniej, łatwej do zapamiętania i jednocześnie ciekawej nazwy domeny to kluczowy element Twojego zaistnienia w Internecie. To jest wyróżnik, po którym zapamiętają Cię odbiorcy. I albo wrócą, pamiętając nazwę domeny, albo znikniesz w czeluściach Internetu.

Dlatego dobra nazwa domeny to konieczność dla każdego, kto myśli o profesjonalnym i długofalowym tworzeniu swojej blogowej marki. Myślę więc, że także dla Ciebie!

Z tego wpisu dowiesz się:

 • na co zwrócić uwagę, wybierając nazwę domeny,
 • czym różnią się polskie i zagraniczne rozszerzenia domeny,
 • jak zweryfikować pomysły na nazwę domeny i wybrać najlepszy,
 • na co zwrócić uwagę rejestrując domenę (wybierając operatora domeny),
 • jakie ceny za domenę spotkasz na rynku.

Wybór nazwy domeny

Gdy decydujesz się na własną stronę www czy bloga, nagle staje przed Tobą wiele decyzji do podjęcia. Jaką domenę wybrać? Jakiego usługodawcę? Ile to powinno kosztować?

Najważniejsza sprawa do przemyślenia, to wybór nazwy, czyli adresu, który będzie wpisywać odbiorca, by wejść na Twój serwis. Jak strzelić, by trafić w najlepszą nazwę?

Jest kilka podstawowych elementów, które należy przeanalizować, zanim zdecydujesz, jaką nazwę domeny wybrać. Dla jasności, poniżej znajdziesz składowe każdej domeny:

nazwa domeny

Może już masz jakiś pomysł? Zweryfikuj go za pomocą wyszukiwarki poniżej.

.pl – 13,90 zł | .com – 49,90 zł | .blog – 149,90 zł

Rozszerzenie domeny

Dla większości osób naturalny wydaje się wybór rozszerzenia .pl dla blogów kierowany na nasz rodzimy rynek i słusznie. Czy wiesz, że jest to najczęściej rejestrowane rozszerzenie w Polsce?

Czemu najpopularniejsze? Bo wiadomo – nasze, polskie, godne zaufania. Strony z obcojęzyczną końcówką mogą wzbudzać nieufność u odbiorców, jeśli spodziewają się, że na stronę zaprasza ich polski autor.

Z drugiej strony, może warto wyróżnić naszego bloga jakimś egzotycznym akcentem?

Jeśli uda Ci się znaleźć rozszerzenie, które nawiązuje do tematyki bloga oraz nie będzie zbyt trudne do wpisania dla potencjalnego odbiorcy, to dlaczego nie?
Przykład:

Dla bloga o tematyce militarnej możesz wybrać rozszerzenie .army.

Pamiętaj jednak, że przy zamianie tematyki takie rozszerzenie może się przerodzić w ograniczenie. Wyobraź sobie, że przebranżawiasz się z hurtowni militarnej w sklep z rękodziełem. Trochę mylące, prawda?

Oczywiście pamiętajmy także, że część rozszerzeń ma swój konkretny cel:

 • końcówka .org jest przeznaczona dla pozarządowych organizacji non-profit
 • końcówka .net przeznaczone jest dla firm i osób indywidualnych świadczących usługi dostępu do Internetu.

Z czasem to przeznaczenie się dość mocno rozmyło i teraz nie zwraca się na to aż tak dużej uwagi, ale jednak pierwotnie po to powstały różne rozszerzenia domen.

Dobrym zwyczajem online jest jednak stosowanie rozszerzenia odzwierciedlającego treści, które pojawiają się pod tą domeną. Doradzam Ci, by właśnie tym kierować się przy wyborze.

Nazwa domeny - weryfikacja

Wybór odpowiedniej nazwy domeny jest złożonym procesem. Podobnie, jak złożony jest proces tworzenia nazwy dla firmy czy marki.

Dlatego już na wstępie pamiętać należy o dwóch podstawowych zasadach:

 • warto, żeby nazwa domeny nawiązywała do tego, o czym chcesz pisać
 • powinna być jednak łatwa do zapamiętania.

Unikaj też skomplikowanej pisowni (np. mama-ma-manne), zbitków wyrazów trudnych do odczytania i zapisania (np. kolorowaakwarelowa, plotkiipijacekotki)

Skróty w nazwie, które tylko Ty potrafisz rozszyfrować, też zdecydowanie odpadają! Bo nazwa domeny ma pomagać odbiorcy zapamiętać Ciebie i Twoje miejsce w Internecie.

Nie zaskoczę nikogo, jeśli napiszę, że tak naprawdę nie ma złotej zasady tworzenia nazwy domeny. Ale każdy pomysł warto na kilka sposobów zweryfikować. To, do czego namawiam, to konsultacje ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną. Potraktuj ich jako potencjalnych odbiorców i przedstaw swoje pomysły na nazwę domeny.

Dodatkowa podpowiedź:
1. Spróbuj podyktować swój nowy adres przez telefon. Sprawdź, ile osób będzie w stanie poprawnie wpisać go w oknie przeglądarki. Wynik może Cię zaskoczyć!
2. Napisz nazwę na kartce, na wizytówce – i zobacz jak się prezentuje.

To proste, ale często skuteczne sposoby na przetestowanie swoich pomysłów.

Koszt rejestracji domeny

Mam już nazwę domeny, wybrałem rozszerzenie. Co dalej?

Jeśli jesteś w trakcie zakupu domeny, to zapewne wiesz, że dostawcy prześcigają się w ofertach – takie prawo rynku! Chciałbym Ci przedstawić moją opinię o tym, czym kierować się przy jej rejestracji.

Najważniejszy czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę wybierając operatora domeny, a więc usługodawcę, jest cena. Ale nie tylko cena rejestracji, a w szczególności cena odnowienia w kolejnym roku.

Uzasadnionym powodem odstępstwa od powyższej zasady mogą być dodatkowe profity, które możesz otrzymać wraz z zakupem domeny u konkretnego usługodawcy. Niestety wiele firm oferując domeny za złotówkę, a nawet za darmo na pierwszy rok odrabia sobie z nawiązką w latach kolejnych, a przecież nie planujesz prowadzenia swojego serwisu wyłącznie przez rok, prawda? Nie daj się oszukać.

Biorąc pod uwagę koszty, jakie ponosi firma sprzedająca Ci domenę, rozsądny zakres cenowy np. dla rozszerzenia .pl wynosi odpowiednio:

 • 10-20 zł z vat za rejestrację domeny
 • 60-90 zł z vat za odnowienie domeny

Pamiętaj: Nie musisz kupować domeny w swojej firmie hostingowej. Te dwie usługi możesz kupić niezależnie, a domenę skierować na wybrany hosting poprzez edycję ustawień DNS domeny.

Blogger domena

Na koniec informacja o jednej z najpopularniejszych platform. Tak, posiadając bloga na platformie Blogger (Blogspot), możesz podpiąć własną domenę za darmo.

Powodzenia w wyborze i rejestracji wymarzonej domeny dla bloga!

Domena kupiona. Co dalej? To już czas, by pomyśleć o hostingu, czyli położeniu fundamentów pod Twoją przygodę online :). Sprawdź nasz wpis – Jak wybrać najlepszy hosting?

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
3 lat temu
Ocena :
     

Długo się zastanawiałam jaką domenę wybrać, ale biorąc pod uwagę to, że zawsze można kupić nową i po prostu przenieść zawartość z jednej na drugą to nie wiem czy warto siedzieć nad tym tygodniami.

nokaut
nokaut
2 lat temu
Ocena :
     

No dobra a ile kosztuje wykupienie domeny w hashmagnet 

Lena D
Lena D
3 lat temu
Ocena :
     

Wybór domeny wcale nie jest łatwy… Znam przypadek gdy kolega wybierał domenę dla swojego biznesu i po dodaniu końcówki .com otrzymał wyraz niecenzuralny w kraju , w którym działał … (nie było to w pl). Oczywiście zauważył już po opłaceniu domeny na rok… :D Jak lepiej zawczasu pomyśleć, pogadać ze znajomymi i spytać o opinie :)

Majka Grobelna
Majka Grobelna
3 lat temu
Ocena :
     

Ja zakładając pierwszego bloga nie odrozniałam bloga od hostingu, domeny, ssl chyba wtedy jeszcze nie było ale jakby było to też byłąby to czarna magia… No cóż. Powierzyłam zadbanie o to komuś innemu ale srogo się zawidołam, później płąciłam za to grubą kasę bo człowiek wziąl dowolną ofertę którą znalazł w necie i po prostu dał mi faktury do zapłacenia. Także zanim się weźmiemy za wykupywanie domeny to trzeba porównać różne oferty, podpytac doswiadczonych ludzi… Fajnie ze jest taki blog jak wasz i mozna się dokształcić.

TwojaM
TwojaM
2 lat temu
Ocena :
     

A co jeśli domena z moim imieniem i nazwiskiem jest już zajęta? Ile kosztuje taka własna domena żeby ją wykupić?

prawnik
prawnik
2 lat temu
Ocena :
     

Prowadzony za rękę tym artykułem wykupiłem domenę. Co dalej? Ktoś mnie pokieruje? Jakieś linki od czego teraz zacząć?…