blog

Formaty ebooków – poznaj trzy najpopularniejsze opcje

Formaty ebooków – poznaj trzy najpopularniejsze opcje

E-booki zyskują coraz większą popularność. Przekonują się do nich nawet miłośnicy tradycyjnych książek. O ile format papierowych wydań jest każdemu dobrze znany, nie wszyscy mają świadomość, że w przypadku elektronicznych treści istnieje kilka różnych możliwości. Wybór odpowiedniego zapisu tekstu zależy najczęściej od używanego sprzętu. Sprawdź, jakie są trzy najpopularniejsze formaty e-booków.

Spis treści:

  1. Najpopularniejsze formaty e-booków
  2. Kluczowe różnice między formatami e-booków
  3. Jak wybrać odpowiedni format e-booka?

Najpopularniejsze formaty e-booków

Na rynku najczęściej spotkasz trzy formaty e-booków, czyli PDF, EPUB oraz MOBI. Taki podział wynika z różnych możliwości i udogodnień, jakie oferuje dana opcja. Czym szczególnym wyróżnia się każdy z tych formatów?

  • PDF to popularne rozszerzenie używane do zapisywania treści stosowane nie tylko w przypadku e-booków. Jego uniwersalny charakter umożliwia stworzenie wszelkiej elektronicznej treści.
  • EPUB to oficjalny i otwarty format dedykowany e-publikacjom. Odczytywanie treści takiego pliku jest możliwe dzięki specjalnej aplikacji, która dostępna jest na praktycznie każdy popularny system operacyjny, m.in. Windows, Android, iOS oraz Mac.
  • MOBI to format stworzony przez Mobipocket, a obecnie rozwijany przez firmę Amazon. E-booki w takim rozszerzeniu można odczytać jedynie na czytnikach Kindle.

Kluczowe różnice między formatami e-booków

Czym właściwie różnią się między sobą dane formaty e-booków? Najważniejszym aspektem jest ich użyteczność i łatwość odczytywania na urządzeniach. Mimo tego, że PDF jest popularny i będzie odpowiedni do zapisu tekstu oraz grafik, to może mieć problem z dostosowaniem się do wielkości ekranu urządzenia. Brak możliwości skalowania fontu może niestety negatywnie wpływać na wygodę podczas czytania e-booka. EPUB jest natomiast rozwiązaniem, które daje użytkownikowi możliwość tworzenia notatek, zakładek i korzystania z interaktywnego spisu treści. Odtwarzany jest prawie na każdym urządzeniu za pomocą aplikacji i nie ma żadnego problemu z umieszczeniem w nim zarówno tekstu, jak i grafik. Nie będzie jednak obsługiwany przez czytniki Kindle. W tym przypadku sprawdzi się format MOBI, który dedykowany jest wyłącznie tym urządzeniom.

Jak wybrać odpowiedni format e-booka?

Wybór odpowiedniego formatu e-booka będzie mocno uzależniony od tego, na jakim sprzęcie będzie odtwarzana treść. Dla właścicieli czytników Kindle od firmy Amazon najlepiej sprawdzi się format MOBI, natomiast inne urządzenia bez problemu powinny obsłużyć format PDF oraz EPUB. Jeśli potrzebujesz wsparcia w stworzeniu e-booka w odpowiednim formacie, pomoże Ci w tym wydawca ebooków. Napisz do nas, a chętnie podpowiemy Ci jak to zrobić!

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments