blog

WordPress – jak zacząć

wordpress jak zacząć przygodę

Blog, strona WWW, sklep i wiele, wiele więcej innych, praktycznych rozwiązań możesz stworzyć na podstawie systemu CMS WordPress. Nic więc dziwnego, że ponad 1/3 serwisów w Internecie działa właśnie na podstawie WordPressa.

WordPress jest systemem do zarządzania treścią (CMS – ang. content management system). To, jak sama nazwa wskazuje, daje Ci możliwość zarządzania wszelkimi treściami w ramach danego serwisu stworzonego właśnie na podstawie tego systemu – nawet bez umiejętności programistycznych.

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że mamy dwa rodzaje WordPressa:

  1. WordPress.com – platforma internetowa,
  2. WordPress.org – skrypt instalowany na hostingu.

Szczegółowo o różnicach miedzy tymi wersjami przeczytasz tu – WordPress.org i WordPress.com różnice.

W tym artykule skupię się na WordPressie w wersji .org, gdyż to wybór znacznie bardziej wszechstronny i dający dużo większe możliwości.

WordPress.org - od czego zacząć?

WordPress.org do działania potrzebuje dwóch składowych:

  • Hostingu – czyli miejsca na serwerze, gdzie będzie można umieścić pliki oraz bazę danych (składowe WordPressa);
  • Domeny – czyli nazwy adresu, który będzie wskazywał, gdzie nasz WordPress się znajduje.

Oczywiście WordPressa można zainstalować nawet na własnym komputerze z użyciem specjalnego oprogramowania, ale zakładam, że Twój serwis ma być widoczny dla wszystkich, a nie tylko dla Ciebie.

Hosting i domena dla WordPressa

Firm hostingowych jest bardzo dużo, zróżnicowanie ofert może przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając hosting:

  • Pojemność – sam WordPress nie jest wymagający, jeśli chodzi o pojemność wybranego hostingu (wystarczy kilkaset MB). Jeśli jednak dodamy do tego wtyczki, szablony, zdjęcia i różnego rodzaju załączniki, które z czasem będą się kumulować, to dobrym wyborem będzie hosting o pojemności minimum 10 GB. 20 GB da nam już duży komfort na lata [przy założeniu, że nie wrzucamy zdjęć prosto z aparatu :)].
  • Certyfikat SSL – odpowiada za szyfrowanie danych między Twoją przeglądarką a serwerem (np. wpisywane hasła). Standardem jest obecnie darmowy certyfikat Let’s Encrypt uwzględniony w cenie hostingu.
  • Zainstalowany WordPress – możesz to zrobić samodzielnie, ale każdy dobrej jakości hosting powinien oferować Ci już gotowy do pracy WordPress, jest to wygodne, bez zbędnych komplikacji.
  • Jakość – mnogość firm oferujących hosting dla WordPressa sprawia, że pojawia się też sporo kiepskiej jakości rozwiązań. Zweryfikuj opinie, klientów danej firmy, przetestuj usługi i sprawdź, jak sprawnie funkcjonuje dział wsparcia. W ten sposób zyskasz dużą dozę pewności, że Twój wybór jest słuszny. Pod kątem technicznym nie licz, że hosting za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych rocznie będzie świetnym rozwiązaniem, to tylko pozorna oszczędność.

Sprawa jest nieco prostsza jeśli chodzi o domenę. Głównym kryterium wyboru będzie tutaj cena. Jest ona różna dla rejestracji domeny na pierwszy rok (często domena na pierwszy rok jest już w cenie hostingu) oraz kosztów jej odnawiania w kolejnych latach. 10-15 zł netto za rejestrację i 60-80 zł netto za odnowienie wydają się bardzo rozsądnymi kwotami.

Jak zalogować się do WordPressa

Wyjdę z założenia, że nie lubisz sobie utrudniać życia i wybierzesz hosting z już zainstalowanym WordPressem, więc pomijam kwestię „jak zainstalować WordPressa”.

Skupimy się na praktycznym przewodniku krok po kroku, jak faktycznie używać WordPressa. Zaczniemy od tego, jak się do niego zalogować.

Domyślnym adresem panelu zarządzania WordPress jest zawsze /wp-admin poprzedzony nazwą domeny. 

Przykładowo mojadomena.pl/wp-admin – po wpisaniu adresu zgodnie z tym wzorem, powinno pokazać Ci się okno logowania jak na poniższym obrazku:

jak zalogować się do wordpress

Po wpisaniu loginu (domyślnie jest to „admin”, ale może być inny w zależności od ustawień autoinstalatora hostingu) lub adresu e-mail oraz hasła, które powinny trafić do Ciebie niedługo po zakupu hostingu, zobaczysz centrum zarządzania swoim WordPressem. Wiesz już, jak zalogować się do WordPressa, możemy pójść krok dalej i zapoznać się z całym panelem. Na początku może Ci się on wydawać mało intuicyjny, ale gwarantuję, że bardzo szybko oswoisz się z poszczególnymi zakładkami i ich funkcjami.

WordPress - przegląd funkcji

Mniej więcej taki widok zobaczysz po pierwszym logowaniu do panelu WordPressa:

WordPress jak zacząć

Większość zakładek jest dość intuicyjna i nie wymaga szerszego objaśnienia, najlepiej samodzielnie przeklikać każdą z nich i zajrzeć, co konkretnie się tam kryje. Wbrew pozorom nie tak łatwo WordPressa zepsuć, więc nie krępuj się testować, ile się da :).

To, co może być dla Ciebie zastanawiające, to fakt, czym się różnią strony od wpisów. WordPress w swoim głównym przeznaczeniu jest systemem blogowym. Toteż wszelakie treści blogowe są zorganizowane w zakładce „Wpisy”. Wpisy, w przeciwieństwie do stron, mają możliwość przypisania im konkretnych kategorii czy tagów, dzięki czemu łatwiej zorganizować treści blogowe.

Strony natomiast mają bardziej statyczny charakter i służą do przekazywania treści takich jak informacje o firmie/ autorze, dane kontaktowe czy po prostu treści ofertowe.

WordPress - motywy i wtyczki

WordPress w swojej podstawowej wersji, bez żadnych rozszerzeń takich jak wtyczki czy motywy (nazywane często szablonami czy skórkami), wygląda dość ubogo. Jak widzisz na poniższym obrazku, szału nie ma :).

wordpress org od czego zaczać

Jest to domyślny motyw o porywającej nazwie „Twenty Twenty”. Warto więc na start pomyśleć o czymś ciekawszym w formie. Na naszej stronie znajdziesz przegląd szablonów WordPress, zarówno tych w wersji płatnej, jak i darmowych.

To właśnie motyw nadaje wygląd Twojemu WordPressowi. Sprawia, że jest on po prostu ładny, ale także funkcjonalny, gdyż wiele szablonów, szczególnie tych płatnych, niesie ze sobą wiele dodatkowych funkcji i możliwości.

Poniżej znajdziesz przykłady takiej metamorfozy na podstawie dwóch popularnych szablonów płatnych:

Różnica jest ogromna, prawda :)? A to nadal ten sam poczciwy WordPress, który jeszcze przed chwilą był dość ubogi. Warto poświecić chwilę na wybór odpowiedniego motywu, będzie on warunkował wiele istotnych kwestii, jeśli chodzi o wygodę poruszania się i użyteczność Twojego serwisu WordPress.

Wtyczki WordPress

Temat rzeka. Często nasi klienci pytają: „Jakie wtyczki warto zainstalować?”. Ogólnie jestem zdania, że instalować należy wyłącznie wtyczki, których się faktycznie potrzebuje. Instalowanie czegokolwiek na zapas nie ma sensu i może powodować jedynie problemy.

Są oczywiście wtyczki, które są bardzo przydatne już od początku, pokażę Ci kilka z nich:

  • Yoast SEO – wtyczka, która przeniesie Twój WordPress na wyższy level w zakresie możliwości optymalizacji treści pod kątem wysokich pozycji w Google. Warto mieć jeśli tylko planujesz być w Google (a kto nie planuje?).
  • Comments – wpDiscuz – wbudowany w WordPressa system komentarzy blogowych nie jest ani zbyt piękny, ani szczególnie funkcjonalny. Ta wtyczka pozwoli Ci znacząco poprawić te parametry.
  • Elementor – jeśli planujesz tworzyć poszczególne strony w bardziej kreatywny sposób, to ta wtyczka zdecydowanie musi się znaleźć na Twojej liście. To tzw. „page builder”, specjalny system, który pozwoli Ci układać treści jak z klocków lego. Cała strona, którą obecnie oglądasz jest zbudowana właśnie na podstawie tej wtyczki.
  • Wordfence Security – czysty, stale aktualizowany WordPress jest bezpieczny. Niestety z czasem liczba zainstalowanych dodatków rośnie, a razem z tym faktem rośnie także ryzyko powstania jakiejś dziury bezpieczeństwa. Ta wtyczka pomoże Ci uszczelnić niektóre obszary.
  • GA Google Analytics – „lekka” wtyczka, która ułatwi Ci połączenie konta Google Analytics z WordPressem.

Tu szukaj powyższych wtyczek – oficjalne repozytorium WordPress. Zdecydowanie unikaj pobierania i instalowania czegokolwiek z nieznanych źródeł.

Mógłbym tak wymieniać i wymieniać, wtyczek i motywów jest na rynku kilkadziesiąt tysięcy. To tylko pokazuje, jakie możliwości zyskujesz w zakresie rozszerzania funkcji Twojego WordPressa.

WordPress jak zacząć - podsumowanie

WordPress to naprawdę fajny system do tworzenia stron, blogów, a nawet sklepów. Morze możliwości, jakie ze sobą niesie, oraz prosta konstrukcja, sprawiają, że jest tak bardzo popularny na całym świecie. Jeśli dopiero zaczynasz swój rejs po internetowych technologiach, będzie to zdecydowanie dobry wybór.

Jakie są Twoje doświadczenia? Może chcesz o coś zapytać? Podziel się swoimi refleksjami w komentarzu.

Patryk Kozioł

Autor: Patryk Kozioł

Praktyk biznesu. Od blisko 15 lat otacza technologiczną opieką przedsiębiorców i twórców on-line. Założyciel i CEO marki HashMagnet, która zapewnia pomoc i skuteczne wsparcie twórcom on-line, a której zaufało już ponad 2500 aktywnych klientów.

Platforma do kursów online

Zacznij zarabiać online!
Wystarczy 1 zł

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
2 lat temu
Ocena :
     

Ja myślałem, żeby zacząć od joomla, ale im dłużej czytam tymbardzij wordpress wydaje się być duuużo lepszym rozwiązaniem na start.