blog

Nie pamiętam hasła do WordPress

Nie pamiętam hasła do WordPress

Logowanie do panelu administratora WordPress, logowanie wp-admin, umożliwia zarządzanie całą witryną internetową, jej wyglądem, funkcjonalnościami oraz zawartością. Do panelu wp-admin mogą zalogować się administratorzy oraz poszczególni użytkownicy, mający przypisane im role. Dostęp do zaplecza WordPress uzyskasz, podając nazwę użytkownika lub jego adres e-mail oraz przypisane temu hasło. Jeśli logowanie nie powiodło się, możliwe, że wprowadzone dane są błędne. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z opcji nie pamiętam hasła. Sprawdź, co zrobić, kiedy nie pamiętasz hasła do WordPress. 

Co to jest WordPress?

CMS WordPress to najpopularniejszy dziś system CMS, system zarządzania treścią, umożliwiający tworzenie witryn internetowych dowolnego typu. Dzięki WordPress szybko utworzysz bloga internetowego, stronę firmową, galerię zdjęć, serwis z ogłoszeniami, a także portal informacyjny i sklep internetowy. Popularność WordPress wynika również zjego prostej obsługi i nieograniczonych możliwości poszczerzenia funkcjonalności. Do obsługi CMS zalecamy wydajną usługę Hosting WordPress, dedykowaną dla WordPress.

Dostępne metody zmiany hasła do WordPress

Po zalogowaniu do zaplecza CMS WordPress możesz przejść do edycji witryny internetowej. Każde logowanie odbywa się za pomocą ustalonych danych dostępu, są nimi:

  • adres e-mail lub nazwa użytkownika,
  • hasło.

W oknie logowanie do panelu administratora WordPress wprowadź nazwę użytkownika lub przypisany do niego adres e-mail oraz hasło dostępu
Podczas pierwszej instalacji WordPress określasz głównego użytkownika CMS, administratora, który będzie posiadał wszystkie uprawienia, niezbędne do zarządzania witryną oraz jej użytkownikami.

Niezależnie od tego, czy wykonujesz instalację automatyczną z poziomu panelu zarządzania hostingiem, czy ręczną, poprzez FTP,  każdorazowo tworzone jest konto administratora.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zalogować się do zaplecza CMS, możesz skorzystać z jednej z dostępnych metod odzyskiwania hasła:

  • Nie pamiętam hasła: wysyła wiadomość e-mail do użytkownika WordPress z linkiem do zmiany hasła. Ustal nowe hasło dostępu i zaloguj się do panelu wp-admin,
  • Zmiana hasła w bazie danych MySQL: po ustaleniu, z której bazy danych MySQL korzysta instalacja WordPress, możesz zalogować się do phpMyAdmin, aby wprowadzić w niej zmiany, np. edytować hasło dostępu dowolnemu użytkownikowi, ale także zmienić jego nazwę i przypisany adres e-mail (zaawansowane),
  • Zmiana hasła użytkownika WordPress: odbywa się w panelu CMS. Jako administrator witryny internetowej, masz uprawienia do tworzenia, edycji i usuwania innych użytkowników. Możesz także zmienić im hasło dostępu lub ograniczyć dostęp do zaplecza WordPress.

Nie pamiętam hasła do panelu WordPress

Zmiana hasła w oknie logowania do panelu CMS jest najłatwiejszym sposobem na odzyskanie dostępu. Skorzystaj z poniższej instrukcji: 

  1. Przejdź do okna logowania do panelu wp-admin
  2. Wprowadź nazwę użytkownika oraz hasło dostępu. Jeśli logowanie nie jest możliwe, skorzystaj z opcji Nie pamiętasz hasła.
    W oknie logowania do panelu wp-admin wprowadź nazwę użytkownika i hasło. Jeśli hasło nie jest poprawne, otrzymasz komunikat błędu.
  3. W kolejnym kroku podaj nazwę użytkownika lub adres e-mail do niego przypisany.
    W kolejnym kroku zmiany hasła do panelu WordPress, podaj nazwę użytkownika lub adres e-mail, aby otrzymać wiadomość z linkiem do zmiany hasła
  4. Otrzymasz wiadomość z linkiem, umożliwiającym jego zmianę. Ustal nowe hasło dostępu i zatwierdź zmiany.
    Reset hasła do wp-admin spowoduje wysłanie wiadomości e-mail z linkiem. Kliknij odnośnik, aby ustalić nowe hasło dostępu do konta
  5. Zaloguj się ponownie do zaplecza WordPress, podając nazwę użytkownika lub adres e-mail i przypisane do konta nowe hasło dostępu. 

Zmiana hasła w bazie danych MySQL

Zmiana hasła użytkownika WordPress w bazie danych MySQL to rozwiązanie bardziej złożone technicznie, ale z naszym poradnikiem przejdziesz przez to w kilku krokach. Baza danych zawiera praktycznie całą zawartość witryny internetowej, treść wpisów, stron, dane użytkowników, adresy URL i inne. 

Ponieważ proces uzyskiwania dostępu do bazy wiedzy MySQL, może wymagać dostępu do serwera FTP, opisaliśmy tę instrukcję krok po kroku w osobnym artykule. 

Pierwszym krokiem do zmiany danych w bazie danych MySQL, jest ustalenie, z jakiej bazy danych korzysta Twoja witryna WordPress, a następnie zalogowanie się do narzędzia phpMyAdmin, celem jej edycji. 

  • Jak zalogować się do narzędzia phpMyAdmin?

W tabeli wp_users znajdziesz wszystkich użytkowników witryny WordPress. Możesz zmienić nazwę użytkownika, hasło, przypisany adres e-mail oraz uprawnienia. 

Zmiana hasła użytkownika w panelu WordPress

Po zalogowaniu do zaplecza CMS, jako administrator, możesz zarządzać uprawnieniami oraz danymi dostępu wszystkich użytkowników WordPress. Obejmuje to m.in. zmianę hasła, a także nazwy użytkownika i adresu e-mail. 

Użytkownik WordPress, podrzędny, może zmienić swoje hasło samodzielnie korzystając z powyższych metod, ale jeśli utracił dostęp do zaplecza i zgłasza Tobie informację lub wyłączyłeś możliwość zmiany hasła samodzielnie (opcja nie pamiętam hasła nie jest dostępna), będzie musiał poprosić o pomoc administratora. 

  1. Zaloguj się do panelu WordPress.
  2. Przejdź do sekcji Użytkownicy.
    W sekcji Użytkownicy w panelu WordPress kliknij w nazwę wybranego użytkownika, aby przejść do edycji ustawień, a następnie zmienić hasło logowania
  3. Edytuj wybranego użytkownika klikając jego nazwę. 
  4. Skorzystaj z jednej z dwóch opcji:
    • Ustaw nowe hasło: pozwala ustawić nowe hasło dostępu ręcznie. Pamiętaj, aby przekazać je samodzielnie użytkownikowi.
    • Wyślij odnośnik resetowania hasła: wysyła wiadomość e-mail z linkiem do zmiany hasła. Użytkownik sam ustala nowe hasło dostępu i zatwierdza zmiany. 
      W ustawieniach użytkownika skorzystaj z jednej z opcji zmiany hasła. Ustaw nowe hasło lub wyślij wiadomość z linkiem do zmiany hasła do WordPress
  5. Zapisz ustawienia klikając Zaktualizuj konto użytkownika.

Jak tworzyć silne hasła dostępu?

Hasło dostępu jest zwykle pierwszym, a często także jedynym, elementem, zapewniającym bezpieczeństwo Twoich danych, w różnego rodzaju systemach i aplikacjach, do których logujesz się. Ważne jest, aby niezależnie od tego, do czego nadaje ono dostęp, zadbać, aby hasło było silne, złożone i trudne zarówno do przechwycenia (przechowywanie, używanie w miejscach publicznych), ale i złamania (skomplikowane).

Hasło dostępu nie powinno być kojarzone z nazwą użytkownika ani adresem e-mail, nie powinno również być popularne, np. alamakotka123. 

Silne hasło dostępu, to hasło, które maksymalnie utrudni jego odgadnięcie (przypadkowe) czy złamanie (za pomocą aplikacji generujących hasła w celu uzyskania dostępu). Powinno więc być wystarczająco skomplikowane dla maszyny deszyfrującej, ale możliwe do zapamiętania dla użytkownika (jeśli nie używa menadżera haseł). 

Poznaj sekrety tworzenia silnych i bezpiecznych haseł dostępu oraz sposoby ich generowania i przechowywania w poradniku, jaki dla Ciebie przygotowaliśmy:

  • Jak utworzyć i przechowywać hasło dostępu? 
Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments