blog

Specjalista WordPress – niezbędne kompetencje

specjalista wordpress woocommerce

Sam WordPress jest systemem dość prostym w obsłudze i mało awaryjnym. Niestety duże możliwości rozwoju, które za nim idą – tysiące wtyczek i motywów – powodują, że z czasem możesz potrzebować profesjonalnego wsparcia – specjalisty WordPress.

Ten artykuł to przewodnik, który:

  • pomoże Ci zweryfikować kompetencje poszukiwanego specjalisty i uniknąć problemów;
  • pokaże Ci, jaką wiedzę warto mieć, jeśli takim specjalistą chcesz zostać.

Ekspert WordPress

Wbrew pozorom, taki specjalista powinien mieć znacznie szerszą wiedzę aniżeli tylko o samym WordPressie. Co zatem różni dobrego specjalistę od tego przeciętnego? Sprawdźmy kompetencje, które, według mnie, wyróżniają dobrego specjalistę WordPress / WooCommerce (będę rozważał oba warianty, gdyż to często idzie w parze).

WordPress - technologia wokół

WordPress, jak każdy tego typu system, wymaga odpowiedniego środowiska technologicznego. Mam tu na myśli hosting, domenę czy certyfikat SSL. Dobry specjalista WordPress powinien znać zagadnienia związane z funkcjonowaniem całego otoczenia, w któym działa WordPress, i potrafić określić zależności między tymi elementami. Problemy techniczne często wymagają wyjścia poza sam CMS i nie wyobrażam sobie kompleksowej analizy sytuacji bez wiedzy tego typu.

Trochę bardziej konkretnie, jakie to kompetencje:

  • umiejętność poruszania się po najbardziej popularnych systemach serwerowych jak DirectAdmin czy cPanel (w tym umiejętność analizowania logów systemowych);
  • znajomość zasad działania rekordów DNS domen;
  • znajomość protokołów takich jak FTP, SMTP czy IMAP;
  • przynajmniej podstawowa znajomość baz danych MySQL.

Oczywiście można pokusić się o bardziej rozbudowaną listę, ale te solidne podstawy, to wręcz must have. Jeśli ktoś przystępuje do naprawy WordPressa bez tego typu wiedzy, to jest duża szansa, że nie będzie specjalistą godnym zaufania.

Specjalista WordPress vs Programista WordPress

Celowo nie wymieniłem powyżej umiejętności programistycznych, gdyż uważam, że programista WordPress to jednak odrębna działka. Dlaczego? W mojej opinii 90% kwestii czy problemów związanych z WordPressem nie wymaga wiedzy programistycznej.

Tak więc programista WordPress to dla mnie osoba, która np. tworzy wtyczki czy programuje motywy od podstaw, a nie zajmuje się naprawą czy utrzymaniem WordPressa w odpowiedniej kondycji. Tu zdecydowanie warto oddzielić te kompetencje grubą kreską i wiedzieć kogo się szuka. Oczywiście te kompetencje mogą iść w parze, ale na ogół tak nie jest.

Jeśli Twój ekspert chce zaczynać od grzebania w kodzie, to miej się na baczności. Jest duża szansa, że minął się z powołaniem i narobi Ci więcej szkód niż korzyści.

Ekspert WordPress a SEO

specjalista WordPress - seoNie oczekuj, że ktoś wyspecjalizowany w WordPressie będzie wybitnym specjalistą od SEO, ale wymagaj, żeby miał przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat.

Dlaczego? Prosty, często powtarzający się przykład – ekspert WordPress z taką wiedzą będzie miał świadomość, że wersja robocza serwisu nie powinna być indeksowana przez roboty Google i włączy opcję noindex w panelu WordPress. Przykład może banalny, ale często jest to pomijane. Przez takie zaniedbanie, treści robocze indeksują się w wyszukiwarce i potem trzeba to wszystko odkręcać.

Podobnie ma się kwestia wdrażania motywów. Bo kto zabroni takiej osobie, bez stosownej wiedzy, utworzyć menu strony, które będzie pełne nagłówków H. Takie działanie spowoduje problemy z SEO, gdyż w dużym uproszczeniu to bardzo złe miejsce na nagłówki.

Tego typu przykładów mógłbym podać znacznie więcej, dlatego przed rozpoczęciem współpracy warto zapytać naszego specjalistę, czy ma jakieś pojęcie o podstawach SEO.

Popularne kreatory stron

WordPress to świetna baza, ale sam w sobie nie jest zbyt rozwojowy. W związku z tym, większość serwisów bazuje na wtyczkach, które nadają mu znacznie większe możliwości w zakresie tworzenia poszczególnych stron serwisu. Takie wtyczki to tzw. page buildery, kreatory strony.

Najpopularniejsze z nich to:

  • Elementor,
  • WPBakery Page Builder,
  • Visual Composer,
  • Divi Builder,
  • Thrive Architect,
  • Themify Builder.

Solidny specjalista WordPress poradzi sobie z każdym z nich, a przynajmniej miał z nimi jakąś styczność. Jeśli nic mu te nazwy nie mówią, to znaczy, że będzie próbował wdrażać proste rzeczy na Twojej stronie za pomocą skomplikowanych i nieedytowalnych rozwiązań. Wystrzegaj się tego, żeby nie zostać potem z serwisem, który przy każdej edycji tekstu będzie wymagał jego pomocy.

Bezpieczeństwo WordPressa

Kolejny temat, który często spędza sen z powiek właścicielom WordPressów. Dobry specjalista powinien wiedzieć, jak działają mechanizmy mające na celu złamanie zabezpieczeń WordPressa, a co za tym idzie: jak zabezpieczyć ten system przed potencjalnym zagrożeniem.

ekspert wordpressDoświadczenie w usuwaniu zagrożeń (wirusów, niechcianego kodu, spamu itd.) to cenna umiejętność. Często „złośliwe” skrypty bardzo skutecznie się  ukrywają czyniąc szkody w ramach serwisu i jego użytkowników. Walka z takimi komplikacjami to często żmudny i długotrwały proces wymagający sporej wiedzy. Przywrócenie WordPressa do działania poprzez nadpisanie jego plików to żadna filozofia, znalezienie przyczyny problemów i stosowne zabezpieczenie całości to już inna bajka.

Pamiętaj, aby w przypadku usługi czyszczenia WordPressa z zagrożeń zawsze oczekiwać czasowej gwarancji takich działań, aby nie płacić za to samo kilka razy.

Wydajność WordPressa

Czysty WordPress jest wydajny. To nie ulega wątpliwości. Sprawa komplikuje się wraz z wzrostem liczby zainstalowanych wtyczek czy niezbyt udanego motywu. To one potrafią ciągnąć w dół wszystkie parametry związane z wydajnością.

Profesjonalna optymalizacja wydajności składa się z kilku etapów oraz ustalenia, czy ma być ona wykonana z przyczyn faktycznie leżących po stronie szybkości działania, czy może na potrzeby narzędzi takich PageSpeed Insights od Google. Pomyślisz sobie „Co za różnica?”. W mojej opinii jest dość spora.

Parametry generowane przez narzędzia Google są jedną ze składowych jakości, którą prezentuje nasza strona w oczach najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie. A to z kolei może przekładać się na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Zakładając, że nasz serwis jest obiektywnie szybki w działaniu, może się zdarzyć tak, że PageSpeed Insights mimo wszystko coś się mocno nie spodoba i tam wynik jest niski. To wbrew pozorom bardzo częsty przypadek. Wtedy optymalizuje się serwis pod tym kątem i dobiera narzędzia oraz sposoby optymalizacji tak, aby poprawić ten konkretny wynik.

W przypadku klasycznego problemu z wydajnością ekspert WordPress będzie też potrafił działać metodycznie, zacząć od analizy problemów i przyczyn złego stanu rzeczy, a nie od instalacji wtyczki do cache – bo tak przeczytał w większości poradników – i liczenia na ślepo, że dzięki temu będzie lepiej.

Podsumowanie - poszukiwanie specjalisty

Jak widzisz, znalezienie dobrego specjalisty WordPress, który będzie godny zaufania, nie jest takie proste. Obszarów, w których taka osoba powinna mieć przynajmniej solidne podstawy, jest dość sporo, a umówmy się, nie każdy ma tyle zapału, żeby dokształcić się w każdym z nich.

Mam nadzieję, że powyższa wiedza pomoże Ci odsiać wszystkich niekompetentnych specjalistów lub samemu stać się lepszym, bardziej kompletnym specjalistą.

Masz jakieś doświadczenia w tej kwestii? Podziel się nimi w komentarzu!

Patryk Kozioł

Autor: Patryk Kozioł

Praktyk biznesu. Od blisko 15 lat otacza technologiczną opieką przedsiębiorców i twórców on-line. Założyciel i CEO marki HashMagnet, która zapewnia pomoc i skuteczne wsparcie twórcom on-line, a której zaufało już ponad 2500 aktywnych klientów.

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krzysiek
krzysiek
2 lat temu
Ocena :
     

Aż zerknąłem, bo tyle razy ile się naciąłem na pseudofachowców to głowa mała :/. Dobrze, że jest jakiś punkt odniesienia.