blog

WordPress czy Joomla?

wordpress czy joomla

Decyzja zapadła: zakładasz bloga.

Masz już hosting i domenę, jeśli chodzi o systemy zarządzania treścią, wszyscy polecają WordPressa, ale co z pozostałymi systemami zarządzania treścią? Innym popularnym systemem jest chociażby Joomla. Stajesz zatem przed dylematem: WordPress czy Joomla? Jakie są ich wady i zalety?

Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

WordPress czy Joomla - popularność

Musisz wiedzieć jedno:

CMS WordPress (system CMS – to po prostu system zarządzania treścią) jest najpopularniejszy. Co to dokładnie oznacza?

Systemu WordPreess używa 42% wszystkich stron w internecie.

Nie każda ze stron www bazuje jednak na CMS (systemie zarządzania treścią). Wiele z nich jest tworzonych za pomocą autorskich rozwiązań.

Gdyby odliczyć rozwiązania autorskie, WP również króluje – używa go 65% stron wykorzystujących CMS. Co więcej TOP1000 stron internetowych na świecie używa WordPressa (36,6%), podczas gdy Joomla stanowi niewielki odsetek (2,2%).

WordPress wygrywa w rankingach popularności i pokazuje to również wykres Google Trends:

Skąd bierze się tak duża popularność tego systemu? Nie jest to przecież aż tak uniwersalne rozwiązanie!

Tomasz Dziudek, specjalista w zakresie tworzenia stron internetowych, na swoim blogu mówi:

Ogólnie im większa i bardziej rozbudowana strona tym większe prawdopodobieństwo, że bardziej wskazane będzie użycie Joomla! zamiast WordPressa – choć nie jest to regułą.

Joomla, jako system zarządzania treścią, znajduje swoje zastosowanie w przypadku dużych portali. CMS WordPress dzięki swojej prostocie został pokochany przez blogerów oraz właścicieli mniejszych stron, np. firmowych. Ten trend jednak nie jest potwierdzony przez żadne statystyki, a co raz bardziej przyjazny WordPress sprawdza się też świetnie przy większych rozwiązaniach. 

Joomla czy WordPress - prostota użycia

Z racji swojego przeznaczenia, Joomla jest trudna w obsłudze. Potrzeba wiele czasu, aby się jej nauczyć. Oprócz tego, z powodu dużo mniejszej popularności, znacznie trudniej znaleźć w sieci poradniki i tutoriale dla tego systemu.

Rozbudowany panel daje dużo możliwości:

wordpress czy joomla

Niemniej, większość z tych funkcji nie jest właścicielom stron potrzebna. Blogerów przyprawi natomiast o zawrót głowy.

WordPress jest z kolei wręcz dedykowany do blogowania. Został do tego stworzony. Cały ekosystem tego CMS-a wyrasta z korzeni blogerskich. Skutkuje to tym, że bloga na WordPressie prowadzi się po prostu łatwo.

W tym systemie od samego początku pojawia się rozróżnienie między podstroną, a wpisem blogowym. Dla blogera jest to naturalny podział, którego nie ma w Joomli.

Wtyczki, szablony, rozszerzenia - możliwości rozbudowy

Wtyczki – WordPress w swoim repozytorium posiada kilkadziesiąt tysięcy darmowych wtyczek. Na rynku istnieją również tysiące płatnych wtyczek. Wtyczki to praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy funkcji WordPress.

Szablony? WordPress oferuje ponad 4000 darmowych szablonów w repozytorium. Wygląd strony to kwestia pierwszorzędna, powstało zatem wiele płatnych szablonów. Sam Themeforest ma ich ponad 11.000 w ofercie! Kolejnych kilka tysięcy znajdziesz w TemplateMonster. A takich sklepów z motywami jest więcej.

Joomla z kolei posiada jedynie około 8.000 rozszerzeń (wtyczek) w Joomla extension library. Szablony? TemplateMonster ma ich w ofercie około tysiąca, themeforest również.

Wbrew pozorom nie oznacza to, że WP ma większe możliwości rozbudowy. To właśnie Joomla daje więcej możliwości w tej kwesti… pod warunkiem, że jesteś programistą.

Dla blogera wybór jest jeden: WordPress z gotowymi do użycia wtyczkami i szablonami.

WordPress, Joomla - dostępne wsparcie

WordPress posiada ogromną społeczność. Czy wiesz, że w wielu miastach Polski odbywają się cykliczne spotkania pasjonatów WP? Sprawdź: Na WordUpach w kameralnej atmosferze możesz wymienić się swoimi doświadczeniami oraz zdobyć wiedzę. Spotkasz tam również specjalistów, którzy wdrażają rozwiązania oparte o WordPress. Dzięki ich wiedzy rozwiążesz każdy problem, który napotkasz na swojej drodze jako bloger. Obecność na WordUpach nie jest jednak konieczna. Pomoc znajdziesz w sieci:
wordpress poradnik wordpress vs joomla

Dużą zaletą popularności WordPressa jest również liczba specjalistów. Istnieje spora szansa, że ktoś z Twoich znajomych dobrze zna WordPressa i będzie w stanie Ci pomóc. A nawet jeśli nie – pomoc znajdziesz chociażby na licznych grupach wsparcia na Facebooku.

W przypadku Joomli jest nieco gorzej, mniejsza popularność, to mniejsze społeczności, ale przy odrobinie wysiłku znajdziesz to czego akurat potrzebujesz.

W obu przypadkach nie problemem nie będzie także hosting, ten oferuje większość firm hostingowych.

Zatem WordPress czy Joomla?

Fakty mówią same za siebie. WordPress to na pewno najlepszy wybór dla bloga. Nie oznacza to, że Joomla nie jest systemem wartym uwagi. Posiada jednak całkiem inne przeznaczenie. 

A jaka jest Twoja opinia w tym temacie? WordPress, Joomla, co wybierzesz? Podziel się swoim zdaniem w komentarzu poniżej.

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments