blog

Jak założyć bloga na WordPress

jak założyć bloga wordpress

Z tego wpisu dowiesz się, jak założyć bloga na WordPress i czego będziesz potrzebować, by zrealizować ten proces sprawnie i bez problemów.

WordPress - dobry wybór

Zacznijmy od prostego faktu – wybór systemu WordPress to bardzo dobry wybór!  Jest to obecnie najbardziej rozpowszechnione i najbardziej przyjazne dla przyszłego twórcy rozwiązanie. Jak zatem wystartować swoją przygodę z WordPressem?

Na początek warto wiedzieć, że WordPress występuje w dwóch wersjach. Nie pomyl ich, mimo tej samej nazwy różnice między nimi są duże. Jedno rozwiązanie jest platformą online (WordPress.com) a drugie (WordPress.org) to instalowany na hostingu skrypt WordPress, którym możesz w pełni zarządzać.

Szczegółowy opis różnic sprawdzisz tu: Czym się różni WordPress.org od WordPress.com?

My skupimy się na tej „lepszej” :) wersji, z rozszerzeniem .org. Daje ona dużo więcej możliwości i większą swobodę działania niż platforma .com.

WordPress - instrukcja krok po kroku

Konkretnie, jak więc założyć bloga w oparciu o WordPress.org? Poniższe wideo pokaże Ci w niecałe 4 minuty jak to wszystko działa:

Chcesz przetestować WordPress?

Korzystaj 7 dni bez żadnych zobowiązań.

Do założenia bloga na WordPess potrzebujesz trzech elementów:

#1 Domena – nazwa/adres główny twojego bloga WordPress

Czym jest domena? To nazwa jaką będziesz się posługiwać w Internecie, aby każdy mógł łatwo odnaleźć Twojego bloga (WordPressa). Domena składa się z nazwy głównej i rozszerzenia. Przykładowo dla naszej domeny hashmagnet.pl nazwą główną będzie „hashmagnet”, a rozszerzeniem .pl.

Domena to podstawowa funkcjonowania online, w końcu chwytliwa i pomysłowa nazwa zdaje się być co najmniej połową sukcesu, prawda? O tym jak wybrać odpowiednią nazwę domeny dla bloga przeczytasz w naszym wpisie: Jak wybrać odpowiednią nazwę domeny dla bloga Tu natomiast możesz sprawdzić ile kosztują domeny z różnymi rozszerzeniami – cennik domen.

Należy jednak pamiętać, że sama domena nie wystarczy do założenia bloga na WordPress. Pamiętaj, że domena to tylko nazwa, adres, który musi gdzieś prowadzić. A prowadzić będzie na hosting.

#2 Hosting – dom dla Twojego WordPressa, miejsce na pliki i bazę danych

Jak zrozumieć działanie WordPressa? WordPress jest programem komputerowym. Jak każdy program ma swoje pliki, które umożliwiają mu działanie. Te pliki muszą się gdzieś znajdować. Podobnie jak przy instalacji gry komputerowej albo programu do obsługi drukarki. Wchodzisz w instalator, wciskasz kilka razy „dalej”, folder na dysku sam się tworzy i umieszczane są w nim pliki danego programu.

Jeśli jednak pliki WordPressa zostałyby umieszczone na Twoim komputerze, nikt inny by ich nie zobaczył! Bo nie byłyby online. Twój komputer nie jest dla nikogo dostępny z poziomu Internetu.

Z pomocą przychodzi nam hosting.

Czym jest hosting? Hosting to taki specyficzny komputer w sieci (serwer), który udostępnia miejsce na pliki czy bazę danych. Żeby Twoja strona, blog, sklep były widoczne online dla każdego, instalujesz je właśnie na hostingu.

#3 WordPress – system Content Management System (System Zarządzania Treścią)

Zwieńczenie poprzednich punktów. Masz już hosting i domenę, teraz czas na instalację WordPressa. Pliki WordPressa pobierz z oficjalnej, polskiej strony wordpress.org – przejdź do strony z pobieranie. Unikaj pobierania WordPressa, wtyczek czy szablonów z nieznanych źródeł, to niebezpieczne.

Poniższa grafika pozwoli Ci uporządkować wszystkie elementy:

WordPress - instalacja na hostingu

Mamy już wszystkie składowe. Możemy przejść do instalacji! Każdy dobry hosting powinien zapewnić Ci instalację WordPressa w cenie usługi. Jeśli jednak chcesz to zrobić samodzielnie, to poniżej znajdziesz instrukcję instalacji WordPressa.

Aby samodzielnie zainstalować WordPressa na hostingu, potrzebujesz dwóch rzeczy:

Protokół FTP umożliwi Ci bezpośredni dostęp do miejsca na hostingu. Tam wgrasz pliki WordPressa, które pobrałeś wcześniej ze strony WordPress.org.

Konto dostępowe do FTP możesz stworzyć w panelu swojego hostingu (instrukcje jak założyć konto FTP są specyficzne dla każdego hostingu) lub poprosić obsługę o jego utworzenie. Otrzymasz login, hasło oraz nazwę hosta (adres serwera). Te dane wpisujesz w programie do obsługi połączeń FTP, takim jak np. popularna FileZilla. Rozpakowane (domyślnie pliki WordPressa są spakowane do formatu .zip, muszisz je rozpakować przed wgraniem) piki WordPressa wgrywasz do katalogu swojej domeny. Po tej operacji, gdy wpiszesz adres swojej domeny w przeglądarce wyskoczy okienko konfiguracji, możesz przejść do kolejnego kroku.

Nie wszystko da się przechowywać w formie plików. Zatem WordPress korzysta ze specjalnej bazy do przechowywania danych z której łatwo i szybko może pobierać oraz zapisywać dane takie jak np. treści wpisów blogowych. 

Bazę, podobnie jak konto dostępowe do FTP, utworzysz z poziomu panelu swojego hostingu. Szczegółowe informacje jak stworzyć konto FTP oraz bazę danych znajdziesz w materiałach pomocy wykupionego hostingu. Podczas tworzenia bazy zapisz sobie nazwę użytkownika, nazwę bazy oraz hasło, będą potrzebne w kolejnym kroku.

Pod Twoją domeną ukaże się ekran powitalny. Następnie, po przejściu krok dalej, zobaczysz taki ekran:

jak zalożyć bloga wordpress

Wprowadź zapisane wcześniej wartości: nazwę bazy danych, nazwę użytkownika, hasło, adres serwera (na ogół localhost) bazy danych i prefiks tabel (może być dowolny, możesz też zostawić domyślny wp_).

Jeśli wszystko jest ok – przejdź dalej. Kolejny krok to wpisanie m.in. nazwy bloga, swojego hasła czy adresu e-mail. Po wykonaniu tych kroków możesz już korzystać ze swojego WordPressa – gratuluję :).

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pisanie bloga
Pisanie bloga
6 lat temu

Można najpierw spróbować na WordPress.com – ma to tę zaletę, że jeśli zdecydujemy się na niezależność (własny hosting, domena), to wszystko możemy ładnie przenieść.

Seoit
Seoit
Reply to  Patryk Kozioł
4 lat temu

Dokładnie tak. Podzielam w tym zakresie dokładnie opinię Pana Patryka. Jakiekolwiek przenoszenie strony, może mieć negatywny wpływ na pozycję witryny w wyszukiwarce. Wynika to, ze wspomnianych wcześniej problemów migracyjnych. Przede wszystkim dlatego, że odwzorowanie wszystkich połączeń między podstronami może być problematyczne, oraz wymusza to zastosowanie na wszystkie odnośniki przekierowań 301, które docelowo powinny przenieść całą moc, ale czasem może trochę to trwać. Dodatkowo o ile nie ma innych powodów, które wymuszałyby takie działania, dużo lepiej utrzymywać i działać na tej samej domenie. Nie wspominając o tym, ze postawienie strony na własnym koncie hostingowym daje dużo większą niezależność i pełną kontrolę… Czytaj więcej »

Szymon Owedyk
Szymon Owedyk
4 lat temu
Ocena :
     

Dzięki za wskazówki. Ja także postawiłem na blog WordPress i jestem tym zachwycony :)

iii
iii
4 lat temu
Ocena :
     

ile trzeba mieć lat żeby założyć bloga ?

Paweł
Paweł
3 lat temu
Ocena :
     

Fajny techniczny artykuł Patryk! Podoba mi się, że propagujesz WP ? i bardzo fajny film.

Krysia
Krysia
3 lat temu
Ocena :
     

Jeszcze przydałby się taki wpis jak zakładanie bloga krok po kroku na innych platformach niż WordPress.

KArol
KArol
3 lat temu
Ocena :
     

Dla mnie blog wordpress to jedyne słuszne rozwiązanie, w ogóle nie bawiłbym się w inne, darmowe opcje.

Jola
Jola
2 lat temu
Ocena :
     

Właśnie dowiedziałam sie z tego artykułu co to jest WordPress. Jak zacząć być blogerką gdy ma się ponad 50 lat… Z takimi materiałami i to dostepnymi za darmo – wierze, że wszystko jest mozliwe bo na naukę nigdy nie jest za późno :) Dziękuję za te podpowiedzi i bardzo przydatne wskazówki.

Karolina Suchowolska
Karolina Suchowolska
2 lat temu
Ocena :
     

Dziękuję za wpis wyjaśniający czym jest WordPress. Krok po kroku zbliżam się do założenia bloga, bez wpadek początkującej dzięki wiedzy od Hashmagnet. Będzie ogień :D

Herman89
Herman89
2 lat temu
Ocena :
     

Teraz każdy szuka wiedzy jak założyć bloga :) WordPress sprawił że blogerstwo stało się powszechne, pytanie ile z tych blogerów ma coś ciekawego do napisania… :) Niemniej artykuł b przydatny.

mCGREGOR
mCGREGOR
3 lat temu
Ocena :
     

Ja też kiedyś zaczynałem w blogosferze, było to na poczatku lat 2000 :) Ze wszystkich rzeczy wokół blogowania najbardziej polubiłem… zakładanie. Bloga WordPress zakłada się łatwo i przyjemnie, dlatego postanowiłem zająć się tym zawodowo :)