blog

Co to jest hosting i jak wybrać najlepszy dla bloga?

Pytanie, z którym spotykamy się najczęściej, brzmi: Jaki hosting polecacie?

Odpowiedź jednak nie jest taka prosta. Zależy od wielu zmiennych. Niemniej, w tym artykule w krótki i zwięzły sposób nauczymy Cię, jak wybrać najlepszy hosting.

Co to jest hosting? 

To pytanie zapewne zadaje sobie wiele osób zaczynających blogowanie. Odbiegając od technicznej definicji, postaram się wyjaśnić w najprostszy możliwy sposób, czym jest hosting. Każdy blog, np. oparty o system WordPress, podobnie jak każdy program komputerowy, składa się z różnych plików oraz bazy danych. Jeśli chcemy pokazać światu swojego bloga musimy gdzieś te pliki umieścić, żeby każdy miał do nich dostęp poprzez sieć Internet. Tu przychodzi nam z pomocą hosting.

Ale co to jest tak w zasadzie? Maksymalnie upraszczając:
Hosting to taki specyficzny komputer (serwer), podłączony do sieci Internet, na którym możemy przechowywać i udostępniać nasze pliki.

Jak wybrać DOBRY hosting dla bloga?

Jak każda maszyna, taki specyficzny komputer (serwer) ma swoje parametry. Musisz zwrócić na nie uwagę przy zakupie hostingu dla bloga. Kupując komputer sprawdzasz pojemność dysku czy ilość pamięci. Przy hostingu parametry, na które warto zwrócić uwagę są nieco podobne.

Oto najważniejsze z nich:

Pojemność

Odpowiednik wielkości dysku twardego w komputerze. Na klasycznego bloga, nawet z blogowej czołówki, powinno wystarczyć maksymalnie 10 GB powierzchni. Z moich obserwacji wynika, że regularnie używany blog po około dwóch latach funkcjonowania zajmuje 3 do 6GB. Oczywiście zakładając, że nie wrzucasz tam ogromnych zdjęć prosto z lustrzanki ;)

Transfer

Oznacza ilość danych (pliki, które umieścisz na hostingu jak każde mają swoją wielkość), jakie w skali miesiąca może wysłać Wasz serwer do odbiorców. Tu koniecznie szukaj oferty bez limitów. Takie oferty to obecnie standard, a do tego nie jesteś w stanie przewidzieć swoich potrzeb w tym zakresie.

Bazy danych

Zarówno system WordPress, jak i każdy inny system do zarządzania treściami (CMS), korzysta z baz danych. To takie miejsce, gdzie przechowywane są m.in. wszystkie treści bloga. Dobry hosting oferuje co najmniej kilka baz danych. Warto pamiętać, że nawet na jednej bazie może działać kilka stron. Zatem w większości przypadków w zupełności wystarczy jedna baza danych per hosting.

Konta pocztowe

Dobry hosting dla bloga oferuje w cenie możliwość utworzenia kont pocztowych w domenie bloga. W końcu bardziej profesjonalnie wygląda adres hosting@hashmagnet.pl niż z rozszerzeniem @o2.pl czy @gmail.com.  Liczba kont często jest nielimitowana, ale realnie w zupełności wystarcza kilka, a na ogół jedno. Konto pocztowe w domenie można połączyć z kontem gmail i zyskać dodatkową przestrzeń oraz wygodę użytkowania, jeśli na co dzień korzystasz z gmaila.

Backup danych

Każdemu zdarza się coś przypadkowo skasować… :). Im częstszy backup oferuje dostawca hostingu tym spokojniejszy sen użytkownika. Standardem jest backup raz na 24 godziny i w większości przypadków takie rozwiązanie zupełnie wystarczy. Warto sprawdzić w jaki sposób jest robiony backup. Dobrze, aby kopia była przechowywana nie tylko lokalnie, ale także na zdalnej, niezależnej od serwera macierzy a wręcz w innej lokalizacji.

Obsługa

Nie jest to parametr stricte techniczny. Jednak to bardzo istotna cecha dobrego hostingu. Nawet najlepszy hosting z kiepską obsługą będzie dla Was bardzo uciążliwy. Warto zatem sprawdzić opinie o firmie hostingowej. Dobrym pomysłem jest również przetestowanie, jak wygląda komunikacja z pierwszą linią wsparcia takiego hostingu. Skoro już wiesz, czym tak naprawdę jest hosting, pozostaje pytanie – jaki hosting wybrać?

Przede wszystkim, przed podjęciem decyzji, warto zapoznać się z konkurencyjnymi ofertami, i wybrać najbardziej korzystną. Tanio nie znaczy lepiej, a drogo nie znaczy dobrze. Trzeba też uważać na naciągaczy, oferujących „darmowe gratisy”, które po roku zmieniają się w kosztowne przedłużenia. My podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając hosting. Jaki Ty wybierzesz, zależy już tylko od Ciebie :).

Wybór hostingu pod WordPress nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza, jeżeli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy na temat branży. Dla każdego, kto bloga zakłada po raz pierwszy, przygotowaliśmy garść porad. Mając do wyboru droższy nieograniczony i tańszy ograniczony, nigdy nie zastanawiaj się, jaki hosting wybrać. W dzisiejszych czasach, usługodawca oferujący ograniczony transfer nie powinien być traktowany poważnie.

Sprawdź ofertę na nasz hosting WordPress. Preinstalowany WordPress, transfer bez limitu i świetne wsparcie. Atrakcyjna cena. Bez kruczków.

Platforma do kursów online

Zacznij zarabiać online!
Wystarczy 1 zł

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olga
Olga
4 lat temu
Ocena :
     

Wybór hostingów jest ogromny i można się łatwo pogubić. Ja jestem zwolenniczką testowania gdzie się da, a praktycznie każdy hosting taką opcję ma.

Trans-Mrożonki
Trans-Mrożonki
2 lat temu
Ocena :
     

Tak Olga zgadzam się z Tobą. Wybór jest ogromny bo obecnie to minimum 20-30 firm, stąd ważną rzeczą jest dobranie pod swoją firmę kosztów w stosunku do oczekiwań. Ja obecnie patrzę na najbardziej korzystne ceny – bo renomę ma prawie każda firma (zależy oczywiście od ilości awarii). Jeśli ktoś odnawia jedną/dwie domeny to looz ale gdy dochodzi do tego serwer i kilka lub kilkanaście domen to warto popatrzeć na koszty.