blog

Jak zainstalować i aktywować nowy szablon WordPress?

Jak zainstalować i aktywować nowy szablon WordPress?

WordPress to obecnie najpopularniejszy system CMS, na którym działa ponad połowa stron w sieci Internet. Swoją popularność zawdzięcza wielu aspektom, jak łatwa obsługa, możliwość rozbudowy systemu pod dowolny rodzaj witryny internetowej, dostępność wtyczek zwiększających funkcjonalność systemu, łatwość optymalizacji SEO, a także ogromnej bazie szablonów (skórek) – darmowych i płatnych. Do ponad 3000 z nich uzyskasz dostęp w bibliotece WordPress, a kolejne możesz instalować kupując je wcześniej w marketach z szablonami. 

Co to jest WordPress?

CMS WordPress to najpopularniejszy dziś system CMS, system zarządzania treścią, umożliwiający tworzenie witryn internetowych dowolnego typu. Dzięki WordPress szybko utworzysz bloga internetowego, stronę firmową, galerię zdjęć, serwis z ogłoszeniami, a także portal informacyjny i sklep internetowy. Popularność WordPress wynika również zjego prostej obsługi i nieograniczonych możliwości poszczerzenia funkcjonalności. Do obsługi CMS zalecamy wydajną usługę Hosting WordPress, dedykowaną dla WordPress. 

Szablony WordPress - informacje podstawowe

Szablony WordPress bez wątpienia przyczyniły się do ogromnego sukcesu tego popularnego CMS, dostarczając użytkownikom tysiące możliwości personalizacji strony internetowej jednym kliknięciem. 

Korzystając z WordPress, nie musisz być programistą ani znać się na języku HTML i CSS. Nie musisz też posiadać wiedzy o tym, jak zbudowane są szablony, aby móc je dowolnie modyfikować. Po prostu zainstaluj jeden z gotowych szablonów WordPress i skorzystaj z narzędzi jego dostosowywania. 

Szablony WordPress to gotowe schematy wyglądu witryny internetowej. Dotyczy to tak samo jej kolorów i miejsc przeznaczonych na własną grafikę (lub grafikę domyślnie dostępną w szablonie), jak i jej układu. Większość szablonów WordPress posiada z góry zdefiniowaną strukturę, ale dzięki dostępnym narzędziom, możesz ją szybko modyfikować, dostosowując wygląd witryny do własnych potrzeb. 

Większość dostępnych opcji działa na zasadzie włącz/wyłącz lub przeciągnij i upuść. Dzięki temu nie posiadając specjalistycznej wiedzy, możesz zbudować niesamowitą stronę i zwrócić uwagę użytkowników. 

W CMS WordPress możesz instalować szablony dostępne bezpośrednio w bibliotece w panelu administratora lub zainstalować je z pliku, np. jeśli kupujesz je u zewnętrznego dostawcy. Wybierz szablon, zainstaluj go, a następnie włącz. Twoja witryna internetowa już posiada nowy wygląd, pozostaje tylko wprowadzić treści, spersonalizować logo, dodać faviconę i zadbać o menu. 

Biblioteka szablonów WordPress to prawie 5000 gotowych skórek zweryfikowanych przez zespół techniczny WordPress. Większość z nich podlega regularnej aktualizacji, niektóre posiadają wariant Premium, płatny, który pozwala uzyskać dodatkowe opcje personalizacji lub wsparcie dewelopera. Decydując się na zewnętrzną ofertę, możesz liczyć na jeszcze ciekawsze propozycje skórek, w których często deweloperzy oferują zaimplementowane funkcje, wtyczki, kreatory stron WWW, a także zapewniają wsparcie techniczne i pomoc przy modyfikacjach, wykraczających poza podstawową ofertę. 

Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób szybko zainstalować nowy szablon WordPress oraz aktywować go w witrynie, aby zmienić jej wygląd. 

Sprawdź także: Jak usunąć szablon w panelu WordPress?

Instalacja szablonu z biblioteki WordPress

Najłatwiejszym sposobem na zainstalowanie nowego szablonu WordPress, jest skorzystanie z biblioteki skórek dostępnej w panelu administratora. Ta baza liczy prawie 5000 szablonów i wciąż jest rozszerzana o kolejne.

Wybierając szablony z biblioteki WordPress, możesz sprawdzić ich wygląd, a po zainstalowaniu, a przed włączeniem, także sprawdzić, jak będzie wyglądała Twoja witryna z opublikowanymi treściami.

 1. Zaloguj się do panelu WordPress.
 2. Przejdź do sekcji Wygląd > Motywy.
  W sekcji Wygląd znajdziesz informacje o posiadanych szablonach, uzyskasz dostęp do biblioteki szablonów i dostosujesz je do własnych upodobań
 3. W tym widoku zobaczysz aktualnie zainstalowane szablony.
  Przeglądaj zainstalowane szablony. Możesz włączyć podgląd na żywo, aby sprawdzić jak wybrany szablon będzie wyglądał z dodanymi już treściami i inną zawartością
 4. Kliknij Dodaj.
  Dodaj nowy szablon, a następnie skorzystaj z biblioteki motywów WordPress
 5. Skorzystaj z filtrów Popularny, Najnowsze, Ulubione lub wyszukaj konkretny szablon.
  Wyszukuj szablony za pomocą filtrów i wyszukiwarki. Zwróć uwagę na datę ostatniej aktualizacji i wersję szablonu
 6. Po najechaniu kursorem myszy możesz sprawdzić Szczegóły i podgląd szablonu, aby dowiedzieć się o nim więcej informacji.
 7. Skorzystaj z przycisku Zainstaluj, aby dodać szablon do swojego systemu CMS.
  Możesz zainstalować dowolny z prawie 50000 motywów. Kliknij Zainstaluj aby dodać szablon do Twojego CMS
 8. Po zakończeniu instalacji skorzystaj z przycisku Włącz, aby go aktywować lub Podgląd na żywo, aby sprawdzić, jak prezentuje się na stronie.
  Po zainstalowaniu, Włącz szablon, aby jednocześnie ustanowić go domyślnym szablonem WordPress używanym w Twojej witrynie internetowej

Nie musisz włączać szablonów od razu, tak samo, jak możesz utrzymywać wiele zainstalowanych skórek i aktywować je, wg. potrzeby.

Instalacja szablonu z pliku

Instalacja szablonu z pliku niewiele różni się od jego wyboru z biblioteki WordPress. Po zakupie szablonu w markecie otrzymasz pliki do instalacji. 

 1. Zaloguj się do panelu WordPress.
 2. Przejdź do sekcji Wygląd > Motywy.
 3. Kliknij Dodaj.
  W sekcji Wygląd możesz instalować nowe szablony, kliknij Dodaj aby dodać motyw do CMS
 4. Kliknij Wyślij motyw na serwer
  Wyślij motyw na serwer to funkcja umożliwiająca przesyłanie pliku szablonu do CMS, np. szablonu zakupionego w markecie
 5. Przenieść motyw w obszar instalacji.
  Wybierz plik lub upuść plik motywu w obszarze panelu WordPress aby rozpocząć jego instalowanie
 6. Skorzystaj z przycisku Zainstaluj, aby dodać szablon do swojego systemu CMS. 
 7. Po zakończeniu instalacji skorzystaj z przycisku Włącz, aby go aktywować lub Podgląd na żywo, aby sprawdzić, jak prezentuje się na stronie. 

W sekcji Wygląd > Motywy znajdziesz wszystkie posiadane szablony. Te zostały zainstalowane i  są gotowe do użycia w każdej chwili. 

Edycja szablonu WordPress

Po zainstalowaniu szablonu WordPress uzyskasz narzędzia do jego personalizowania.

W sekcji Wygląd > Motywy skorzystaj z przycisku Dostosuj przy aktywnym szablonie. Ten sam przycisk widoczny jest w menu po lewej stronie. Ilość dostępnych opcji może zmieniać się w zależności od wybranego motywu.

W sekcji Wygląd > Dostosuj znajdziesz podstawowe opcje konfiguracji motywu, np. ustawienia nagłówka, stopki, kolorów, favicon

Każdy szablon podlega edycji w określonym zakresie i te opcje znajdziesz w sekcji Dostosuj oraz w dodatkowych sekcjach widocznych po lewej stronie ekranu. 

Sekcje jak Widżety, Menu, Nagłówek i Tło są co do zasady dostępne dla każdego motywu, ale mogą przekierowywać do różnych narzędzi. 

Jeśli chcesz edytować kod źródłowy szablonu, zmienić styl, wprowadzić własny skrypt, skorzystaj z opcji Edytor plików motywu. Pamiętaj, aby przed dokonaniem zmian w kodzie źródłowym, zapisać kopię kodu, np. w notatniku lub utworzyć kopię zapasową całego CMS WordPress. 

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments