blog

Jak wydać ebooka? Wydawanie ebooka krok po kroku!

ebook jak wydać

Ebook to jedna z tych form przekazywania wiedzy, która jest stosunkowo łatwa do realizacji i późniejszej monetyzacji. Poza sprzedażą bezpośrednią, wirtualne publikacje często są wykorzystywane jako jeden z elementów lejka sprzedażowego (lead magnet) mający na celu promowanie innych usług poprzez szerzenie darmowej wiedzy.

Bez względu na to, czy Twoim celem jest wydawanie ebooków i po prostu ich sprzedaż, czy będzie on częścią szerszego procesu, warto zadbać o jego jakość, mając na uwadze kilka różnych obszarów.

Jak wydać ebooka?

Z tego artykuły dowiesz się jak wygląda proces powstawania ebooków, gdzie je wydać i sprzedawać oraz ile to wszystko kosztuje. Omówimy cały proces wydawniczy z rozbiciem na poszczególne etapy.

Na początek sześć etapów powstawania elektronicznej książki. Każdy z nich jest równie ważny i nie powinien być pomijany, wynikowa wszystkich będzie warunkować szanse na sukces realizacji Twojego projektu. Na koniec dowiesz się także ile kosztuje taki proces.

#1 Pomysł ->

#2 Redakcja / korekta ->

#3 Okładka i grafiki ->

#4 Skład ->

#5 Sklep ->

#6 Marketing

Chcesz sobie ułatwić życie? Wszystkie te etapy możesz zrealizować z naszą pomocą, w jednym miejscu – sprawdź Ebook Factory

Koncepcja tekstu - pomysł

Musisz wykazać się kreatywnością i przelać swoją wizję na papier (docelowo ten elektroniczny). Zweryfikuj swój pomysł, upewnij się, że jest zapotrzebowanie na jego realizację i niesie ona ze sobą wartość. W innym przypadku będziesz tworzyć głównie dla siebie i rodziny. Jest to niestety często popełniany błąd, brak odpowiedniej analizy zapotrzebowania skutkuje brakiem efektów. Zastanów się więc jak zrealizować projekt, który się sprzeda.

Co, jeśli nie masz pomysłu? To samo.

Pytaj, ankietuj, poznaj swoją grupę docelową i jej potrzeby/ problemy. Ebook rozwiązujący jakiś realny problem ma dużą szansę na powodzenie. Udzielaj się w dyskusjach związanych z tematem, na który chcesz stworzyć ebook. Im lepsze rozeznanie, tym większa szansa na sukces. Przy okazji poznasz dobrze swoją grupę docelową, co zdecydowanie ułatwi Ci zadanie z punktu szóstego – marketing.

Jak wydać ebooka - redakcja i korekta

Ten etap ma na celu wyeliminowanie wszystkiego, co sprawia, że Twój tekst wygląda nieprofesjonalnie, czyli błędów gramatycznych, leksykalnych, stylistycznych, ortograficznych, interpunkcyjnych czy literówek. Pisanie może Ci przychodzić gładko, ale stawianie przecinków już niekoniecznie ;). Zadbaj o to, by Twój tekst wyglądał profesjonalnie i by dobrze się go czytało. Fachowa usługa redakcji i korekty to coś, co pozwoli nadać odpowiednią formę językową Twoim treściom. Pamiętaj, że Twój tekst nie zawsze będzie potrzebował redakcji i korekty, czasem wystarczy poprawić tylko jeden obszar, będzie to miało wpływ na wycenę. Koszt tego typu prac różni się w zależności od zakresu oraz liczby stron Twojego ebooka i może wynosić średnio od kilku do kilkunastu złotych za znormalizowaną stronę (1800 znaków ze spacjami).
Ceny w Ebook Factory – korekta 4 zł / strona || redakcja 6 zł / strona
Ważne jest także, aby plik z treściami był stworzony w programie, który umożliwi swobodną edycję i śledzenie zmian. Do tworzenia treści skorzystaj z programu takiego jak Office czy darmowy OpenOffice (polecam), aby potem nie było problemów i konieczności przypisywania treści, bo to znacznie wydłuży cały proces.

Wydanie ebooka - okładka i grafiki

Suchy tekst nie wygląda za dobrze i za dobrze się nie sprzedaje. Nie od dziś wiadomo, że większość z nas kupuje oczami. Zadbaj o przyciągające wzrok grafiki, szczególnie okładkę. Wszystko to będzie warunkowało estetykę i odbiór Twojego ebooka.

Jak więc zrobić projekt, który jest przyjemny dla oka? Jeśli robisz ebooka samodzielnie i Twoje zdolności graficzne nie są zbyt zaawansowane, zadbaj o solidne podstawy. Wyselekcjonuj spójne stylistycznie zdjęcia, wykorzystaj bazy profesjonalnych zdjęć stockowych i programy takie jak Canva. Pamiętaj, żeby nie przesadzić liczbą elementów i zbyt intensywnymi kolorami. Jeśli korzystasz z usług profesjonalnego grafika, to dobór odpowiednich grafik będzie leżał po jego stronie. Przykładowo koszt przygotowania okładki zaczyna się już od kilkuset złotych. Biorąc pod uwagę, że Twój ebook może krążyć po świecie latami, warto przynajmniej okładkę zlecić profesjonaliście.

Cena w Ebook Factory – 350 – 500 zł netto za okładkę

Jak wydać ebooka - skład

jak zrobić ebookTen etap nadaje finalny wygląd Twojemu ebookowi. Podczas składu zbierane jest wszystko, co do tej pory zostało stworzone, i na tej podstawie powstaje przyjemna dla czytelnika forma. Tu także musisz zwrócić szczególną uwagę na spójność całego materiału, dobór czytelnych czcionek, ich rozmiarów i kolorów. Ebook musi sprawiać wrażenie spójnej całości, a nie zlepku różnego rodzaju niepasujących do siebie elementów. Trzymaj się więc jednego, głównego schematu, który powielisz na każdej stronie, dodając lub usuwając wybrane elementy, aby całość pasowała do koncepcji danej strony.

W przypadku współpracy z profesjonalnym grafikiem musisz się liczyć z kosztami rzędu od kilku do kilkunastu złotych za stronę jeśli chodzi o skład. Koszt ten będzie zależał od stopnia skomplikowania ebooka, a także liczby stron (warto negocjować stawki przy dużych proojektach). Na ogół otrzymasz plik PDF, jeśli uważasz za zasadne, pytaj także o inne mobilne formaty jak np. .mobi lub .epub.

Ceny w Ebook Factory – 6 – 12 zł / strona

Sprzedaż ebooka - sklep online

Ebook piękny i gotowy, teraz trzeba go opakować w narzędzie, które umożliwi innym kupienie go. Najlepiej, gdyby było ono bezproblemowe, taki właśnie jest nasz sklep online. Przygotowaliśmy specjalną wersję dedykowaną produktom elektronicznym. Koszt sklepu to zaledwie 69 zł miesięcznie.

Oczywiście to nie jest jedyna możliwość, więcej o tym, jak zacząć z własnym sklepem online i jakie rozwiązania masz do wyboru, przeczytasz w naszym wpisie – Sklep internetowy – jak zacząć

Pamiętaj, że bez względu na wybór rozwiązania musisz zadbać o kilka kluczowych dla Twoich klientów kwestii:

  • Płatności online – w przypadku takich produktów jak ebook nikt nie chce czekać na jego dostarczenie. W pełni zautomatyzowany proces,  w którym klient po opłaceniu sprawnie otrzymuje Twój ebook, to warunek konieczny.
  • Zabezpieczenie przed kopiowaniem – wbrew pozorom nie zdarza się to często, ale nie każdy ma zasady moralne, które sprawią, że zakupiony ebook zachowa wyłącznie dla siebie. Możesz zadbać o to, aby każdy ebook miał swój znak wodny z danymi kupującego, to powinno dość skutecznie zniechęcić nieuczciwego kupującego przed rozpowszechnianiem Twojej ciężkiej pracy za darmo.

Pamiętaj więc, żeby przy wyborze sklepu online mieć na uwadze powyższe kwestie.

Jak sprzedawać ebooki - marketing

Samo się nie sprzeda… no chyba że masz dużą, zaangażowaną społeczność, ale i do tej czasami trzeba dotrzeć w odpowiedni sposób. Zaplanuj takie działania zawczasu.

Jeśli nie masz doświadczenia, to może się okazać, że budżet inwestowany w skrzętnie zaplanowane przez Ciebie reklamy przepada w Internecie. To niestety nie tak rzadki scenariusz. Działania marketingowe potrzebują doświadczenia i solidnego przygotowania, aby miały szansę zadziałać. Myślenie o marketingu w prosty sposób – wrzucam kampanię z informacją o ebooku = ludzie kupują – rzadko się sprawdza.

Przemyśl działania marketingowe, zanim wydasz ebooka. Zaplanuj kilka scenariuszy, a jeśli nie czujesz się na siłach, skorzystaj z pomocy specjalistów od marketingu. Pamiętaj też o zaplanowaniu stosownego budżetu, adekwatnego do ceny Twojego ebooka w zestawieniu z planowanymi kosztami promocji. Biorąc pod uwagę, że cena tego typu produkt często nie jest duża, może się okazać, że będziesz musieć poszerzyć swoją wiedzę i samodzielnie wykonać dużą cześć marketingu. W wielu przypadkach wystarczy szerzenie informacji na temat Twojej produkcji w różnego rodzaju miejscach powiązanych z Twoją grupą docelową, dlatego tak ważna jest jej identyfikacja. Szereg działań marketingowych zrobisz samodzielnie, bez kosztowo, angażując wyłącznie swój czas. Krótko mówiąc – kalkulator w rękę i pamiętaj, że to musi się zwracać :).

Jak stworzyć ebooka - podsumowanie

Dobrze stworzony ebook, przemyślany, z dobrej jakości treściami, odpowiadającymi na konkretne zapotrzebowanie może być źródłem potężnych dochodów. Często latami przynosi pasywny dochód i jest bodźcem do kolejnych działań. Warto więc zadbać o wszystkie sześć etapów tworzenia ebooka, aby zmaksymalizować swoje szanse na powodzenie.

Ile kosztuje stworzenie ebooka w sposób profesjonalny?

Wbrew pozorom nie są to kosmiczne koszty, w przypadku ebooka mającego 50 stron mówimy o kosztach rzędu 1000 – 1500 zł. Oczywiście przy bardziej rozbudowanych pozycjach koszty te mogą wzrosnąć do kilku tysięcy złotych. To jednak inwestycja, która się zwraca.

Sprawdź także: Gdzie sprzedawać ebooki

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
2 lat temu
Ocena :
     

Od jakiegoś czasu myślę czy nie podzielić się swoją wiedzą i wydać ebooka, chyba już wiem jak się za to zabrać i z czyją pomocą ;)

Baro
Baro
2 lat temu
Ocena :
     

Przydatny artykuł, teraz ebooki mocno się sprzedają, więc i jest na nie popyt, a nie każdy wie, jak się za nie zabrać.

trackback
Gdzie sprzedawać ebooki - HashMagnet
1 rok temu

[…] Jak wydać ebooka? Wydawanie ebooka krok po kroku! […]

trackback
Jak określić cenę swojego ebooka? To należy wziąć pod uwagę | HashMagnet
10 miesięcy temu

[…] Jak wydać ebooka? Wydawanie ebooka krok po kroku! […]