Sklep internetowy WordPress (WooCommerce) – jak założyć

sklep internetowy wordpress jak założyć

Chcąc założyć sklep internetowy, nie można pominąć WordPressa, a konkretnie zestawu WordPress plus WooCoommerce, jako jednej z opcji.

WordPress to system zarządzania treścią (CMS – content management system) używany przez większość serwisów w Internecie. Przez wzgląd na łatwość użytkowania i duże możliwości rozwoju stał się bardzo uniwersalnym narzędziem online. Nie dziwi więc, że wszedł także do świata e-commerce. Własny sklep internetowy na WordPressie uruchamia się za pomocą wtyczki WooCommerce, która, jak wiele innych dodatków, poszerza znacząco funkcje samego WordPressa i umożliwia uruchomienie w jego obrębie sprzedaży.

Jak otworzyć sklep internetowy?

W tym artykule dowiesz się, jak stworzyć sklep internetowy z użyciem systemu WordPress oraz wtyczki WooCommerce. Poznasz zalety i wady takiego rozwiązania oraz możliwości jego rozbudowy.

Znajdziesz tu także odpowiedź na pytanie, czy jest to narzędzie na tyle uniwersalne, że sprawdza się zawsze i wszędzie [spoiler – nie ma takich ;)].

Zakładam, że podstawy związane z samym wyborem rozwiązania, na którym chcesz stworzyć swój sklep internetowy, masz już za sobą i jesteś tu nie bez powodu. Żyjemy w czasach, w których mnogość rozwiązań może przyprawić o ból głowy. Sklep abonamentowy (SaaS), skrypt instalowany na serwerze czy napisany specjalnie dla Ciebie przez programistę, ten wybór, szczególnie dla osób nowych w branży, jest po prostu trudny, więc tym lepiej, że to właśnie WordPress zwrócił Twoją uwagę, gdyż jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Przejdźmy do konkretów.

Sklep internetowy - jak zacząć?

WordPress jest przyjazny dla użytkownika, również po instalacji WooCommerce to się nie zmienia. Dochodzi wprawdzie sporo nowych funkcji, ale u podstaw to nadal ten sam WordPress, intuicyjny i przyjemny w codziennym użyciu.

Żeby ten przyjazny stan utrzymać, musisz zadbać o kilka rzeczy. Niektóre wybory na samym początku drogi będą warunkować poprawne działanie Twojego sklepu internetowego w przyszłości.

Jak stworzyć sklep internetowy?

Na co zwrócić szczególną uwagę na start:

#1 Hosting

Punkt bardzo ważny. W przeciwieństwie do stron firmowych czy prostych blogów, sklep wymaga solidnej podstawy, którą jest właśnie dobrej jakości hosting. Nie licz, że pierwszy lepszy za kilkadziesiąt złotych rocznie będzie działał sprawnie i bezproblemowo przy odrobinę większym ruchu. W ramach naszej oferty, jako dobrą bazę, rekomendujemy hosting WP Pro. To jest jedna z tych rzeczy, których cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem. Wierz mi, że nie chcesz obudzić się w środku kampanii marketingowej z zawieszającym się przez brak mocy sklepem. To po prostu strata Twoich środków na inwestycje.

Dobry hosting współdzielony (o dobrych parametrach) sprawdzi się bez problemu w przypadku małych i średnich sklepów WooCommerce. Te większe prawdopodobnie będą wymagać już np. serwera VPS. W jednym z naszym wpisów możesz przeczytać, co to jest serwer VPS.

#2 Dodatki

Sklep internetowy WordPress ma ten plus, że można go wyposażyć w bardzo duże portfolio dodatków, czyli wtyczek rozszerzających jego funkcje. Ten plus jednak bardzo szybko może przeistoczyć się w gwóźdź do trumny. Źle dobrane, kiepskiej jakości wtyczki WordPress będą ciągnąć Twój sklep na dno wydajności i bezpieczeństwa. To one w większości przypadków są odpowiedzialne za pogorszenie jakości Twojego sklepu internetowego.

Podobnie wygląda kwestia samej liczby wtyczek. Nawet jeśli są one z pewnych źródeł, to pamiętaj, że każda z nich ma swojego autora, swój kod i koncept, który może wchodzić w konflikty z innymi wtyczkami. Kilkadziesiąt, często zbędnych, wtyczek to potencjalne problemy. Przemyśl dobrze funkcje Twojego sklepu internetowego, zweryfikuj, czy da się zapewnić wszystkie niezbędne funkcje, używając wyłącznie WooCommerce, jeśli nie, szukaj rozwiązań sprawdzonych i kompleksowych, bez konieczności instalacji kosmicznej liczby wtyczek.

Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o szablon. Zadbaj, aby był on dobrej jakości, ze sprawdzonego źródła oraz stanowił  poparcie swojej reputacji w opiniach jego dotychczasowych użytkowników.

#3 Stała opieka

Wiele osób wychodzi z bardzo błędnego założenia – stworzę sklep i będzie sobie działał już zawsze…

Niestety, nie ma tak dobrze. Zmieniają się standardy, wychodzą nowe aktualizacje, pojawiają się dziury bezpieczeństwa. Jeśli nie zadbasz o stałą opiekę, Twój sklep z czasem może przestać działać prawidłowo, a w najgorszym wypadku stanie się celem ataków hackerów, którzy szybko wykorzystają Twoją roztropność w kwestiach związanych z bezpieczeństwem.

To właśnie brak stałych aktualizacji jest najczęstszą przyczyną włamań.

Tak więc licz się z tym, że prowadzenie sklepu to nie tylko zajmowanie się sprzedażą, ale także stałe dbanie o to, co się dzieje na zapleczu.

Jak założyć sklep internetowy WordPress - krok po kroku

Hosting wybrany, wtyczki przemyślane, szablon tylko czeka na instalację. Kolejny krok to konkret. Każdy dobrej jakości hosting zapewni Ci już zainstalowany i podpięty do wybranej domeny WordPress. Instalacja i konfiguracja sklepu WooCommerce to Twoja rola.

Zarówno WordPress, jak i WooCommerce, główne składowego Twojego sklepu, są systemami open source i są dostępne za darmo. W tym miejscu znajdziesz oficjalną stronę WooCommerce – klik. Pamiętaj, aby nigdy nie pobierać wtyczek czy szablonów z niesprawdzonych źródeł.

Wtyczkę można pobrać z powyższej strony, ale prościej będzie zalogować się do panelu Twojego WordPressa i wejść do działu „Wtyczki”. Tam, w górnej części ekranu, znajdziesz przycisk „Dodaj nową” i po wpisaniu w wyszukiwarce magicznego słowa „WooCommerce” wystarczy kliknąć przycisk „Zainstaluj” przy naszej wtyczce.

Podsumowując, krok po kroku, tak wygląda proces instalacji Twojego sklepu WooCommerce:

  1. zakup hostingu oraz domeny,
  2. instalacja WordPressa,
  3. instalacja wtyczki WooCommerce.

Tak, to już w teorii działający sklep :). W praktyce wygląda to tak, że jest to jedynie początek drogi. Kolejny krok to indywidualne ustawienia i konfiguracje zarówno samego WooCommerce, jak i dodatków.

Wszystko od tego momentu zależy od Twoich potrzeb, przyjrzyjmy się jednak wtyczkom, które zdecydowanie warto mieć.

Sklep internetowy WooCommerce – wtyczki / integracje, które warto mieć

Płatności online – to zdecydowanie punkt obowiązkowy w każdym sklepie internetowym. Nie wyobrażam sobie, by mieć wyłącznie klasyczny przelew jako formę płatności, to po prostu niepraktyczne i bardzo niewygodne dla kupujących. Pamiętaj, że wtyczka nie wystarczy, musisz mieć podpisaną umowę z operatorem płatności takim jak np. Przelewy24, PayU czy Paynow (jest ich sporo na rynku, wybierz najlepsze warunki).

Wysyłka – jeśli sprzedajesz produkty fizyczne, to warto zadbać o automatyzację całego procesu. Odpowiednia wtyczka zadba o to, żeby wygenerować w zewnętrznym systemie, takim jak InPost czy furgonetka.pl (tak jak w przypadku płatności musisz mieć konto u zewnętrznego operatora wysyłek), odpowiednie listy przewozowe.

SEO – osiąganie wysokich pozycji ułatwi [nie mylić z „zapewni” :)] wtyczka SEO, przykładowo najbardziej popularna Yoast SEO czy All in One SEO.

Bezpieczeństwo – to oczywiście dość złożona kwestia. Sama wtyczka nie zapewni stuprocentowego bezpieczeństwa, gdyż czynników, na które należy zwrócić uwagę, jest bardzo dużo, ale dobrze skonfigurowana na pewno poprawi poziom bezpieczeństwa w sklepie internetowym. Wtyczki WordPress takie jak Wordfence, Sucuri Security czy iThemes Security to sprawdzony wybór.

Sklep WooCommerce - wady i zalety

Jak się zapewne domyślasz, nie ma rozwiązań pozbawionych wad. Przyjrzyjmy się najpierw zaletom sklepu WordPress, gdyż te zdecydowanie przewyższają liczbą wady tego systemu.

Zalety sklepu internetowego Woo:
Wady sklepu internetowego Woo:

Sklep WooCommerce - podsumowanie

WooCommerce jako podstawa profesjonalnego sklepu internetowego to dobry wybór. Tak uważam. Oczywiście nie ma rozwiązań idealnych, ale WordPress wraz z wtyczką WooCommerce pokazują, że można stworzyć solidny system do sprzedaży online. Bez względu na to, czy sprzedajesz produkty elektroniczne (jak ebooki), usługi czy produkty fizyczne, znajdziesz tu dla siebie ciekawe i sprawdzone rozwiązanie, idealne, aby rozpocząć swoją przygodę z e-commerce.

Nasza oferta sklepów hybrydowych to także rozwiązanie bazujące na powyższych systemach. Dzięki połączeniu sprawdzonej technologii z naszym doświadczeniem w postaci stałej opieki my także wykorzystujemy ten potencjał drzemiący w parze WordPress i WooCommerce.

Patryk Kozioł HashMagnet

Autor: Patryk Kozioł

Praktyk biznesu. Od blisko 15 lat otacza technologiczną opieką przedsiębiorców i twórców on-line. Założyciel i CEO marki HashMagnet, która zapewnia pomoc i skuteczne wsparcie twórcom on-line, a której zaufało już ponad 2000 aktywnych klientów.

Kategorie

Quiz Influencera
sprawdź swoją wiedzę!

sklep online darmowy ebook

Punkt obowiązkowy
jeśli chcesz otworzyć sklep.

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments