blog

Serwer VPS – co to jest?

serwer vps co to

Jeśli zastanawiasz się co to jest serwer VPS, to zapewne Twoje potrzeby wykraczają poza klasyczny hosting współdzielony. Pozwól, że w prosty sposób postaram się wyjaśnić czym jest serwer VPS i do jakich zastosowań będzie się najlepiej nadawał. 

Serwer VPS - co to jest

Serwer VPS (z ang. Virtual Private Server) – jest to wydzielona, autonomiczna część serwera (fizycznej maszyny). Dzięki tzw. wirtualizacji, środowisko utworzone w ten sposób jest niezależne od innych na serwerze, ma przypisane konkretne zasoby sprzętowe (jak CPU czy pamięć RAM) i daje możliwość instalacji dowolnego systemu operacyjnego.

Najprościej będzie przedstawić miejsce serwera VPS wizualnie. Jak widać na poniższej grafice, jest to usługa znajdująca się pomiędzy serwerem dedykowanym a hostingiem współdzielonym.

Kiedy zdecydować się na serwer VPS?

Jeśli Twój serwis działa wolno lub wręcz przestaje działać, to tracisz klientów i pieniądze. Kropka.

Zdajesz sobie z tego sprawę, dlatego nie oszczędzasz na hostingu. Zainteresowanie Twoją stroną lub sklepem rośnie, a Ty napotykasz na sufit. Zwykły hosting współdzielony nie wystarcza. W tym miejscu większość osób zaczyna rozważać przesiadkę na VPS. 

66% użytkowników klasycznych hostingów przechodzi na VPS tylko w poszukiwaniu większych zasobów (CPU, RAM).

Oczywiście rodzi się pytanie ile z tych osób szuka VPS przez kiepską jakość hostingu i bardzo niskie limity z tym związane. Niemniej jednak, moc to coś, czego szukamy na ogół w serwerach VPS. Większy sklep, bardzo duży ruch w krótkim czasie, to wszystko wymaga mocy obliczeniowych jakie VPS może nam zapewnić.

Zdarzają się też inne powody poszukiwania serwera VPS. Przykładowo, dzięki swojej konstrukcji, serwer taki umożliwia instalację dowolnego, także nietypowego, oprogramowania, które nie jest dostępne w standardowej ofercie hostingu współdzielonego. W wielu przypadkach to jedyna opcja, aby uruchomić konkretną aplikację.

Serwer VPS - zalety

Kluczowe zalety serwera VPS:

  • Cena – ta jest oczywiście wyższa w odniesieniu do hostingu współdzielonego, ale w porównaniu do serwera dedykowanego jest znacznie niższa. Zdarzają się serwery VPS za kilkanaście złotych miesięcznie, ale unikaj najtańszych opcji, na ogół razem z nimi spada jakość.
  • Moc – izolacja zasobów i możliwość doboru specyfikacji sprawiają, że wydajność takiego rozwiązania może być znacznie większa niż w przypadku tradycyjnego hostingu. 
  • Oprogramowanie – instalujesz właściwie co chcesz. To zaleta, którą poza serwerami VPS mają tylko serwery dedykowane. Dla częsci osób będzie to kluczowy aspekt posiadania serwera VPS. 

Serwer VPS - wady

Kluczowe wady serwera VPS:

  • Technikalia – nie ma co się oszukiwać, to nie jest rozwiązanie dla każdego. Bardziej złożone konfiguracje będą wymagały specjalistycznej wiedzy. Oczywiście możesz kupić serwer VPS z administracją, ale wtedy koszty będą rosły.
  • Licencje – dodatkowy koszt, któy możne znacznie podnieść cenę serwera VPS. Bardziej zaawansowane oprogramowanie jak np. Litespeed to koszt kilkudziesięciu złotych miesięcznie (a uwierz mi, że są licencje znacznie droższe).
  • Koszty poboczne – duże możliwości mogą powodować konieczność dokupowania co jakiś czas dodatków, licencji, usług. W efekcie końcowym może się okazać, że sam serwer VPS to najmniejszy koszt z tego całego wachlarza kosztów pobocznych.
  • Stabilność – niestety często zdarza się, że serwer zarządza osoba nie do końca kompetentna lub sama serwerownia pozostawia wiele do życzenia. W efekcie może to powodować wiele problemów z dostępnością oraz stabilnością. 

Serwer VPS - alternatywa

hosting elastyczny alternatywa vpsAlternatywą do serwera VPS oraz hostingu współdzielonego jest rozwiązanie hybrydowe używające technologii ElasticSites. Takie właśnie rozwiązanie oferujemy naszym klientom w ramach usługi elastycznego hostingu

Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, w ramach takiej usługi, podobnie jak w przypadku serwera VPS, otrzymujesz konkretne parametry i izolowane środowisko (LVE). Niewątpliwą przewagą nad serwerem VPS jest brak konieczności samodzielnej instalacji i konfiguracji usługi. Wszystkie licencje i wsparcie techniczne są w cenie i nie musisz się martwić o techniczne kwestie.

Nie jest to na pewno rozwiązanie dla każdego, ale jeśli potrzebujesz większej mocy w alternatywie do klasycznego hostingu współdzielonego, będzie to opcja idealna. 

Wadą zdecydowanie jest mniejsza możliwość personalizacji takiego środowiska. Nie ma mowy o instalacji niestandardowego oprogramowania.

Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi w przypadku sklepów opartych o takie skrypty jak Prestashop, tu przeczytasz więcej o tym jaki hosting pod Prestashop będzie najlepszy.

Serwer VPS - podsumowanie

Serwer VPS będzie dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Szczególnie sprawdza się przy nietypowych potrzebach związanych z oprogramowaniem a także przy dużym zapotrzebowaniu na moc. Zwróć w szczególności uwagę na odpowiedni dobór parametrów takich jak CPU czy RAM, żeby zapewnić odpowiedni zapas mocy np. w razie większego ruchu.

Nie jest to oczywiście rozwiązanie pozbawione wad, zawsze warto zweryfikować wszystkie możliwości przed podjęciem finalnej decyzji. Wbrew pozorom serwer VPS nie jest rozwiązaniem na wszystkie bolączki. 

Patryk Kozioł

Autor: Patryk Kozioł

Praktyk biznesu. Od blisko 15 lat otacza technologiczną opieką przedsiębiorców i twórców on-line. Założyciel i CEO marki HashMagnet, która zapewnia pomoc i skuteczne wsparcie twórcom on-line, a której zaufało już ponad 2500 aktywnych klientów.

Platforma do kursów online

Zacznij zarabiać online!
Wystarczy 1 zł

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments