blog

Jak utworzyć mapę witryny XML za pomocą Yoast SEO? 

Jak utworzyć mapę witryny XML za pomocą Yoast SEO? 

Mapa witryny XML stanowi zbiór adresów URL utworzonych w obrębie Twojej witryny wraz z ich całą strukturą, dzięki której wyszukiwarki takie jak Google, mogą szybciej indeksować witrynę, a następnie wyświetlać jej strony w wynikach wyszukiwania. CMS WordPress posiada wbudowaną domyślną mapę witryny, ale korzystając z wtyczki, takiej jak Yoast SEO, możesz wygenerować własną mapę oraz wykluczyć w niej wybrane elementy. Zobacz, jak szybko utworzyć mapę witryny XML WordPress za pomocą wtyczki Yoast SEO, która także wspiera Cię w SEO. 

Co to jest Yoast SEO?

Yoast SEO to wtyczka WordPress dostępna w bibliotece w panelu administracyjnym, która służy to optymalizacji witryny pod kątem SEO i wyszukiwarek internetowych. Dostarcza ważnych informacji o jakości treści, a także przeprowadza ich analizę, wskazując obszary wymagające poprawy. Dzięki Yoast SEO możesz podnieść jakość publikowanych treści, większych ich widoczność w wyszukiwarkach, a także wygenerować mapę witryny.  Do obsługi WordPress zalecamy wydajną usługę Hosting WordPress.

Co to jest mapa witryny XML?

Mapa witryny XML to plik, który zawiera w sobie informację o wszystkich używanych w witrynie internetowej adresach URL, a także innych treściach, jak obrazki, które możesz przekazać z jej pomocą do wyszukiwarek internetowych. Ponieważ mapa witryny może być ręcznie konfigurowana, przeważnie tworzy się ją na podstawie najważniejszych lub najbardziej wartościowych adresów URL witryny. 

W najprostszej odsłonie mapy witryny zawierają listę adresów URL, ale może ona zostać wzbogocona o dodatkowe informacje, jak podział na kategorie treści, informacje o multimediach, wersjach językowych, tagach, itp.. 

Wyszukiwarki internetowe korzystają z map witryny, dokładnie roboty wyszukiwarek, aby wykryć adresy URL, które mają zostać zindeksowane. 

Dla działających witryn internetowych, w których często pojawiają się nowe treści, mapa witryny XML zapewnia szybsze indeksowanie i wprowadzanie zmian w wynikach wyszukiwania. Z kolei nowym witrynom, które nie posiadają jeszcze swojej historii, mapa witryna pomaga wyszukiwarkom nie tyle odnaleźć witrynę, ile odkryć jej wszystkie strony, jakie utworzyłeś. 

Mapę witryny XML możesz, np. zgłosić w Google Search Console, informując robota indeksującego, że są w Twojej witrynie strony, które powinny pojawić się wyszukiwarce. Dzięki Google Search Console i zgłoszonej mapie witryny będziesz mógł dodatkowo monitorować ruch na stronach pochodzący z wyszukiwarki. 

Jeśli oczekujesz większych możliwości spersonalizowania mapy witryny, możesz skorzystać w celu jej konfiguracji z popularnej wtyczki Yoast SEO. Dzięki niej, szybko ustawisz także meta opis i meta tytuł dla poszczególnych stron i wpisów. 

Domyślna mapa witryny XML w WordPress

WordPress od chwili zainstalowania i uruchomienia witryny, dostarcza podstawową mapę witryny, której możesz używać, np. w Google Search Console.

Tę mapę witryny znajdziesz pod asdresem:

 • www.adres-domeny.pl/wp-sitemap.xml

Mapa witryny WordPress, domyślna, jest dwupoziomowa i dokładnie opisuje strukturę całej witryny, co w zasadzie jest wystarczające do tego, aby zgłosić ją do Google Search Console i pomóc w indeksowaniu witryny. Nie podlega jednak konfiguracji z poziomu panelu wp-admin, co oznacza, że ewentualne wykluczenia wymagają edycji programistycznej.

Z pomocą przychodzą wtyczki do generowania map witryny, np. popularny Yoast SEO czy All in One SEO, gdzie również wygenerujesz mapę XML, ale możesz też wykluczyć niektóre elementy i nie zgłaszać ich do wyszukiwarek. 

Więcej o generowaniu mapy witryny XML w Yoast SEO przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Jak włączyć mapę witryny XML w Yoast SEO

Wtyczka Yoast SEO to popularna wtyczka do optymalizacji witryny internetowej pod kątem SEO o wyszukiwarek. W darmowej wersji pozwala ona skutecznie poprawić jakość publikacji oraz wprowadzić poprawki na podstawie analizy SEO. Dzięki niej edytujesz również meta opis i meta tytuł strony i wpisu. 

Jedną z funkcjonalności, jaką posiada, co również dostępne jest w podstawowej wersji wtyczki, to opcja generowania mapy witryny raz z funkcją wyłączenia indeksowania (zgłaszania w mapie) wybranych elementów jak strony, wpisy, adresy tagów czy kategorii.

 1. Zaloguj się do panelu WordPress.
 2. Zainstaluj i włącz wtyczkę Yoast SEO.
 3. Po lewej stronie ekranu przejdź do sekcji SEO > Ogólne.
  Przejdź do ustawień Yoast SEO, aby aktywować mapę witryny XML
 4. Wybierz Funkcje.
 5. Włącz mapę witryny XML.
 6. Kliknij znak zapytania, aby rozwinąć dodatkowe informacje i wyświetlić link do mapy witryny. 
  Podejrzyj szczegóły mapy witryny, aby sprawdzić jej strukturę, skopiować adres URL czy podejrzeć poszczególne sekcje, np. adresy stron, wpisów, mediów
 7. Zapisz zmiany. 

Konfiguracja Yoast SEO

Yoast SEO pozwala na ręczną konfigurację mapy witryny. Możesz, np. wyłączyć indeksowanie wpisów, stron, kategorii i tagów. 

 1. Zaloguj się do panelu WordPress.
 2. Po lewej stronie ekranu przejdź do sekcji SEO > Wyszukiwarki.
   
 3. Wybierz odpowiednio Rodzaje treści, Media, Taksonomie.
 4. Wyłącz opcję, np. Wyświetlać Wpisy w wynikach wyszukiwania (dla wpisów) czy Wyświetlać Kategorie w wynikach wyszukiwania (dla kategorii). 
 5. Brak w wynikach wyszukiwania oznacza dodanie znacznika noindex i wykluczenie z mapy strony.
 6. Zapisz zmiany. 
Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments