blog

Jak zainstalować i aktywować nową wtyczkę WordPress?

Jak zainstalować i aktywować nową wtyczkę WordPress?

Wtyczki WordPress (plugins) to narzędzia zapewniające dodatkowe funkcjonalności dla CMS. Mogą one tak samo stanowić rozszerzenie dla panelu administracyjnego i jego funkcji, parametrów i ustawień administratora, a także dla użytkownika witryny. Dzięki nim szybko zamienisz swojego bloga w sklep internetowy, stronę z hobby w portal z ogłoszeniami, a wizytówkę w rozbudowaną stronę informacyjną. Dzięki tym samym wtyczkom rozszerzysz możliwości CMS, tworząc z niego wygodne środowisko do pracy i zarządzania witryną. Sprawdź, czym są wtyczki WordPress i w jaki sposób możesz je szybko zainstalować oraz aktywować. 

Co to jest WordPress?

CMS WordPress to popularny system CMS, system zarządzania treścią, umożliwiający tworzenie witryn internetowych dowolnego typu. Dzięki WordPress  utworzysz bloga internetowego, stronę firmową, galerię zdjęć, serwis z ogłoszeniami, a także portal informacyjny i sklep internetowy. Popularność WordPress wynika również z jego prostej obsługi i nieograniczonych możliwości poszczerzenia funkcjonalności za pomocą opisanych w tym artykule wtyczek. Do obsługi CMS zalecamy szybki Hosting WordPress, dedykowaną usługę dla WordPress oraz poczty e-mail we własnej domenie. 

WordPress Plugins - informacje podstawowe

Wtyczki WordPress stanowią jeden z fundamentalnych elementów tego popularnego CMS i sprawiają, że korzystanie z niego, budowanie witryny, zarządzanie nią, jest naprawdę proste, przyjemne i daje nieograniczone możliwości. 

Po zainstalowaniu CMS oferuje on podstawowe możliwości edycji i obsługi strony. Możesz tworzyć posty, strony, zmieniać wygląd witryny, zarządzać przyjaznymi linkami i wprowadzać nowych użytkowników.

Każda kolejna wtyczka jaką zainstalujesz, rozszerza już istniejące opcje lub wprowadza nowe. W ten sposób możesz dodać, np. analitykę Google, uruchomić narzędzia do optymalizacji SEO, ustawić przekierowanie 301, dodać płatności, uruchomić sklep internetowy. 

W samym panelu CMS WordPress znajduje sie licząca kilka tysięcy wtyczek biblioteka, z której jednym kliknięciem zainstalujesz dowolne narzędzie.

Znajdziesz tutaj wtyczki darmowe i płatne. Nie które z nich oferują podstawowe funkcjonalności bezpłatne i możesz je rozszerzyć płatną subskrypcją, zyskując dodatkowe wsparcie autorów wtyczki. 

Wśród popularnych wtyczek WordPress, także zalecanych dla początkujących użytkowników, znajdziesz, np.:

  • Contact Form 7 umożliwiający uruchomienie formularza kontaktowego, 
  • Yoast SEO pozwalający na optymalizację treści i personalizowanie mapy witryny,
  • Google Site Kit dedykowany do integracji z narzedziami analitycznymi Google, 
  • Redirection, który pozwala na szybkie utworzenie przekierowania 301,
  • inne… to kilika tysięcy dostępnych na wyciągnięcie ręki wtyczek. 

W osobnym artykule zebraliśmy dla Ciebie kilka najprzydatniejszych wtyczek dla początkujących użytkowników:

Biblioteka WordPress oferuje dostęp do wtyczek wstępnie zweryfikowanych przez programistów WordPress. Możesz też instalować wtyczki zewnętrzne, bezpośrednio z pliku uzyskanego od dewelopera. To przydatna funkcja, kiedy, np. chcesz dodać plugin pisany na Twoje zamówienie i dedykowany do określonej funkcjonalności. 

Jak zainstalować i włączyć wtyczkę WordPress?

Po zalogowaniu do panelu WordPress znajdziesz bibiliotekę wtyczek. Możesz je przeglądać wg. różnych kryteriów, np. popularności i aktualizacji: 

  1. Zaloguj się do panelu WordPress.
  2. Przejdź do sekcji Wtyczki. W nowym widoku zobaczysz aktualnie zainstalowane wtyczki. 
    W panelu administratora WordPress, w sekcji Wtyczki możesz zarządzać wszystkimi rozszerzeniami do CMS i instalować kolejne
  3. Kliknij Dodaj nową lub od razu wybierz Wtyczki > Dodaj nową z menu po lewej stronie. 
    W sekcji Wtyczki > Dodaj wtyczkę znajdziesz bazę wtyczek z biblioteki WordPress. Możesz zainstalować wtyczki jednym kliknięciem.
  4. Wyszukaj interesującą Cię wtyczkę korzystając z filtrów (Wyróżnione, Popularne, Polecane) lub za pomocą wyszukiwarki
  5. Kliknij Zainstaluj, aby zainstalować wtyczkę lub Więcej szczegółów, aby dowiedzieć się więcej o jej funkcjonalności. 
    Wyszukaj interesującą Cię wtyczkę, sprawdź szczegóły, np. informacje o funkcjach, konfiguracji, a następnie zainstaluj plugin WordPress
  6. Po zakończonej instalacji wybierz Włącz.
    Po zainstalowaniu wtyczka nie jest od razu aktywna. Włącz ją teraz lub wróć do tej opcji później. Możesz włączać i wyłączać wtyczki w dowolnym momencie.

Nie musisz od razu włączać zainstalowanej wtyczki. W widoku Wtyczki > Zainstalowane wtyczki, znajdziesz wszystkie pluginy, zarówno te aktywne i wyłączone. Możesz w dowolnej chwili włączać i wyłączać wtyczki. 
W sekcji Wtyczki znajdziesz wszystkie aktualnie zainstalowane wtyczki. Możesz je włączać, wyłączać, aktualizować oraz kasować.

Instalacja wtyczki WordPress z pliku

Jeśli posiadasz pliki wtyczki na dysku komputera, a nie jest ona dostępna w bibliotece wtyczek WordPress, możesz ją zainstalować przesyłając plik instalacyjny za pomocą narzędzi w panelu WordPress:
  1. Zaloguj się do panelu WordPress.
  2. Przejdź do sekcji Wtyczki. W nowym widoku zobaczysz aktualnie zainstalowane wtyczki.
  3. Kliknij Dodaj nową lub od razu wybierz Wtyczki > Dodaj nową z menu po lewej stroni.
  4. Wybierz Wyślij wtyczkę na serwer. Jeśli posiadasz plik instalacyjny wtyczki, np. kupionej od zew. dostawcy czy utworzonej na zamówienie, prześlij wtyczkę na serwer
  5. Wybierz plik lub przeciągnij go w obszar wysyłania. Wybierz plik lub przeciągnij go w obszar panelu WordPress, aby zainstalować nową wtyczkę bezpośrednio z pliku (z dysku komputera)
  6. Wtyczka zostanie zainstalowana.
  7. Po zakończeniu instalacji pojawi się opcją Włącz.
Nie musisz od razu włączać zainstalowanej wtyczki. W widoku Wtyczki > Zainstalowane wtyczki, znajdziesz wszystkie pluginy, zarówno te aktywne i wyłączone. Możesz w dowolnej chwili włączać i wyłączać wtyczki.

Z ilu wtyczek powinienem korzystać?

Z pozoru proste pytanie, na które moglibyśmy odpowiedzieć: z ilu chcesz, może być początkiem dłuższej dyskusji wśród administratorów WordPress. Nadrzędną zasadą, jaką należy stosować przy instalowaniu i korzystaniu z wtyczek, to „posiadaj tyle wtyczek, ile jest niezbędne do utrzymania Twojej witryny internetowej”. 

To stwierdzenie wynika z kilku kwestii, obejmujących wydajność WordPress oraz jego bezpieczeństwo. Każda kolejna wtyczka to dodatkowe funkcjonalności, które mogą obciążać system CMS i powodować, że będzie on działał coraz wolniej, a jego kod źródłowy będzie coraz bardziej złożony.

Trudno nie zgodzić się, że szybkość działania WordPress jest jednym z elementów wysokiej oceny witryny w rankingach wyszukiwarek, ale to także komfort użytkownika. Dlatego warto testować wtyczki w poszukiwaniu tych, które spełniają określone kryteria, a jednocześnie są lekkie dla instalacji CMS i zawierają w sobie kilka funkcjonalności.

Drugą kwestią jest bezpieczeństwo. Podobnie jak w przypadku szablonów, tak samo wtyczki, jak i sam CMS, wymagają aktualizacji. Większość popularnych wtyczek jest aktualizowana na bieżąco, przez co istnieje małe prawdopodobieństwo posiadania „luk”, ale im więcej wtyczek, tym to prawdopodobieństwo rośnie. Wymagają one aktualizacji, wymagają też kontroli zgodności. Ponadto istnieje wiele wtyczek, czasami płatnych, które łączą w sobie funkcjonalność kilku mniejszych, a dodatkowo możesz uzyskać lepsze wsparcie z deweloperem czy nawet szybkie aktualizacje na zgłaszane sugestie. 

Jeśli jesteś początkującym webmasterem, zapoznaj się z opiniami przy wybranych wtyczkach oraz sprawdzaj ich aktualizacje i zgodność z najnowszą wersją CMS WordPress. 

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments