blog

Jak utworzyć nowy wpis lub stronę WordPress?

Jak utworzyć nowy wpis lub stronę WordPress?

WordPress to idealny system CMS do budowania strony internetowej dowolnego typu, od bloga internetowego, strony wizytówki, galerię, serwis informacyjny po sklep internetowy. Jedną z kluczowych zalet systemu jest przejrzysty mechanizm tworzenia nowych stron i wpisów, który połączony z edytorem treści, tworzy idealne narzędzie dla administratora. W tym artykule wyjaśniamy, jak szybko utworzyć nową stronę lub wpis w WordPress, rozpocząć edycję treści i opublikować je w witrynie internetowej. 

Strony i wpisy - informacje podstawowe

Zanim przejdziesz do publikowania nowych stron i wpisów w witrynie WordPress, powinieneś wiedzieć, czym różnią się oba typy treści i jakie dają możliwości redaktorom. 

Strony WordPress zarezerwowane są przede wszystkim dla treści statycznych, takich jak informacje o firmie, oferta, formularze kontaktowe, regulaminy, polityka prywatności, i inne. Takie strony nie ulegają częstej aktualizacji, są stałe i nie ma znaczenia, np. data ich publikacji co aktualność informacji w nich zawartych. 

Wpisy WordPress dedykowane są sekcji blog lub innej sekcji (w zależności od potrzeb). Kiedy publikujesz nowe treści, decydującą może być dla nich data publikacji, a przez to mogą one odgrywać ważną rolę (aktualność treści) w krótkim okresie. To treści dynamiczne, które dodane dziś, mogą być mało istotne jutro. 

W przypadku wpisów wiele witryn internetowych używa ich do różnych celów, możesz prowadzić bloga, ale możesz też tworzyć bazę wiedzy. Wpisy są przypisywane do kategorii i oznaczane tagami, przez co łatwo jest nimi zarządzać. 

Jeśli jesteś początkującym webmasterem, użyj stron do zbudowana głównej struktury witryny internetowej, a wpisów do poprowadzenia bloga, sekcji informacyjnej lub bazy wiedzy. 

Mechanizm dodawania wpisów i stron jest bardzo podobny, z wyjątkiem ich segregowania. Wpisy, jak wspomnieliśmy wcześniej, są przypisywane do kategorii oraz oznaczane tagami. To ułatwia zarządzanie nimi, ale też filtrowanie treści. Strony z kolei zwykle tworzą menu nawigacji w nagłówku lub stopce. 

Wybór systemu WordPress to jedna z najlepszych decyzji, jaką możesz podjąć na początku budowania witryny internetowej. Do obsługi CMS WordPress zalecamy rejestrację szybkiej usługi Hosting WordPress dostępnej w naszej ofercie. 

Jak utworzyć nową stronę w WordPress?

 1. Zaloguj się do panelu WordPress.
 2. Przejdź do sekcji Strony > Dodaj nową 
  Przejdź do sekcji Strony lub Wpisy aby utworzyć nową publikację w witrynie internetowej
 3. Możesz też przejść do sekcji Strony i w nowym widoku kliknąć Dodaj nową.
  Dodaj nową stronę i wprowadź treść
 4. Dodaj tytuł strony, treść.
 5. Określ widoczność i datę publikacji.
  Wprowadź tytuł, treść oraz zaplanuj widoczność i publikację wpisu lub strony WordPress
 6. Skonfiguruj atrybut strony. Wskaż stronę nadrzędną i kolejność.
  Podczas publikowania nowej strony WordPress możesz wskazać, czy posiada stronę nadrzędną. Pozwoli Ci to zbudować strukturę stron, np. do ich uporządkowania
 7. Opublikuj stronę. 
 8. Wróć do sekcji Strony, aby podejrzeć listę stron lub przejść do ich edycji.
  • Jak przejść do edycji stron i wpisów WordPress?

Informacje dodatkowe:

Widoczność pozwala określić, czy strona ma być widoczna od razu dla innych użytkowników czy pozostać prywatna lub zapisana jako szkic.

 • Strona prywatna, publiczna i szkic – jak zmienić widoczność wpisów i stron WordPress?

Zmieniając datę publikacji, możesz zaplanować ją w przyszłości. Pozostaw bez zmian, aby strona pojawiła się od razu po jej opublikowaniu.

 • Jak zaplanować publikowanie wpisów WordPress w przyszłości? 

Wskaż stronę nadrzędną, aby zbudować strukturę stron. Może to pomóc w zarządzaniu witrynami w panelu WordPress, ale nie jest warunkiem koniecznym do konfiguracji. 

Priorytet pozwala określić kolejność stron w strukturze i podobnie jak wskazanie strony nadrzędnej, nie jest obowiązkowe w konfiguracji. 

W zależności od wybranego motywu tytuł strony będzie widoczny, np. pod nagłówkiem lub ukryty.

Niektóre szablony używają także obrazka wyróżniającego, który będzie widoczny, np. jako tło tytułu. 

Ponieważ w tej instrukcji zawarliśmy informacje o tym, jak utworzyć nową stronę w WordPress, być może szukasz odpowiedzi na pytanie, jak utworzyć witrynę w WordPress? 

Jak utworzyć nowy wpis w WordPress?

 1. Zaloguj się do panelu WordPress.
 2. Przejdź do sekcji Wpisy > Dodaj nowy.
  Utwórz nowy wpis WordPress dodając go bezpośrednio w panelu WordPress
 3. Możesz też przejść do sekcji Wpisy i w nowym widoku kliknąć Dodaj nowy.
  Skorzystaj z opcji Dodaj nowy w widoku wpisów, aby dodać nowy wpis WordPress
 4. Dodaj tytuł wpisu, treść.
  Podczas edycji wpisu, wprowadź tytuł, treść, zaplanuj datę publikacji oraz widoczność, np. prywatne czy publiczne
 5. Określ widoczność datę publikacji.
 6. Przypisz kategorię wpisu, tworząc nową lub wybierając z listy dostępnych. 
  Wpisy WordPress możesz przypisywać do kategorii, a także oznaczać tagami, co ułatwi zarządzanie nimi i usprawni ich dostępność użytkownikom
 7. Dodaj tagi. 
 8. Opublikuj wpis. 
 9. Wróć do sekcji Wpisy, aby podejrzeć listę stron lub przejść do ich edycji.
  • Jak przejść do edycji stron i wpisów WordPress?

Wpisy, w odróżnieniu od stron, przypisywane są do kategorii, co pozwala na łatwe zarządzanie nimi. W sekcji Wpisy > Kategorie możesz ręcznie tworzyć i zarządzać kategoriami oraz sprawdzić ile artykułów jest do nich przypisanych. 

Pamiętaj, że kategorie segregują treści po kluczowym zagadnieniu,  jakiego dotyczą. Za pomocą tagów możesz doprecyzować najważniejsze zagadnienia poruszane w tekście, tak, aby użytkowników mógł podążać ich śladem, filtrując inne publikacje. 

 • Czym różnią się kategorie od tagów WordPress?

Wpisy publikowane są wg. kolejności, jaką wyznacza data publikacji. Najnowsze będą zawsze widoczne na górze listy wpisów na blogu. Możesz zmienić datę publikacji, planując ją w przyszłość, możesz też zmienić kolejność wpisów.

 • Jak zaplanować publikację wpisów WordPress?
 • Jak zmienić kolejność wyświetlania wpisów w WordPress?
Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
https://kulinarneabc.pl
https://kulinarneabc.pl
9 miesięcy temu
Ocena :
     

Bardzo przydatne artykuły