blog

Darmowy blog wordpress? Sprawdzamy!

czy wordpress jest darmowy?

Wciąż dla wielu osób nie jest jasne, czy blog na WordPress jest darmowy. Istnieje bowiem WordPress.com, który choć pozornie darmowy, generuje koszty. Możesz jednak skorzystać z WordPress.org (tylko musisz mieć swój hosting). Jak to w końcu wygląda z kosztami? Wyjaśniamy krok po kroku.

Zacznijmy od najważniejszej różnicy, którą po prostu musimy sobie omówić:

WordPress występuje w dwóch wersjach. Najczęściej określane są one jako WordPress.com oraz WordPress.org. Różnice między nimi są znaczące.

WordPress.com darmowy, ale ze sporymi ograniczeniami

Pierwsza z nich – WordPress.com – funkcjonuje jako gotowa platforma. Zakładasz na niej konto, wybierasz adres i już możesz blogować! Jeśli nie wykorzystujesz dodatkowych wtyczek lub skórek (szablonów), a także skorzystasz z adresu w domenie serwisu (np. mojblog.wordpress.com), wtedy blog będzie całkowicie darmowy.

Rozwiązanie to ma zaletę w postaci braku jakichkolwiek kosztów na start. Możesz sprawdzić, czy blogowanie jest dla Ciebie, niczego nie ryzykując.

Wad jest niestety sporo:

1. Czy oby na pewno za darmo? Brak domeny

Zacznijmy od braku własnej domeny. Bez dopłaty ani rusz. Gdy zdecydujemy się na własną domenę, nie będziemy mogli zarejestrować w serwisie tej z końcówką .pl. W WordPress.com są po prostu niedostępne (można zarejestrować taką domenę gdzie indziej i podpiąć pod konto). Domena .com kosztuje natomiast aż 18$ rocznie (dla porównania rejestracja domeny .com w HashMagnet to 49,90 zł z vat – ponad 25% mniej). Przy okazji możesz zauważyć na powyższym screenie, że serwis WordPress.com nie jest w 100% przetłumaczony na język polski. Jak informuje serwis, zaledwie 33% serwisu jest przetłumaczona, dla niektórych to może być problem.

czy blog na wordpress jest darmowy domena

To nie największy problem. Jeśli zdecydujemy się prowadzić bloga w domenie serwisu, np. mojblog.wordpress.com, a następnie przeniesiemy go na własny hosting (o czym opowiem za chwilę) z własną domeną, np. mojblog.pl, to będziemy musieli ponosić dodatkową opłatę:

Przekierowanie internauty z adresu w serwisie WordPress.com na dowolną inną domenę (np. mojblog.pl) to koszt $13 rocznie, to dużo (sprawdź samodzielnie).

Warto się zatem solidnie zastanowić przed założeniem bloga na próbę. Gdy blogowanie wejdzie nam w krew, a sam blog zbierze już stałe grono czytelników, przejście na własny hosting może być problematyczne lub wiązać się z dodatkowymi kosztami.

2. Spore ograniczenia

Kolejnym minusem jest ograniczona liczba dodatków. Motywów do wykorzystania mamy zaledwie około 100, podczas gdy WordPress.org ma ich kilka tysięcy w oficjalnym repozytorium i wiele więcej poza nim (w internecie). Podobnie rzecz ma się z wtyczkami. W przypadku WordPress.org instalujesz co chcesz i kiedy chcesz.

Pakiet Personal dodaje co prawda dodatkowe opcje, ale nadal nie ma chociażby motywów premium, czy też zaawansowanych opcji konfiguracji. Kosztuje niecałe 200 zł rocznie. Premium posiadający te opcje to kosz niecałych 400 zł rocznie. W pakiecie premium mamy do dyspozycji jednak mniej niż pół tysiąca motywów graficznych.

wordpress czy darmowy

Oczywiście to nadal spora liczba motywów. W teorii każdy znajdzie coś dla siebie. W praktyce nie chodzi natomiast o samą liczbę, a niezależność i paletę możliwości. WordPress.org ma tych motywów i wtyczek tak dużo, gdyż ten rynek nie jest ograniczony.

3. A co z mulimediami?

Darmowy pakiet WordPress.com ma również ograniczenie pojemności. 3GB to wystarczająco na start, ale szybko zapełnisz tę przestrzeń, gdy zaczniesz blogować regularnie, wzbogacając swoją treść o dobrej jakości zdjęcia. Pakiet Premium ma przestrzeni dużo więcej, bo 13GB, ale to nadal mało w porównaniu np. do podstawowego Pakietu HashMagnet (20GB).

4. Reklamy

Na sam koniec: Reklamy. Myślę, że nie trzeba go komentować :). Tak, darmowa wersja to reklamy wyświetlające się na Twoim blogu.

WordPress.org to jedynie koszt hostingu?

WordPress.org funkcjonuje w inny sposób. Nie jest gotową platformą, a oprogramowaniem, które instalujesz na serwerze (lub ktoś robi to za Ciebie). Musisz zatem ponieść koszt hostingu (serwera), choć samo oprogramowanie jest darmowe.

Jak to wszystko działa? Sprawdź na poniższym krótkim filmie:

Dużo więcej za te same pieniądze

Ile to kosztuje? Podstawowy pakiet w HashMagnet zaczyna się już od 169 zł z vat za pierwszy rok (249 zł z vat odnowienie). W cenie masz również domenę .pl na pierwszy rok.

Pod względem kosztów rocznych możesz śmiało porównać tę opcję do pakietu Plus w WordPress.com, przy czym w tym przypadku zyskujesz o wiele więcej. Masz do dyspozycji ogromną paletę motywów i wtyczek do zainstalowania.

Co więcej, swoim WordPressem możesz zarządzać samodzielnie, bez ograniczeń. Dzięki temu wzbogacisz swojego bloga o nowe funkcjonalności. Masz również możliwość wykupienia pomocy od profesjonalnego technika. A gdy zajdzie taka potrzeba, możesz nawet dodać funkcjonalność sklepu internetowego do swojego bloga (wtyczka WooCommerce).

Większe możliwości rozbudowy

Co więcej, mając pełną niezależność wynikającą z korzystania z WordPressa na własnym hostingu, możesz instalować dowolne rozszerzenia premium, w tym motywy graficzne. Najbardziej znany sklep z szablonami i wtyczkami do WordPressa to Themeforest. Tysiące motywów i wtyczek, morze możliwości.

To jest darmowy czy nie?

Jak widzisz, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie,

czy WordPress jest darmowy

. Platforma WordPress.com oferuje darmowy pakiet, ale wiąże się on z dużymi ograniczeniami. Chcąc prowadzić bloga na swoim hostingu, musisz natomiast opłacić serwer i domenę. Z pewnością można powiedzieć jednak, że blogowanie wcale nie musi być drogie. Najtańsze pakiety hostingowe kosztują tyle, co na przykład dostęp do serwisu streamingowego.

Co dalej? Przejdź do czynów :).

Jak założyć bloga WordPress

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments