blog

Czym się różni WordPress.org od WordPress.com

Początki blogowania bywają trudne, prawda? Szukasz miejsca i sposobu, by wreszcie zacząć. I jak zaklęcie pojawia się tam magiczne wręcz słowo „WordPress”… Wydaje się, że wystarczy wpisać w wyszukiwarkę to hasło, by zgłębić tajemną wiedzę. Cóż, tak pewnie udało Ci się trafić na ten wpis, i obiecuję – jeśli przeczytasz go w całości, nie pozostaniesz bez odpowiedzi!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • co to jest WordPress.com,
  • co to jest WordPress.org,
  • czym różnią się rozwiązania (prócz szczegółów nazwy),
  • jakie są wady i zalety obu rozwiązań,
  • co ja polecam Ci na początek.

Poznaj różnice między WordPress.com a WordPress.org

Większość początkujących blogerów doskonale kojarzy nazwę WordPress. Mogłoby się wydawać, że WordPress to WordPress i ta sprawa nie ma drugiego dna.

Kiedy jednak okazuje się, że WordPress występuje w dwóch wersjach, wiele osób otwiera oczy ze zdziwienia. I o ile rozwiązanie typu „platforma blogowa” jest już im znane z wcześniejszych doświadczeń, o tyle jakieś „skrypty instalowane na hostingu” brzmią dla nich jak czarna magia i aż się odechciewa o nich myśleć. Mimo podobnej nazwy, tego samego autora i wielu podobieństw technologicznych są to jednak rozwiązanie różniące się dość mocno.

WordPress.com – platforma online do blogowania

Jest to platforma w swoim działaniu podobna do np. Blogger.com (Blogspot). Jej podstawowa wersja jest darmowa i oferuje stworzenie prostego bloga na jeszcze prostszych szablonach, o adresie xyz.wordpress.com (to tzw. subdomena).

Platforma WordPress.com stworzona została z myślą o komercyjnym wykorzystaniu, udostępniany jest Ci po prostu system, którego możesz używać za darmo w wersji podstawowej.  W związku z tym, że jest to projekt komercyjny, wszystko jest opracowane tak, żeby jednak te kilka dolarów tam zostawić ;).

WordPress.com zalety

  • jest darmowy w podstawowej wersji,
  • pozwala na bardzo szybki start z własnym blogiem.

Wady platformy WordPress.com (w wersji zupełnie darmowej):

  • bardzo ubogi wybór wtyczek i szablonów,
  • brak dostępu do kodu źródłowego,
  • brak możliwości podpięcia własnej domeny,
  • na tej platformie nie można zamieszczać reklam. Jest to ważne dla blogerów myślących o zarobku w oparciu o publikowane teksty, do form reklamowych zaliczane są także wpisy sponsorowane.

Wszystko to czyni to korzystanie z WordPress.com w wersji darmowej bardzo męczącym i mało perspektywicznym wyborem.

WordPress.com wersja płatna

Istnieje oczywiście płatna wersja platformy WordPress.com. Opłata roczna za płatną wersję WordPress.com zaczyna się od mniej więcej 50$ (około 200 zł) i kończy nawet na ponad 500$ (grubo ponad 2000 zł rocznie). Pomimo jednak, że daje więcej możliwości, w porównaniu z potężnym narzędziem, jakim jest WordPress.org, wypada słabiutko.

wordpress.org vs wordpress.com

WordPress.org - skrypt instalowany na hostingu

Dużo lepszym rozwiązaniem dla początkujących blogerów wydaje się WordPress.org.

WordPress.org to skrypt (program), który instalujemy na własnym serwerze, pod własną domeną. Gdy blogerzy rozmawiają o WordPressie, jego zaletach czy wadach, to najczęściej mają na myśli ten właśnie skrypt, pobierany ze strony WordPress.org.

WordPress.org zalety:

  • ogrom wtyczek czy szablonów (które zmieniają wygląd strony, dodają nowe funkcje, po prostu – pozwalają tworzyć i ulepszać w nieskończoność),
  • pełny dostęp do kodu źródłowego skryptu – czyli można zajrzeć „maszynie w bebechy”, jeśli ktoś poczuje potrzebę,
  • jesteś właścicielem takiego rozwiązania i możesz z nim robić co tylko chcesz, bez ograniczeń.

WordPress.org wady:

  • dodatkowe koszty w postaci hostingu i domeny,
  • bardziej złożone kwestie mogą wymagać wsparcia specjalistów z zewnątrz.

WordPress.com czy WordPress.org - co wybrać? Co lepsze?

Przychodzi nareszcie moment, w którym musisz wybrać między WordPress.com a WordPress.org. Pozwól, że przedstawię Ci moją opinię w tym temacie.

Dla mnie rozwiązanie, jakie proponuje darmowa platforma WordPress.com, jest mało wartościowe. Dlaczego? Wydaje się być skierowane jedynie do tych, którzy piszą bloga głównie hobbystycznie, dla siebie i nie chcą inwestować w bardziej przyjazne rozwiązania. I to jest ok, ale takich osób jest stosunkowo mało, pisząc bloga chcemy na ogół trafiać do jak największej liczby osób, rozwijać się. Tutaj będzie to ciężkie do zrealizowania, a płatne wersje są mało atrakcyjne w porównaniu do wersji org. 

WordPress.org wyposażony dobry hosting, najlepiej ze wsparciem specjalistów, będzie Ci służył długie lata, dawał możliwości dodawania nowych funkcji, zmiany wyglądu, będzie się rozwijał razem z Tobą.

W mojej opinii zwycięzca może być tylko jeden i jest to WordPress w wersji ORG.

Platforma do kursów online

Zacznij zarabiać online!
Wystarczy 1 zł

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kowal54
Kowal54
3 lat temu
Ocena :
     

Odwieczny dylemat, wordpress.com a wordpress.org ;).

hauerpower
hauerpower
3 lat temu
Ocena :
     

Na początek można zadziałać na darmowych szablonach lub builderach ale to się źle skończy ;) albo strona wyjdzie nie tak jak powinna albo optymalizacyjnie średnio. Do tego ilość czasu potrzebna na poznanie co i jak działa by zrobić coś więcej niż wizytówkę na zagmatwanym szablonie jest nie warta czasu.

Chyba że chcemy wdrażać się w tajniki wordpress i wiązać z nim przyszłość jako hobby to jest to oczywiście opcja;)

Monika
Monika
3 lat temu
Ocena :
     

Czy dobrze rozumiem że ten org jest płatny? Jeśli dobrze rozumiem czym się różni wordpress.org od wordpress.com to chyba jest to przed wszystkim kwestia finansowa… Tzn jak ktoś nie ma pieniędzy i woli mieć takie darmowe hobby to chyba nie ma powodu by nie wybrać tego com?