blog

Jak zmienić meta title i meta description w WordPress?

Jak zmienić meta title i meta description w WordPress?

Tytuł i opis meta (meta title i meta description) są kluczową częścią każdej strony internetowej i bezpośrednio oddziałują na SEO, wpływając na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google. Odpowiednio przygotowany tytuł meta i opis meta pomoże uzyskać lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania, ale także wpłynie na wysoki współczynnik klikalności, a więc ilości odwiedzin. Google pobiera domyślnie meta title i meta description z treści wpisu lub strony, ale możesz decydować o tym, co tak naprawdę zostanie wyświetlone w wynikach wyszukiwania. Sprawdź, jak szybko zmienić meta title i description korzystając z popularnej wtyczki Yoast SEO.

Co to jest Yoast SEO?

Yoast SEO to jedna z najpopularniejszych wtyczek WordPress to optymalizacji SEO witryny internetowej pod kątem wyszukiwarek. Dzięki Yoast SEO szybko wygenerujesz mapę witryny, zoptymalizujesz publikowane treści oraz zadbasz o ich właściwe SEO, a także edytujesz wygląd stron w mediach społecznościowych. Yoast SEO dostępny jest w wersji bezpłatnej oraz Premium. Możesz zainstalować wtyczkę bezpośrednio z biblioteki WordPress. Do obsługi CMS i skutecznej optymalizacji SEO polecamy usługę Hosting WordPress.

Meta tytuł i meta opis - informacje podstawowe

Meta tytuł i meta opis stanowią fundamentalne elementy każdej strony internetowej oraz wpływają bezpośrednio na ranking i przyczyniają się do zwiększenia klikalności i zaangażowanie odbiorców w wynikach wyszukiwania. Odpowiednio skomponowany tytuł i opis zwraca uwagę użytkownika, który od razu odnajduje w nich najważniejsze informacje i jest gotowy do wejścia na Twoją witrynę, aby dowiedzieć się więcej. 

Tytuł strony internetowej to główny nagłówek, który można znaleźć na każdej stronie Twojej witryny. Jest on tak samo widoczny w wynikach wyszukiwania, jak również na kartach w przeglądarce internetowej. Ubrany w słowa kluczowe, będzie wpływał bezpośrednio na SEO oraz przyciągał uwagę odbiorców, jednocześnie zwiększając współczynnik klikalności.

Opis strony jest fragmentem tekstu, który podobnie jak tytuł, widać w wynikach wyszukiwania i również stanowi jeden z fundamentalnych elementów w procesie optymalizacji SEO. Domyślnie wyszukiwarki pozyskują meta opis, wybierając fragment treści opublikowanej na stronie, ale możesz także zdefiniować go samodzielnie, co może przynieść najlepsze rezultaty w pozycjonowaniu strony internetowej. 

Podczas tworzenia wpisu lub strony w WordPress, masz bezpośredni wpływ na jej tytuł, nagłówek H1, który jest po prostu tytułem strony lub wpisu. WordPress nie posiada domyślnej opcji edycji opisu meta, dlatego do wykonania takiej zmiany, możesz posłużyć się, np. popularną wtyczką SEO – Yoast SEO. Dzięki Yoast SEO możesz zmienić meta title i meta description dla każdego wpisu i strony z osobna. 

Edycja meta danych w Yoast SEO

W celu edycji opisu i tytułu strony, zainstaluj i włącz wtyczkę Yoast SEO. W bibliotece wtyczek WordPress znajdziesz wiele innych podobnych narzędzi do optymalizacji strony. Mechanizm ich działania jest bardzo zbliżony, ale mogą różnić się dodatkowymi opcjami edycji witryny pod kątem SEO. 

 1. Zaloguj się do panelu WordPress.
 2. Zainstaluj i włącz wtyczkę Yoast SEO.
 3. Domyślnie wtyczka po jej włączeniu pozwala na wprowadzenie zmian w opisie i tytule strony. Przejdź do sekcji Strony lub Wpisy, a następnie utwórz nowy lub edytuj istniejący element. 
  Przejdź do edycji Wpisów i Stron, aby za pomocą narzędzia Yoast SEO edytować meta dane: meta opis i meta tytuł
 4. Na dole strony znajdziesz narzędzia Yoast SEO, zakładka SEO.
  Dzięki wtyczce Yoast SEO możesz kontrolować jakość publikacji, pod kątem SEO, a także edytować meta opis i meta tytuł
 5. Uzupełnij frazę kluczową, a następnie (opcjonalnie) edytuj Tytuł SEO. Jest on tworzony z tytułu strony lub wpisu. Możesz wygodnie zmienić meta title i skorzystać z gotowych zmiennych. 
 6. Uzupełnij Opis
 7. Opublikuj wpis lub stronę, kiedy będą gotowe.
W zakładce SEO > Analiza SEO znajdziesz dodatkowe informacje o jakości publikacji oraz wskazówki dot. optymalizacji treści. Skorzystaj z nich, aby uzyskać jak najlepsze wyniki. 
Skorzystaj z zakładki Analiza SEO w Yoast SEO wpisu lub strony, aby podnieść skuteczność strony w wynikach wyszukiwania

Domyślne ustawienia wtyczki Yoast SEO

Szczegółowe opcje konfiguracji Yoast SEO, w tym również informacje o konfiguracji opisów i tytułów stron, znajdziesz w ustawieniach wtyczki. 

 1. Zaloguj się do panelu WordPress.
 2. Po lewej stronie ekranu wybierz SEO > Wyszukiwarki
  Przejdź do ustawień Yoast SEO, aby edytować opcje widoczności w wyszukiwarkach, w tym edytować domyślne parametry meta danych
 3. Wybierz Rodzaje treści
  W ustawieniach wtyczki Yoast SEO, możesz kontrolować paramtery postów i stron, a także taksonomii, również w zakresie meta title i meta description, a więc również ich widoczności w wyszukiwarkach.
 4. Edytuj domyślne wartości dla stron i wpisów. 
 5. Zapisz zmiany po zakończeniu zmiany ustawień. 
Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments