blog

Jak zmienić kolejność wpisów WordPress?

Jak zmienić kolejność wpisów WordPress?

Publikowane wpisy posiadają przypisaną im datę publikacji, która w przypadku bloga, może stanowić ważny element informacyjny. Data publikacji decyduje również o kolejności wyświetlania wpisów w WordPress. Może się zdarzyć, że będziesz chciał zmienić datę publikacji, co spowoduje przemieszczenie wpisów w hierarchii, ale też nie zawsze data publikacji będzie decydowała o kolejności, a np. treści i ich przeznaczenie. Dobrym przykładem jest budowanie baz wiedzy, w oparciu o wpisy WordPress, gdzie treści mogą być ponadczasowe i powinny być ułożone wg. określonej kolejności. Sprawdź, jak szybko zmienić kolejność wpisów w CMS.

Co to jest WordPress?

CMS WordPress to najpopularniejszy dziś system CMS, system zarządzania treścią, umożliwiający tworzenie witryn internetowych dowolnego typu. Dzięki WordPress szybko utworzysz bloga internetowego, stronę firmową, galerię zdjęć, serwis z ogłoszeniami, a także portal informacyjny i sklep internetowy. Popularność WordPress wynika również zjego prostej obsługi i nieograniczonych możliwości poszczerzenia funkcjonalności. Do obsługi CMS zalecamy wydajną usługę Hosting WordPress, dedykowaną dla WordPress.

Strony i wpisy WordPress - informacje podstawowe

Strony i wpisy WordPress posiadają wiele wspólnych parametrów, które zwykle są ważne dla administratora, a mniej istotne dla użytkownika, np. autor i data publikacji. Stan ten może się zmienić, kiedy posiadasz np. wielu twórców, a data publikacji treści może być istotna dla użytkowników, oczekujących dostępu do najświeższych i aktualnych informacji. 

Data publikacji jest jednym z kluczowych elementów odróżniających wpisy i strony WordPress. Nie chodzi jednak tylko o, to kiedy utworzyłeś treść, ale jaką pełni on funkcję:

 • wpisy WordPress to dynamiczne treści, które są dodawane na bieżąco, zwykle w formie bloga. Umieszczone w tym miejscu treści zwykle odgrywają kluczową rolę w chwili ich publikowania, są najbardziej aktualne i wiele z nich może po czasie tracić na wartości. Prowadząc serwis informacyjny, będziesz chciał wyeksponować najnowsze treści, ale na blogu podróżniczym, data będzie mniej istotna, ale mimo to opublikowana treść może stać się nieaktualna,
 • strony WordPress dostarczają z kolei treści statycznych, niezmieniających się w czasie. Są używane do utworzenia stron o firmie, oferty, usług, danych kontaktowych. Rzadziej używane do prowadzenia bloga. 

Strony z założenia posiadają mniej opcji ich segregacji. Wpisy WordPress możesz przypisywać do kategorii oraz dodatkowo umieszczać tagi. Mogą być także inaczej indeksowane w wyszukiwarkach. 

 • Jak tworzyć kategorie wpisów WordPress?
 • Jak dodawać i zarządzać tagami wpisów? 

Wpisy WordPress, ze względu na powyższe parametry, mogą być używane tak samo do prowadzenia bloga, np. podróżniczego, ale też tworzenia baz wiedzy, jak np. nasze centrum wiedzy. Kiedy to nie data publikacji wpisu decyduje o tym, który z nich będzie na szczycie listy, możesz zmieniać ich kolejność. Z tego artykułu dowiesz się, jak zmienić kolejność wpisów, sposobu ich wyświetlania. 

Zmiana kolejności wyświetlania wpisów WordPress, możliwa jest na kilka sposobów. Kluczowe dwa z nich to:

 • zmiana kolejności wpisów przez edycję daty publikacji, 
 • zmiana kolejności wyświetlania wpisów za pomocą wtyczki. 

Sprawdź, czym różnią się oba rozwiązania i wybierz najlepsze dla siebie. 

Zmiana daty publikacji wpisów WordPress

Podczas publikowania nowego wpisu WordPress, przypisywana jest mu data publikacji. Data opublikowanego wpisu jest informacją, którą w większości szablonów WordPress użytkownik może zobaczyć i jednocześnie przyjąć, czy wpis jest aktualny, czy może został opublikowany na tyle dawno, że dodane treści powinny zostać zweryfikowane.

Data piublikacji wpisu decyduje jednocześnie o jego kolejności na liście wpisów, co także będzie widoczne dla użytkownika, np. gdy wyświetli sekcję Blog, zawierającą odnośniki (podgląd) do ostatnio dodanych wpisów. 

Zmieniając datę publikacji, wpływasz na kolejność wpisów na liście. 

To rozwiązanie jest idealne, kiedy chcesz dokonać drobnych zmian w pojedynczych wpisów i kluczowe jest dla Ciebie poinformowanie użytkownika właśnie o dacie publikacji. 

 1. Zaloguj się do panelu WordPress.
 2. Przejdź do sekcji Wpisy.
 3. Edytuj istniejący lub utwórz nowy wpis. 
  Przejdź do sekcji Wpisy lub Strony, utwórz nowy lub edytuj istniejący obiekt
 4. Po prawej stronie ekranu skorzystaj z sekcji Status i dostępność > Opublikuj.
  Zmień datę publikacji wpisu, planując ją w przyszłość lub cofając się wstecz, aby określić pozycję wpisu na liście wpisów w blogu
 5. Zmień datę publikacji lub zaplanuj ją (jeśli dodajesz nowy wpis). 
  Wskaż nową datę publikacji wpisu. Im wpis będzie starszy, tym znajdzie się niżej na liście wpisów w blogu WordPress
 6. Opublikuj lub Aktualizuj wpis. 

Starsze wpisy zostaną automatycznie umieszczone niżej na liście wpisów w sekcji Blog w witrynie internetowej. Nowsze wpisy będą dostępne na górze, na pierwszej stronie. 

Wtyczka Simple Custom Post Order

Data publikacji wpływa na kolejność wyświetlania wpisów. Jej zmiana jest prosta, ale może nie przynieść pożądanych efektów, kiedy posiadasz dużego bloga z wieloma wpisami i kategoriami. Z pomocą przyjdzie Tobie wtyczka Simple Custom Post Order.

Wtyczka Simple Custom Post Order umożliwia zmianę kolejności wyświetlania wpisów, poprzez ich złapanie i przeciągnięcie na liście w panelu administratora.

Nie tylko zmienisz kolejność wszystkich wpisów, ale możesz je dodatkowo filtrować po kategoriach lub autorach, a następnie wprowadzać zmiany.

W ten sposób będą one widoczne na poszczególnych stronach WordPress, np. stronie bloga (lista ostatnio dodatnych wpisów), strona kategorii (lista wpisów przypisanych do kategorii) czy strona autora (lista wpisów wybranego autora).

 1. Zaloguj się do panelu WordPress.
 2. Zainstaluj i aktywuj wtyczkę Simple Custom Post Order.
 3. W kolejnym kroku przejdź do:  Ustawienia > SCPOrder.
  Przejdź do sekcji Ustawienia i wybierz SCPOrder, następnie aktywuj opcje zmiany kolejności w wybranych obszarach panelu administratora
 4. Najważniejsze ustawienia wtyczki:
  • Check to Sort Post Types: pozwala określić, dla jakich typów treści wtyczka ma być aktywna
  • Check to Sort Taxonomies: umożliwia zmianę kolejności taksonomii, np. kategorii, tagów, itp.,
  • Check to reset order of Post Types: umożliwia przywrócenie pierwotnej kolejności opublikowanych treści.
   W opcjach wtyczki SCPOrder znajdziesz możliwość włączenia edycji kolejności zarówno wpisów, stron, jak również taksonomii
 5. Przejdź do sekcji Wpisy.
 6. Złap i przeciągnij wybrany wpis na liście w nową lokalizację (nad lub pod innymi wpisami).
 7. Filtruj wpisy po kategoriach lub tagach, aby wprowadzić podobne zmiany.

Zgodnie z powyższym, możesz w ten sam sposób zmieniać kolejność stron, a także kategorii i tagów.

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments