Rejestracja domeny niektórym ludziom może wydawać się mocno skomplikowana, jednak wcale nie taki diabeł straszny. Jeśli zastanawiasz się nad stworzeniem sklepu lub strony internetowej, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Przybliżymy Ci, na co zwracać uwagę, zanim przystąpisz do konkretnych działań, ponieważ wspomniany wcześniej diabeł – tkwi najczęściej w szczegółach.
Mamy nadzieję, że po naszym artykule wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane, a Ty będziesz mieć praktyczne kompendium wiedzy dotyczące niezbędnych kroków, jakie będziesz musiał wykonać w trakcie rejestracji lub transferu swojej domeny internetowej.
Czym jest domena internetowa?
Państwowy Instytut Badawczy NASK opracował specjalny raport odnoszący się do nazw domen w Polsce. Stan na rok 2021 wskazuje, że posiadamy prawie 2,5 miliona aktywnych nazw, a przybywa nowych średnio 173 tysiące. Są to ogromne liczby, które pokazują, jak bardzo aktywność twórców skupiła się wokół sieci globalnej. Większość właścicieli sklepów stacjonarnych decyduje się na założenie swojej strony www, aby zmaksymalizować zyski. Z tego powodu zakładając stronę internetową, warto skupić swoje wysiłki na dotarciu do każdego użytkownika internetu, a w tym pomoże Ci właśnie rejestracja domeny u zaufanych dostawców.
Domenę internetową możemy podzielić na dwie części: nazwę główną oraz końcówkę. Nazwą główną określamy unikalną nazwę, jaką będzie posiadała Twoja strona internetowa, a końcówką odpowiednie rozszerzenie występujące zaraz po kropce. Jest to część składowa, jaką będzie miał Twój wirtualny adres URL, który widnieje w panelu wyszukiwarki. Abyś mógł to lepiej zrozumieć, najłatwiej będzie link reprezentujący Twoją domenę podzielić w ten sposób:
- http – czyli element wyświetlający się zawsze na samym początku, odpowiada za nazwę protokołu, który jest bardzo istotny i pomaga w bezpiecznym korzystaniu z domeny internetowej,
- nazwa – wybierasz ją sam i bardzo często nakreśla ona użytkownikowi, czego dotyczy Twoja strona lub o czym opowiada. Każda strona internetowa lub sklep mają swoją indywidualną nazwę domeny,
- rozszerzenie – jest to końcówka, którą obserwujesz po każdej nazwie np.: .com, .pl, .de. Rozszerzenie jest wybierane przez właściciela strony i najczęściej nawiązuje do kraju, w którym rejestrowana jest domena.
hashmagnet
nazwa główna
.pl
rozszerzenie
Za działanie domen internetowych odpowiada DNS – Domain Name System. Porządkuje oraz kataloguje wszystkie nazwy stron, dzięki czemu nie powtarzają się i nie są powielane. Jeśli wykupisz rejestrację domeny z wybraną nazwą, to może być ona używana tylko przez Ciebie. Nikt nie będzie mógł stworzyć takiego samego adresu. W Polsce nadrzędnym rejestratorem domeny z rozszerzeniem .pl jest NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Proces rejestracji odbywa się za pośrednictwem Programu Partnerskiego, który został stworzony w grudniu 2002 roku i zrzesza wielu godnych zaufania rejestratorów. Najbardziej intuicyjne i rozpoznawalne w naszym kraju są domeny z rozszerzeniem .pl.
Kolejną rzeczą jest wybór właśnie rozszerzenia, które jest niesamowicie ważne w trakcie rejestracji domeny. Przypisuje bowiem Twoją domenę do konkretnej, większej kategorii zbiorczej. Sugerując się tym dokładnym podziałem, możemy je sklasyfikować na:
- Top-level domain – są to domeny najwyższego poziomu. Powyżej nich nie istnieją żadne inne domeny w całym systemie DNS. Posiadamy konkretne typy takich domen i są to: domeny generyczne (.org), krajowe (np. polskie .pl) oraz funkcjonalne (np. .info).
- Second-level domain – są to subdomeny, które przynależą do domen głównych lub domen wyższego poziomu. Strony, w których występują dwa rozszerzenia, na przykład często widywane: .com.pl. Główną domeną jest ta z rozszerzeniem .com, a subdomeną jest polska wersja posiadająca rozszerzenie .pl.
Również rodzaj Twojej domeny będzie określany przez występujące na końcu rozszerzenie. Niezależnie, czy wolisz .pl, czy .com – zasady działania pozostaną takie same, a zmianie ulegnie jedynie zastosowanie. Zgodnie z panującymi rozszerzeniami, domeny możemy podzielić na:
- domeny globalne/generyczne – to domena posiadająca bardzo dobrze nam znane rozszerzenia: .com, .net, .org, a nawet europejskie .eu.
- domeny krajowe/narodowe – w zależności od miejsca Twojego zamieszkania będą miały końcówki przypisane do danego kraju. Polska posiada .pl, Niemcy mają .de, a na przykład Francja .fr.
- domeny funkcjonalne – obejmujące połączenia dwóch następujących po sobie końcówek, jak: .com.pl, .sklep.pl, .biz.pl i tym podobne.
- domeny regionalne – to na przykład domena odwołująca się do nazw miejscowości lub regionu, w których się ich używa. Może to być: .pomorskie.pl, .waw.pl.
- domeny sponsorowane – są często używane przed podmioty prawne lub działalności gospodarcze. W Polsce najbardziej znane są domeny rządowe z rozszerzeniem .gov.
To już moment, w którym możesz sprawdzić dostępność wybranej domeny:
Wiele powszechnie nam znanych domen nie posiada polskich znaków, jednak istnieją także domeny IDN – internationalized domain name, które zezwalają na nich używanie. Jednak nie są polecane, ponieważ w ogólnym obiegu korzysta się z domen pozbawionych naszych polskich ą, ę, ś, ć, ż, ń, ł ect. Taki zabieg niestety sprawi, że adres Twojej strony w pasku będzie wyglądać zupełnie inaczej. Odbiorcy zza granicy nie mają takich liter w swoich słownikach, a w domenach globalnych są po prostu zbędne.
Od czego zacząć rejestrację domeny?
Zanim odpowiemy Ci na kluczowe pytanie – gdzie zarejestrować domenę, postaramy się przybliżyć Ci sam proces rejestracji domeny, jej szybkiego transferu oraz wyboru tej wyjątkowej nazwy, która będzie poniekąd Twoim znakiem rozpoznawczym w internecie. Przemyśl ją dobrze, ponieważ cały adres będzie pełnił funkcję reprezentatywną Twojej strony i publikowanych na niej treści.
Nie inspiruj się lub nie klonuj istniejących już nazw, ponieważ Twoja domena internetowa będzie kojarzona wyłącznie z inną marką. W trakcie budowania własnej rozpoznawalności stawiaj na unikalne i intuicyjne nazwy, które łatwo wpadną w oko użytkownika. Powinna także nawiązywać do oferowanych przez Ciebie usług lub tematyki domeny. Jeśli nie jesteś pewny, czy nazwa domeny jest wolna – możesz sprawdzić jej dostępność w naszej wyszukiwarce.
Bardzo ważnym aspektem jest cykl życia domeny, który rozpoczyna się już od momentu jej zarejestrowania. Będzie się różnić w zależności od wybranego przez Ciebie rozszerzenia oraz usługodawcy – średnio jest to okres od 1 do 10 lat. Decydując się na wybranie rozszerzenia obejmującego Twoją lokalizację, czyli polskie .pl, to po rejestracji, cykl życia domeny wyniesie 365 dni. Jeśli nie zdecydujesz się na jej odnowienie – po upływie roku przejdzie okres 30-dniowej kwarantanny i nazwa powróci do puli nazw wolnych. W ten sposób zwolnisz tę domenę i następny użytkownik będzie mógł ją zarejestrować, jako adres swojej strony internetowej.
Wielu rejestratorów oprócz samej rejestracji domen, oferuje także hosting oraz transfer istniejącej domeny. Hostingiem możemy określić przechowywanie dla Ciebie całej zawartości Twojej domeny, która wyświetla się wszystkim odwiedzającym, sama domena nie wystarczy. Jest to świetna opcja, ponieważ możesz mieć wszystko uporządkowane w jednym miejscu. Magazynowanie danych na serwerach zewnętrznej firmy daje Ci gwarancję, że Twoja domena będzie aktywna 24/7 i nie będzie miała żadnych przerw w działaniu. Na serwerze (hostingu) usługodawcy możesz oprócz trzymania swojej domeny, także stworzyć skrzynkę mailową dla siebie i swoich pracowników – jest to naprawdę duże ułatwienie, nawet dla małych firm.
Na co należy zwracać uwagę w trakcie rejestracji domen internetowych?
Jesteś już zdecydowany zarejestrować domenę? Przede wszystkim zwracaj uwagę na solidność rejestratora. Najlepszym wyznacznikiem jest liczba obsługiwanych domen przez daną firmę oraz opinie klientów na temat współpracy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybierając danego usługodawcę, nie będziesz żałować swojej decyzji oraz nie będziesz mieć dodatkowych problemów z tytułu rejestracji wybranej domeny .pl.
Koniecznie zwracaj także uwagę na treść umowy czy warunki promocji oferowanej przez rejestratora, ponieważ niższa cena może oznaczać także kiepską jakość oraz brak możliwości transferu domen. Niekiedy serwisy dają możliwość darmowej rejestracji, jednak nakładają obowiązek odnowienia domeny po upływie roku i mimo chęci transferu – będziesz musiał dokonać opłaty, często znacznie wyższej niż rynkowa.
Dodatkowym atutem, jaki może mieć Twój adres URL, jest certyfikat SSL. Jest to protokół sieciowy, który poprzez szyfrowanie chroni internautów i umożliwia bezpieczne połączenie przeglądarki internetowej z serwerem, na którym znajduje się strona www. Od wprowadzenia RODO w Polsce jest on jednym z najbardziej podstawowych zabezpieczeń. Zapewnia użytkownikom Twojej domeny wysoką ochronę danych w trakcie ich przesyłania.
Co zrobić, jeśli mam zarejestrowaną domenę w innym miejscu?
Jeśli rejestrację masz już za sobą i chcesz zmienić rejestratora, to nie ma absolutnie żadnego problemu! Transferem domeny nazywamy proces, w którym zmieniasz firmę, w jakiej będziesz opłacać odnawianie domeny. Transfer nie zmieni żadnych danych ani zawartości Twojej domeny. Jest to w pełni bezpieczny proces zapobiegający powstawaniu monopolu na rynku rejestracji domen internetowych. Jak nie odpowiadają Ci obecne warunki, to transfer będzie najlepszą opcją.
Z transferu możesz skorzystać w każdej chwili, jeśli znajdziesz usługodawcę oferującego o wiele lepsze warunki hostingu i odnawiania domeny – wówczas to nowy rejestrator dokonuje transferu. Wystarczy zgłosić chęć transferu poprzez docelowej firmie. Usługa jest całkowicie darmowa i nie powoduje żadnych przerw w działaniu Twojej domeny. Transfer jest niezwykle opłacalnym działaniem, zwłaszcza, jeśli nie odnowiłeś jeszcze swojej domeny.
W trakcie transferu pozyskujesz kod authinfo od obecnego operatora domeny, którego posiadanie jest niezbędne do zakończenia całego procesu. Jest to informacja autoryzująca jednoznacznie Twoją domenę i jeśli zdecydujesz się na transfer, to jest przekazywana przez obecnego rejestratora. Uzyskasz go, będąc zalogowanym na swoim Panelu Klienta lub poprzez kontakt mailowy, a dzięki niemu transfer będzie łatwy i szybki.
Jakie są koszty rejestracji oraz odnowienia domeny?
Po wybraniu odpowiedniej nazwy, sama rejestracja domeny jest stosunkowo prosta, bowiem leży całkowicie po stronie rejestratora, który współpracuje z NASK. Będąc osobą fizyczną lub posiadając działalność gospodarczą, nie masz możliwości samodzielnie zarejestrować u nich domeny, dlatego zlecasz cały proces firmie, która zachęci Cię swoją ofertą oraz ceną.
Przykładowo za rejestracje domeny .pl poprzez HashMagnet za pierwszy rok zapłacisz 13,90 złotych z VAT, a jeśli wolisz z końcówką .com wyniesie Cię to 49,90 złotych z VAT.
Standardowo ceny rejestracji mogą się różnić w zależności od rozszerzenia. W przypadku domeny .pl koszt rejestracji waha się średnio od 10 do 20 zł.
Po upływie roku przychodzi czas na odnowienie domeny, a więc na zapłacenie za utrzymanie nazwy w swoich rękach. Jest to przedłużenie ważności o kolejny okres – najczęściej 365 dni.
Średnio, dla rozszerzenia .pl, wynosi ono od 65 do 120 złotych rocznie i daje pewność, że nikt inny nie będzie mógł powielać i używać Twojej domeny oprócz Ciebie.
Transfer domeny jest całkowicie darmowy, a kontaktując się, uzyskasz pełną pomoc oraz wszystkie niezbędne informacje. Jeśli nie jesteś zadowolony – postaw na transfer do innego operatora.
Domena internetowa - czy warto?
Odpowiedź jest jedna – oczywiście! Budując własną markę, warto pamiętać o domenie internetowej, która zapewni Ci ogromną rozpoznawalność wśród użytkowników sieci globalnej. Obecność wielu różnych domen na rynku sprawia, że internet jest niesamowicie różnorodny. Posiadanie zarejestrowanej domeny to ogromne ułatwienie, ponieważ sam budujesz i zarządzasz swoją stroną, a wybierając opcję przechowywania swoich danych, masz pewność, że wszystkie będą się znajdować w bezpiecznym miejscu – na serwerze usługodawcy.
Jeśli nie jesteś zachwycony jakością usługi, to zawsze możesz skorzystać z transferu domeny i przenieść ją do innej firmy. Został stworzony, aby zapobiec monopolizacji rynku rejestracji domen i bardzo dobrze się sprawdza. Sam transfer jest dostępny u większości rejestratorów oraz pozwala na zachowanie konkurencji pomiędzy usługodawcami.
Dobrze przygotowaną domeną zachwycisz niejednego odbiorcę, a możliwy transfer daje gwarancję bezpieczeństwa i przejrzystości firmy, jaką wybierasz. Świat domen internetowych jest ogromny i z pewnością odnajdziesz miejsce dla siebie. Nie czekaj i zarejestruj swoją domenę już dziś!
DZięki!