blog

5 Skutecznych Sposobów na Optymalizację Kosztów Twojego Sklepu Internetowego

optymalizacja kosztów sklepie internetowym

Ten wpis jest w pełni poświęcony tematowi optymalizacji kosztów sklepu internetowego. Jeśli prowadzisz swój biznes online lub myślisz o jego założeniu, ten artykuł jest dla Ciebie!

Sklep Internetowy

W dzisiejszych czasach, sukces sklepu internetowego zależy w dużej mierze od umiejętności zarządzania kosztami. W naszym poradniku przedstawimy pięć praktycznych i skutecznych sposobów, które pozwolą Ci zminimalizować wydatki i zwiększyć rentowność Twojego e-biznesu.

Wolisz słuchać? Sprawdź wersję na YotuTube:

1. Zmiana operatora hostingu / domeny

Pierwszy punkt jest bardzo bazowy. Jeśli Twój sklep korzysta z rozwiązań open source takich jak WooCommerce, PrestaShop czy Magento, to musisz mieć hosting i bardzo często za niego przepłacasz. Biorąc pod uwagę realia rynkowe, jest sporo dużych firm, które pobierają opłaty nawet rzędu kilku tysięcy złotych rocznie za usługi. Zapewne nawet nie zdajesz sobie sprawy, że możesz mieć analogiczną usługę w znacznie niższej cenie u konkurencji. Przy zachowaniu takiej samej, a zwykle wręcz lepszej jakości.

Warto też weryfikować czy parametry usługi jaką posiadasz takie jak procesor, pamięć ram czy przestrzeń faktycznie są Ci potrzebne. Oczywiście trzeba mieć zapas mocy na wypadek zwiększonego ruchu, ale warto to poprzeć realnym zapotrzebowaniem. Szukaj też rozwiązań elastycznych, przykładowo my, w ramach naszych usług, dajemy możliwość zwiększenia zasobów na dwadzieścia cztery godziny za dodatkową opłatą. Często to znacznie bardziej efektywne finansowo rozwiązanie niż ogromny pakiet przez cały rok.

Jedną z obaw zmiany dostawcy usług jest sama migracja. Wierz mi, nie masz powodów do obaw. W ramach HashMagnet przenosimy wiele różnych stron czy sklepów wraz ze skrzynkami pocztowymi i trwa to zwykle jeden wieczór. Nawet jeśli pojawiają się jakieś drobne komplikacje po migracji, co jest normalne, to można się z nimi szybko uporać. Jeden wieczór, którego korzyści można często liczyć w tysiącach złotych oszczędności rocznie. Pamiętaj, że taka migracja w większości dobrych firm jest darmowa.

Analogicznie wygląda kwestia kosztów odnowienia domen. Często kusząca cena rejestracji domeny to wabik, który sprawia, że każdego kolejnego roku płacisz z grubą nadwyżką. Rynek pod tym względem jest bardzo zróżnicowany, rocznie, nawet przy jednej domenie możesz zaoszczędzić ponad 150 złotych. Mało tego, przeniesienie domeny jest bezpłatne, można je wykonać w trakcie okresu rozliczeniowego i nie zmieni to jej terminu ważności. Wystarczy uzyskać specjalny kod autoryzacyjny nazywany kodem authinfo lub EPP i możesz zmienić operatora w dosłownie kilka kliknięć. Prosta i szybka metoda na dodatkowe oszczędności.

2. Zmiana bramki płatności w sklepie internetowym

Płatności online to praktycznie must have w każdym e-commerce. Twój sklep także zapewne korzysta z jakiejś bramki płatności, która pobiera prowizję od każdego sprzedanego za jej pomocą produktu.

Bramki płatności nie różnią się jakoś szczególnie między sobą, zwykle oferują szybkie przelewy, płatności blik czy kartą kredytową. Różnią się jednak warunkami współpracy i tu warto przyjrzeć się tematowi bliżej.

Zasada rozliczania z operatorem płatności jest prosta, ktoś składa zamówienie w Twoim sklepie, płaci z użyciem bramki, środki z tej transakcji wędrują do operatora płatności, odliczana jest prowizja i finalnie pieniądze trafiają do Ciebie. I ta właśnie prowizja powinna Cię zainteresować w kontekście ewentualnych oszczędności. Co ciekawe, różnice poziomu prowizji w ujęciu procentowym między operatorami mogą wynosić nawet ponad 200%. Zatem zmiana operatora, w zależności od skali Twoich transakcji, może przynieść wymierne korzyści, nawet kilkaset złotych miesięcznie. Sama operacja zmiany bramki pod kątem technicznym nie jest skomplikowana, więc tym bardziej warto pomyśleć o takiej zmianie.

W opisie filmu na YouTube znajdziesz mały bonus związany z tym tematem. Jako oficjalny partner firmy Autopay (wcześniej znanej jako Blue Media), mamy specjalne warunki dla naszych klientów z których możesz skorzystać także ty.

3. Wdrożenie automatyzacji procesów w sklepie internetowym

Automatyzacje to oszczędność czasu, a czas to pieniądz. Poza oczywistymi procesami, które wręcz muszą być zautomatyzowane jak płatności czy dokumenty księgowe, warto zidentyfikować procesy, które obecnie realizujesz ręcznie lub ich nie realizujesz wcale.

Dobrym przykładem może być na przykład obsługa posprzedażowa o której się często zapomina. Automatyzacja, która po siedmiu dniach wyśle pytanie o opinię na temat produktu czy wygeneruje kupon na kolejne zakupy, może przynieść Ci wiele korzyści, szczególnie jeśli robisz to teraz ręcznie.

Innym przykładem może być pełna automatyzacja wysyłki. Dzięki połączeniu sklepu z magazynem, który przechowuje Twoje produkty, możesz automatycznie inicjować proces ich wysyłki na podstawie złożonego zamówienia.

Możliwości w tym obszarze jest cała masa. Przyjrzyj się procesom jakie zachodzą w twoim biznesie i pomyśl jak możesz je zautomatyzować. Takie podejście powinno w efekcie końcowym przynieść wiele korzyści, a co za tym idzie oszczędności.

4. Zmiana platformy sklepowej

Podobnie jak w przypadku hostingu, tu także warto sprawdzić alternatywy do obecnie używanego narzędzia. Zdaję sobie sprawę, że taka zmiana może być wyzwaniem, ale w dłuższej perspektywie to się po prostu opłaca.

Weźmy na warsztat kilka najczęściej spotykanych scenariuszy, aby zobrazować jakie są możliwości.

Pierwszy z nich to korzystanie z rozwiązania źle dopasowanego do specyfiki twojej oferty. Mam tu na myśli na przykład tworzenie sklepu na podstawie skryptu typu Prestashop czy Magento do prostej sprzedaży nieskomplikowanych produktów. To po prostu przerost formy nad treścią. Rozwiązania tego typu są dedykowane bardziej złożonym, średnim i dużym sklepom, wymagającym indywidualnego podejścia, a to po prostu kosztuje. Do tego większego wymagania co do samego hostingu, konieczność angażowania programisty w zmiany czy naprawy i wiele innych kosztów pobocznych. W efekcie końcowym tworzy się inwestycyjna studnia bez dna, która nie pasuje do Twojego biznesu. Zmiana w tym przypadku to ogromne oszczędności.

Innym przypadkiem jest po prostu zmiana platformy typu SaaS, która jest droga w porównaniu do rozwiązań konkurencyjnych. Wiele firm w ostatnich latach prowadzi bardzo agresywną politykę zwiększania cen, więc także w takim scenariuszu warto przenalizować rozwiązania alternatywne. W większości przypadków podstawowe dane takie jak produkty, zamówienia czy lista klientów, można łatwo wyeksportować i zaimportować w nowym rozwiązaniu. Kwestie techniczne załatwia wsparcie nowej platformy, więc pozostają tylko aspekty związane z wyglądem sklepu. To wbrew pozorom nie jest operacja rodem z NASA. Przy odpowiednim wsparciu ze strony dostawcy platformy nie ma co się obawiać zmian. Tym bardziej, jeśli prowadzą do optymalizacji kosztów w długiej perspektywie.

5. Optymalizacja działań marketingowo-sprzedażowych w sklepie internetowym

Niewątpliwie jest to obszar, który potrafi pochłonąć ogromne nakłady finansowe, szczególnie, gdy jest realizowany w nieefektywny sposób.

Na jednym z poprzednich filmów na naszym kanale YoutTube (mierzenie konwersji) mówiłem o mierzeniu konwersji i to jest jeden z tych kluczowych czynników, które mogą znacząco zoptymalizować koszty związane z Twoim sklepem. W ogólny ujęciu, kompleksowa analityka daje Ci wiedzę, które działania przynoszą odpowiednie rezultaty. Dzięki tej wiedzy możesz przestać przepalać budżet lub zrezygnować z kanałów promocji, które są nieefektywne.

Analogicznie sytuacja wygląda jeśli Twoja strategia i działania marketingowe bazują wyłącznie na Twoich subiektywnych odczuciach. Etap związany ze stworzeniem lejka marketingowego musisz solidnie przepracować i oprzeć o realne dane, badania czy doświadczenia. Oczywiście to jest zawsze proces, który będzie wymagał wielu optymalizacji i nie będzie idealny na początku, ale zdecydowanie solidna baza pozwoli na minimalizację ryzyk i kosztów w tym procesie.

Na koniec kwestia niby oczywista, ale często pomijana. Korzystając z usług agencji czy specjalistów do spraw marketingowych, nie weryfikujemy w żaden sposób ich pracy. W sieci krążą historie o agencjach seo, które poza pobieraniem comiesięcznej opłaty niewiele więcej robiły. Dlatego tak ważne jest, aby orientować się w różnego rodzaju narzędziach pozwalających na obiektywną ocenę tego typu działań.

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments