Blogowanie nie wydaje się już tak popularnym zajęciem jak kilka lat temu. Kanały social media pęcznieją od natłoku treści. A jednak swoje własne miejsce w sieci to coś co zdecydowanie warto posiadać. I słowem kluczowym jest tu „własne„. Własny blog to pełna kontrola tego co tworzysz, nikt nie będzie Cię cenzurował, blokował czy ograniczał Twoich zasięgów według własnego widzimisię. Blogi nadal pozwalają tworzyć i zarabiać online. Zatem gdzie i jak założyć bloga, żeby miało to największy sens?
Z tego wpisu dowiesz się:
Jaką platformę dla blogerów wybrać – Blogger czy WordPress?
Wady i zalety trzech najpopularniejszych rozwiązań dla blogerów
Jak założyć bloga na poszczególnych platformach dla blogerów
Gdy chcesz już założyć bloga (stronę z wpisami), koniecznie musisz wziąć pod uwagę swoje cele i możliwości, jakie dają poszczególne systemy. Jeśli to forma pamiętnika – potrzeby będą mniejsze. Ale jeśli chcesz zarabiać, to warto od początku zrobić to dobrze i w sposób profesjonalny, aby uniknąć późniejszych kłopotów.
W tym artykule poznasz trzy najpopularniejsze rozwiązania dla blogerów. Dlaczego trzy? Nie ma więcej? Oczywiście, że są na rynku inne narzędzia, powód jest prosty, ciężko będzie Ci znaleźć coś lepszego niż jedno z podanych tu rozwiązań. To dobrze znane, popularne i przetestowane przez miliony użytkowników systemy. Do tego możliwa jest między nimi migracja (przenoszenie treści), czego nie zawsze znajdziesz w innych systemach i utkniesz tam na zawsze :).
Blog WordPress.org
Chcesz prowadzić bloga na WordPress?
Jeśli tak, to intuicję masz sprawną :). To niewątpliwie król jeśli chodzi o rozwiązania do tworzenia i prowadzenia blogów. WordPress w wersji .org – czyli taki, który można pobrać i jest instalowany na hosting, to opcja najbardziej elastyczna i rozwojowa. To jest właśnie kwintesencja stwierdzenia „własny blog„.
Wolisz skupić się na tworzeniu treści? Założymy bloga za Ciebie.
- bloga jest Twoją własnością w 100%
- blog na WordPressie to praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju
- do dyspozycji masz dziesiątki tysięcy bezpłatnych szablonów i wtyczek
- możesz swobodnie przenosić swoją www między hostingami
- samodzielnie decydujesz co i jak promujesz na blogu, nie masz żadnych ograniczeń
- możesz łatwo optymalizować stro pod kątem SEO
- z czasem możesz zmienić swój blog w sklep instalując odpowiednią wtyczkę
- możesz ustawić w nim własną domenę
- do działania potrzebny jest hosting i domena – to koszty na start, nie tak duże, ale jednak darmowe szablony często mają ograniczone funkcje
- musisz dbać o swojego bloga, robić cyklicznie aktualizacje (chyba, że zlecisz to komuś)
- więcej opcji i możliwości to też konieczność zdobycia szerszej wiedzy
Konkretnie o tym jak założyć bloga na WordPress.org dowiesz się szczegółowo z naszego wpisu Jak założyć bloga na WordPress. Znajdziesz tam informacje na temat potrzebnych elementów (jak hosting oraz domena), ale także konkretną instrukcję instalacji WordPressa w tej wersji na zakupionym hostingu.
Chcesz zacząć z WordPress.org w 5 minut? Kliknij poniższy przycisk i testuj za darmo i bez zobowiązań przez 7 dni.
Chcesz przetestować WordPress?
Korzystaj 7 dni bez żadnych zobowiązań.
Blog na platformie Blogger (Blogspot)
Opcja zupełnie darmowa na start. Jest to platforma online, usługa wujka Google, której możesz używać podobnie jak z innych dostarczanych przez giganta rozwiązań (np. gmail). W związku z tym, iż jest to platforma a nie niezależny system ma swoje plusy i minusy związane z tym faktem. Przyjrzyjmy się im na początek.
- darmowy
- możesz użyć darmowej subdomeny (np. mojblog.blogspot.com)
- możesz kupić i podpiąć własną domenę
- w razie potrzeby możesz przenieść wpisy na WordPress
- hosting zapewnia Google, więc jest on dobrej jakości
- nie martwisz się o aktualizacje czy kwestie techniczne
- blog nie jest Twoją własnością, a jedynie korzystasz z platformy do jego prowadzenia
- oferuje mało narzędzi do edycji tekstów
- uboga dostępność wtyczek / dodatków
- niezbyt atrakcyjne wizualnie szablony
- brak pełnej kontroli – właścicielem wszystkiego jest Google, więc jeśli zdecyduje się usunąć platformę, to zostaniesz z niczym
- dużo mniejsze możliwości w porównaniu z WordPress.org
Ta opcja będzie dobra, jeśli chcesz założyć bloga bez kosztowo i sprawdzić się w roli blogerki/blogera. W kontekście dostępnych platform do prowadzenia bloga, Blogger zdecydowanie przoduje i ma potężne wsparcie od samego Google. Jednak doświadczenie pokazuje, że wraz z rozwojem, możliwości tej platformy szybko się kończą, a uboga funkcjonalność zaczyna uwierać. Musisz zadać sobie pytanie czy jesteś gotowa/gotów na to, aby po jakimś czasie zaczynać wszystko od nowa na innym systemie, migrować treści i je poprawiać. W mojej opinii koszt hostingu i domeny nie jest na tyle duży, żeby inwestować czas w półśrodki. Myślisz o zarabianiu na blogu i profesjonalizmie? Wybierz WordPress.org.
Blogger - jak zacząć
Wejdź na blogger.com i postępuj zgodnie z instrukcją. Jeśli masz konto Google nie musisz zakładać nowych kont, blog zostanie do niego przypisany. Ogólnie proces zakładania bloga na platformie Blogger jest prosty, wystarczy podążać za instalatorem, aby dość szybko móc zacząć tworzyć. Cały proces zakładania bloga na Bloggerze znajdziesz na poniższym filmie:
Blog na platformie WordPress.com
Niby nadal WordPress, ale jakiś taki inny :). Prowadzenie własnego bloga możesz też rozpocząć za darmo na platformie online WordPress.com, to wprawdzie opcja darmowa, ale z największą ilością kruczków.
- darmowy
- bazuje na CMS WordPress w bardziej okrojonej wersji niż .org
- darmowa subdomena (np. mojblog.wordpress.com)
- nie martwisz się o aktualizacje
- blog nie jest Twoją własnością, a jedynie korzystasz z platformy do jego prowadzenia
- możliwości są mocno okrojone (w porównaniu z wersją .org)
- znacznie mniej szablonów i wtyczek
- podpięcie własnej domeny jest płatne
- bardzo ograniczone możliwości reklamowe (regulamin platformy)
- dużo opcji płatnych dodatkowo
Ciężko określić dla kogo będzie to dobra opcja, gdyż ogólnie nie jest to dobra opcja :). Jeśli chcesz hobbystycznie tworzyć treści, prowadzić bloga dla znajomych i rodziny, to odnajdziesz się tu dość dobrze. W każdym innym przypadku sugerowałbym inne rozwiązanie.
WordPress.com, jak założyć – sytuacja ma się podobnie jak w przypadku Bloggera, wchodzisz na wordpress.com i postępujesz zgodnie z instrukcjami. Zakładanie bloga tu jest nieco mniej intuicyje, ale do przejścia, sprawdź na poniższym filmie:
Gdzie założyć bloga?
WordPress w wersji .org będzie rozwiązaniem najlepszym. W oparciu o ten system działa 2/3 stron w internecie, więc musi być dobre!
Jeśli chcesz sprawdzić czy blogowanie jest dla Ciebie, wybierz platformę Blogger. Na start będzie ok.
Najmniej polecam Ci WordPress w wersji .com. To mało przyszłościowe rozwiązanie, jeśli będziesz chciał się rozwijać. Masz pytania? Wątpliwości? Napisz w komentarzu co myślisz.
Ja zaczęłam od bloggera, ale po kilku miesiącach przeniosłam się na wordpress. W sumie nie żałuję choć trochę pracy było przy przeniesieniu.
Na pewno WordPress.org. Jest to rozwiązania dla profesjonalnej strony.
Od kilku lat prowadzę hobbystycznego bloga i od samego początku trzymam się Bloggera. Kilka razy zastanawiałam się nad przejściem na WordPress, ale mam okazję działać na tej platformie w pracy i… już nie jestem przekonana do tego, by przenosić swojego bloga na WP.
Co prawda dostępność templatek, dodatków itd. jest większa niż na Bloggerze, obsługa też nie jest specjalnie trudna, jednak prywatnie trudno mi się przekonać do WP.
Jeśli dobrze zrozumiałem to prowadzisz bloga raczej w formie hobby, coś dodatkowego. Myślę, że to ma duże znaczenie. Ludzie, którzy profesjonalnie zarabiają na prowadzeniu bloga, dużo częściej doceniają WordPressa, jego elastyczność i możliwości. W oczach firm, które z nimi współpracują, profesjonalne podejść choćby do wyglądu też ma znaczenie.
Właśnie, w tym problem, że autorzy wszelakich poradników nt. „gdzie pisać bloga” jakby zapominało, że wielu ludzi prowadzi blogi hobbystyczne, dla siebie i może najbliższych. Szkoda. Czyżby blog stał się aż tak komercyjnym produktem?
Możesz prowadzić bloga hobbystycznie, większość poradników, jak ten powyżej, przedstawia plusy i minusy danego rozwiązania, a co z tym zrobisz zależy już w pełni od Ciebie. Natomiast pytanie czy prowadząc bloga hobbystycznie faktycznie potrzebujesz jakichś poradników? Zakładasz darmowe konto na Bloggerze lub WordPress.com i po prostu piszesz :).
I to błąd myślenia – tak, wielu ludziom potrzeba poradnikom także na poziomie hobbystycznym. Urodziłam się końcem lat 70. W szkole informatykę miałam przez rok i nawet nie widziałam na oczy windowsa 95 , choć właśnie wtedy był puszczany w obieg To co wiem o necie, wiem z własnego doświadczenia. I wiem, jak trudno się w ten sposób uczyć, jak czasem wiele błędów się popełnia. Poza tym to, co czasem jest przez 5 lat blogiem hobbystycznym, może się stać w końcu blogiem zarabiającym – czyż nie? Dlatego początki tez są ważne. Ja np. odradzałaby damrowy wordpress.com. Dlaczego? Bo ma tak… Czytaj więcej »
Jestem na początku drogi. Mam teksty i pomysły co i jak zrobić. Tylko nikt nie pokazuje tego co jest dla mnie najważniejsze. Nie ma opisu jak uruchomi bloga, do którego zapisanie się będzie płatne. Oferując specjalistyczną wiedzę na wysokim poziomie nie mogę robić tego za darmo. Nie chcę reklam, które mogą podważać zaufanie do tego co piszę. Przewiduję opłatę 50 zł na rok, jako promocja przez kilka miesięcy. Później 70 zł na rok. Proszę o podpowiedź jak to zrobić.
Technicznie jest to kwestia dość prosta do zrobienia. Zaczynamy oczywiście klasycznie od WordPressa. Następnie należy poszukać wtyczki pod hasłem „Membership plugin” (najlepiej płatnej, gdyż jakość takiej wtyczki będzie znacznie wyższa na ogół). Są to specjalne wtyczki pozwalające na udostępnianie treści na określonych warunkach, czyli np. za opłatą roczną. Taki zestaw pomoże zrealizować Twój plan. Oczywiście konfiguracja tego typu narzędzia dla kogoś początkującego może wydawać się trudna, tym bardziej, że w grę wchodzą płatności online, ale przy dużej dozie cierpliwości i chęci nauki jest jak najbardziej do zrobienia. Zastanowiłbym się jednak czy to podejście jest odpowiednie, intuicyjnie, rozsądniej byłoby najpierw stworzyć… Czytaj więcej »
interesujący artykuł
Dobrze wygląda ten poradnik. Jak dla mnie wrodpress górą
Wybrałem wordpressa i to chyba dobry wybór;)
Świetny artykuł, kiedyś założyłam bloga na blogspocie i korzystałam z domeny właśnie u Was (wtedy jeszcze był to OpiekunBloga), a teraz myślę coraz bardziej czy nie przenieść się na WordPress, coraz bardziej się do tej opcji przekonuję i wiem, że jak brać hosting to tylko u Was!
No, pamiętam jeszcze czasy opiekuna bloga. Fajnie, że się tak rozwinęli od tego czasu
Przydatny artykuł, również uważam, że WordPress w wersji org jest najlepszą alternatywą, a z Waszą pomocą nawet WordPress czy założenie sklepu nie jest straszne ;)