blog

Role użytkowników WordPress

Nie ma znaczenia, czy prowadzisz bloga, stronę www, czy też sklep – możesz w końcu potrzebować funkcji otwarcia „drzwi” do kokpitu swojego WordPressa komuś z zewnątrz. Nazywamy to „nadaniem dostępu”.

I o ile chciałbyś dać komuś możliwość dodawania nowych postów, poprawiania Twoich i innych wpisów, dodawania zdjęć, o tyle niekoniecznie pewnie chcesz, by ta sama osoba miała dostęp do całego kokpitu Twojego bloga, prawda?

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym są role użytkowników WordPress
  • jakie uprawnienia ma użytkownik, któremu przydzielisz daną rolę
  •  jak nadać rolę nowemu użytkownikowi
  • jak nadać rolę istniejącemu użytkownikowi

Role dla użytkowników w WordPress, czym są?

Role użytkowników to funkcjonalność WordPressa, której zadaniem jest nadać lub bądź odebrać uprawnienia konkretnemu użytkownikowi. Za pomocą ról dla użytkowników możesz ustalić, do jakich funkcji Twojej strony przyznasz dostęp nowemu (lub istniejącemu już) użytkownikowi.

W tym artykule poznasz możliwości i ograniczenia poszczególnych ról. Dzięki temu będziesz mogła/mógł dobrać je odpowiednio do swoich współpracowników. Nie będziesz musiał/a obawiać się, że będą mieć zbyt małe lub zbyt duże uprawnienia.

Istniejące role użytkowników WordPress:

Obecnie WordPress domyślnie udostępnia takie oto role. Każda z nich nadaje inne uprawnienia:

Administrator

Jest to rola, która pozwala zarządzać wszystkim co się w danym WordPressie znajduje. Krótko mówiąc – administrator może wszystko :). Unikaj nadawania tego typu uprawnień osobom, którym w pełni nie ufasz.

Redaktor

Konto redaktora ma możliwość publikowania i zarządzania wpisami swoimi, ale także innych użytkowników. Idealna rola dla osoby odpowiedzialnej np. za rozwój bloga i mającej pod sobą kilku autorów.

Autor

Autor może tworzyć swoje wpisy i nimi zarządzać, może także samodzielnie publikować swoje wpisy.

Współpracownik

Współpracownik ma podobne uprawnienia do Autora, z tym, że nie może swoich wpisów publikować.

Subskrybent

Subskrybent może jedynie zarządzać swoim kontem, nie ma innych uprawnień. To konto przydaje się, gdy masz stałych czytelników i mogą oni zakładać tego typu konta, żeby przykładowo móc komentować Twoje wpisy.

Role dla użytkowników WordPress, gdzie się ustawia?

Aby nadać rolę dla użytkownika, zaloguj się do kokpitu swojej strony WordPress. Co dalej? W zależności od tego, czy chcesz stworzyć nowego użytkownika, czy zmienić rolę istniejącemu, wybierasz jedną ze ścieżek opisanych poniżej.

Nowy użytkownik – jak nadać mu rolę

Jeśli tworzysz zupełnie nowego użytkownika poprzez zakładkę UżytkownicyDodaj nowego, z listy rozwijanej możesz wybrać, jaką będzie pełnił rolę.

role użytkownikow wordpress jak ustawić

Istniejący użytkownik – jak nadać mu nową rolę

Jeśli użytkownik jest już stworzony i widnieje na liście, to także możesz edytować jego rolę. Przejdź do zakładki UżytkownicyWszyscy użytkownicy. Kliknij Edytuj przy wybranym użytkowniku. Następnie z listy rozwijanej wybierz pożądaną rolę. Kliknij Zaktualizuj konto użytkownika i gotowe!

role użytkowników wordpress jak zmienić

Mam nadzieję, że od teraz role użytkowników WordPress nie mają dla Ciebie tajemnic :).

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena
Magdalena
6 lat temu

A co w przypadku obsługi technicznej? Przykładowo chciałabym zlecić komuś dostosowanie motywu, ale nie chcę, żeby miał dostęp do postów ani żeby nie miał możliwości zmiany danych dostępu. Jak to ugryźć?

szymon
szymon
Reply to  Magdalena
5 lat temu

Programista może wprowadzić zmiany do motywu u siebie, a Tobie prześle gotowy, zmodyfikowany motyw. Może to jest rozwiązanie? Zależy, czy „dostosowanie motywu” oznacza grzebanie w kodzie czy konfigurację za pomocą opcji personalizacji.

Jarek
Jarek
3 lat temu
Ocena :
     

Uprawnienia użytkowników można fajnie edytować wtyczkami, nadawać nowe role w zależności od potrzeb, ja używam do tego wtyczki Members – Membership & User Role Editor Plugin, polecam.

iza
iza
2 lat temu
Ocena :
     

Wkurza mnie ten wordpress. Role na stronie mi robią psikusy, nie umiem tego ustawić. Czy ktoś mi pomoze? :(

Nena Blog
Nena Blog
3 lat temu
Ocena :
     

Nie do końca rozumiem jeszcze jak działają te role. WordPress ma tak dużo funkcji… Czy role na stronie przydadzą mi się, jeśli prowadzę bloga sama? Do tej pory jak potrzebowałam czyjejś pomocy w obsłudze to dawałam mu login i hasło.

Last edited 2 lat temu by Nena Blog
andrzej2
andrzej2
2 lat temu
Ocena :
     

Właśnie za to lubię WordPress. Uprawnienia userów są uporządkowane, łatwo się to obsługuje. To, czego nie czaję, to… po co w WordPressie tyle miejsca zajmuje edycja KOLORÓW KOKPITU :D I czy ktokolwiek z tego korzysta ;)