blog

Jak wybrać motyw dla swojego bloga? – 5 pytań do… Janusza Kamińskiego

Powracamy do naszego cyklu rozmów z ludźmi, którzy mają sporą wiedzę o meandrach Internetu i są w stanie podzielić się z nami tajemnicami, które mogą być przydatne w blogowaniu. Dzisiaj naszym rozmówcą jest Janusz Kamiński, odpowiedzialny za marketing w Template Monster, który oferuje kilkadziesiąt motywów do blogowania i nie tylko.

Każdy bloger decydując się na blogowanie musi w swoim życiu podjąć wiele ważnych decyzji, ale jedną z najważniejszych zdecydowanie był wybór motywu dla swojego bloga. Czy decydować się na gotowe rozwiązanie czy inwestować w dedykowany projekt? Czy wybrać motyw darmowy czy płatny? Czym się kierować? Co będzie modne w kolejnym roku? Czy to mi się w ogóle podoba? Już samo zadanie sobie tych pytań może doprowadzić do porzucenia decyzji o blogowaniu, ale nie warto się poddawać. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych ludzi, takich jak Janusz Kamiński i w przemyślany sposób odpowiedzieć na te pytania.

Janusz Kamiński, odpowiedzialny w Template Monster Polska za marketing pracuje w branży IT już ponad 8 lat, posiada doświadczenie w SEO, marketingu internetowym i webdesignie. Template Monster to jeden z najstarszych i największych sklepów online (a właściwie marketplace, bo każdy może dodać i monetyzować tam własny motyw) z gotowymi produktami do tworzenia stron internetowych. Na rynku istnieje już od 2002 roku, a oferuje ponad 32 tysiące motywów, szablonów dla różnych produktów, prezentacji, rozszerzeń oraz elementów graficznych. Czyli jest bogatym repozytorium dla osób tworzących różnorodne projekty w Internecie. No, czyli wiedzą co w Internecie piszczy i pewnie nieco nam pomogą.

Opiekun Bloga: Trendy w webdesignie zmieniają się stopniowo, ale dynamicznie. Co będzie modne, fajne i pożądane w 2020 roku?

Janusz Kamiński: To prawda, że trendy w webdesignie zmieniają się częściej niż nowe modele telefonów od Apple. :) Dlatego osobom, które codziennie nie pracują z projektowaniem stron oraz innymi rzeczami designerskimi, ciężko orientować się w setkach dostępnych trendów i różnych tendencjach. Jednak zmiana smaków w webdesignie jest podobna do upodobań w modzie.

Dla przykładu weźmy sukienki. Co roku pojawią się różne kształty i kolory tych ważnych elementów kobiecej garderoby.  Więc na pierwszy rzut oka może się wydawać, że krawcy cały czas wymyślają nowe ubrania. Ale każda kobieta, która uwielbia sukienki, powie, że takie ubranie było hitem w 2000 roku. Jednak taki wzór może być modny cały czas, wiele wzorów powraca. ;)

Jeśli przełożyć to na trendy w webdesignie, mamy to samo. Są trendy, które zmieniają się stopniowo (mniej więcej co roku), a inne to mastodonty, czyli zawsze są „modne”.  Na przykład, rodzaje i formy animacji na stronie zmieniają się raz na jakiś czas. W tym roku popularne są proste animacje, a główne podejście do projektu to minimalizm. Jeśli chodzi o typografię, zawsze popularne są ciekawe i duże fonty webowe.

W tym roku pierwszym trendem będzie mobile-first. Strona internetowa powinna być czytelna i atrakcyjna wizualnie na dowolnym ekranie lub jego części. Zdolność adaptacyjna jest jednym z podstawowych wymagań projektowania stron internetowych. Drugim – „white space” i minimalizm. Ale w rzeczywistości, w 2020 będziemy mieli dużo ciekawych trendów, takich jak jasne kolory, gradienty, chatboty, VR… Rozpisaliśmy część z tych trendów w jednych z wpisów na naszym blogu TemplateMonster PL.

Kiedy bloger powinien zdecydować się na zmianę motywu swojej strony?

To zależy od różnych czynników, w tym od potrzeb samego blogera. :) Jeśli blogerowi wszystko pasuje – design bloga i jego funkcje – warto odpowiedzieć na te pytania:

  1. Kiedy była wydana ostatnia aktualizacja motywu i czy jest on wspierany przez twórców? Jeśli templatka nie jest rozwijana to może być problem. Po pierwsze, aktualizacja CMS (najczęściej WordPressa) może doprowadzić do błędów technicznych na naszej stronie. Po drugie, brak aktualizacji to brak łatania dziur w kodzie, co może spowodować włamania na bloga.
  2. Czy wszystkie opcje motywu wypełniają potrzeby użytkowników? Jeśli zwiększył się współczynniku odrzuceń, warto przede wszystkim przeanalizować zawartość strony. Możliwe, że straciła aktualność. Jednak polecam sprawdzić behawioralne wyniki: co użytkownik robi na stronie. Brak potrzebnych funkcji może też spowodować powrót internautów do wyszukiwarki.
  3. Czy zmieniły się blogi konkurentów? Blogi, które nie wprowadzają zmian i nie rozwijają się, mogą spotkać los mamutów, czyli zniknąć. Dlatego warto cały czas kombinować (ale ostrożnie!) nie tylko z treściami, ale i z wyglądem strony.

Czy są jakieś darmowe motywy godne uwagi?

Obecnie rynek motywów dla WordPress, w tym darmowych, rozwija się bardzo szybko. Tylko na repozytorium CMS można znaleźć ponad 7400 templatek. A jeśli wziąć pod uwagę strony deweloperów motywów, różne marketplace, ta liczba na pewno przekroczy 10 tysięcy sztuk. Jeśli chodzi o Template Monster marketplace, oferujemy ponad 50 motywów dla WordPressa. Można ich używać do tworzenia różnych typów stron. Wśród tych produktów są między innymi rozwiązania blogowe.

Oprócz dużej liczby darmowych szat graficznych dla WordPress można znaleźć produkty, które mają całkiem dobre projekty i szereg opcji na pokładzie. Znaleźć takie templatki można w katalogu wordpress.org – rozdział „Popularne motywy”.

Wśród nich mogę polecić Astrę oraz Hello Elementor. Jednak warto pobierać te darmowe templatki ze strony producenta, aby dostać pliki demo. Gotowce na stronie wordpress.org wyglądają zupełnie inaczej niż na obrazkach prezentacyjnych.

Jakie są wady i zalety darmowych motywów na WordPressie?

Do zalet darmowych motywów można zaliczyć:

  • Koszt, bo go nie ma. Nie trzeba płacić nic za użycie w wersji podstawowej.
  • Podstawowe opcje i funkcje. Dobry darmowy motyw posiada wszystkie kluczowe rozszerzenia do stworzenia prostego bloga.
  • Są proste w obsłudze. Brak szeregu opcji i funkcji sprawia, że templatki nie posiadają zbyt wielu opcji konfiguracyjnych i nawet mniej doświadczeni blogerzy sobie z nimi poradzą.

jako wady darmowych motywów można uznać:

  • Brak pomocy technicznej. Twórcy motywów mogą reagować na uwagi tylko na stronie wordpress.org (jednak to zależy). Wówczas należy samodzielnie rozwiązywać problem oraz oczekiwać, że twórcy ich poprawią w przyszłości. (Albo liczyć na HashMagnet, który pomoże problemy rozwiązać – dop. HashMagnet :) ).
  • Rzadkie aktualizacje lub brak aktualizacji. Warto na to uważać, szukając darmowej templatki dla swojego bloga. Brak aktualizacji może skutkować wspomnianymi już problemami technicznymi czy lukami w bezpieczeństwie strony.
  • Ograniczona ilość funkcji i opcji. Aby rozszerzyć możliwości bloga trzeba używać dodatkowych wtyczek.
  • Źle napisany kod. Nie wszystkie darmowe motywy mają dobrze napisany kod, który jest stworzony w zgodności ze standardami W3C (międzynarodowa organizacja opracowująca standardy w Internecie) oraz rekomendacjami wyszukiwarek internetowych. Ale dla mnie ważne są możliwe dziury w bezpieczeństwie darmowych rozwiązań.
  • Skromne opcje personalizacji. Darmowe motywy mają zbyt mało układów i proste opcje personalizacji takiego motywu. Więc strona naszej konkurencji może wyglądać tak jak nasza.

Jakie gotowe motywy są teraz najczęściej wykorzystywane przez blogerów i dlaczego?

W swojej odpowiedzi mogę tylko bazować na informacjach dostępnych na repozytorium WordPress. W części „Popularne motywy” można sprawdzić ile aktywnych instalacji ma każdy motyw.

Ale uwaga! Najwięcej instalacji mają tak zwane „templatki z paczki” czyli Twenty Ten, Twenty Eleven i tak do Twenty Twenty. To są motywy od zespołu WordPress, które były wydawane razem z dużymi aktualizacjami systemu. I one są używane domyślnie. Więc niektórzy użytkownicy nawet nie zmieniają ich. ;)

Oczywiście, część blogów używa domyślnych motywów, dopasowując je pod własne potrzeby. Ale są tacy, którzy wybrali motyw od innych producentów. Już wymieniałem motywy Astra i Hello Elementor. Znam kilku blogerów, którzy są zadowoleni z tych darmowych rozwiązań. Ja długo korzystałem z ColorMag i nie miałem z nim problemów. Korzystałem również z motywu 24.Storycle Lite z naszej oferty. Po nowej aktualizacji templatka dostała Elementor PageBuilder i jest ok, chociaż brakuje jej tylu opcji jak wspomniany ColorMag. Dlatego zachęcam wybrać swoją templatkę wśród tych popularnych darmowych. Na pewno znajdziecie rozwiązanie, które przypadnie wam do gustu, spełniając wasze potrzeby i oczekiwania waszych czytelników.

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments