blog

Jak zacząć pisać na bloga?

Założenie własnego bloga daje wiele możliwości zarówno osobom prywatnym, jak i firmom.

Ci pierwsi mogą dotrzeć do wielu tysięcy czytelników, aby dzielić się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami oraz zarażać pasją.

Firmy z kolei dzięki systematycznemu prowadzeniu bloga zyskują szansę dotarcia do klientów z grup docelowych, budowania silnej marki, a także poprawy pozycji swojej strony internetowej w Google.

Profesjonalnie prowadzony blog stwarza również, a może przede wszystkim, możliwość zarabiania pieniędzy. Współprace, przychody z reklam czy linków afiliacyjnych to tylko ułamek możliwości jakie daje blog i zgromadzona wokół niego społeczność w kontekście zarabiania.

Wiemy już, że warto.

Jak zatem zacząć pisać bloga?

Ustal cel pisania bloga

Pisanie na bloga nie powinno być czynnością przypadkową. Jak zacząć pisać na bloga, aby odnieść sukces w blogosferze i zdobyć wiernych czytelników?

Warto zamieszczać nowe treści regularnie, najlepiej kilka razy w tygodniu. Jeżeli jednak nie ustalisz na samym początku celu blogowania, zapewne po krótkim czasie nie będziesz miał motywacji do jego dalszego prowadzenia, a może nawet zabraknie Ci tematów.

Przykładowe cele prowadzenia bloga:

  • promowanie własnej marki,
  • zarabianie pieniędzy,
  • zdobywanie klientów,
  • stanie się popularną osobą,
  • dzielenie się z innymi własną wiedzą,
  • poszerzenie grona znajomych,
  • wywołanie pożądanej zmiany społecznej.

Pamiętaj o tym, aby określić cel, który jest realny i mierzalny. Jest mało prawdopodobne, że blog będzie Ci przynosił dochód w okolicach kilku tysięcy złotych już w pierwszym miesiącu od jego założenia. To maraton, nie sprint, cierpliwość to klucz.

Przykład prawidłowo określonego celu może wyglądać następująco: nawiązanie współpracy z 3 firmami w pierwszych 6 miesiącach od daty opublikowania pierwszego wpisu.

Przed założeniem bloga wypisz sobie również co najmniej kilkanaście tematów artykułów, które zamierzasz opracować. Pierwsze miesiące mogą zadecydować o Twoim sukcesie.

Nie pozwól sobie na to, aby publikować wpisy bez systematyczności lub w sposób nieprzemyślany. Pisz tylko o tym, co jest dla Ciebie interesujące i na czym się znasz. Buduj pozycję i zaufanie.

Wystarczająco dobrze

Oczywistym jest, że każdy, kto otwiera się na świat ze swoim pomysłem online chce, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Zapominamy jednak w tym wszystkim o tym, że są rzeczy istotniejsze niż blog typu “pixel perfect”, a obrazek, który wybraliśmy, możemy w każdej chwili zmienić. Każde narzędzie online, także blog, powinno ewoluować w czasie, dostosowywać się do tego co robimy i czego potrzebują nasi odbiorcy.

Zawsze warto poświęcić chwilę na refleksję, zastanowienie się, czy aby nie poświęcasz zbyt wiele czasu na kwestie, które nie są kluczowe dla Twojej twórczości online. Nie bądź idealna/ny, bądź wystarczająco dobra/y.

Jak i gdzie zacząć pisać bloga?

Na ten temat opracowaliśmy oddzielny wpis, szeroko opisujący wady oraz zalety poszczególnych rozwiązań w oparciu o które warto założyć bloga. Więcej przeczytasz tutaj – Jak założyć bloga?

Postaram się tutaj jedynie krótko opisać Ci jakie są opcje.

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie przygody z blogowaniem jest skorzystanie z darmowej platformy. Najpopularniejsze spośród nich to Blogger (należący do Google) oraz WordPresss.com.

Oprócz braku opłat, zaletą takiego rozwiązania jest duża prostota. Nie musisz mieć jakiejkolwiek wiedzy technicznej. Możesz od razu publikować wpisy w intuicyjnym panelu.

Niestety, w tym przypadku blog tak naprawdę nie należy do Ciebie. W każdej chwili właściciel platformy może go przenieść lub zamknąć.

Nie będziesz mieć poza tym zbyt wielu możliwości personalizacji wyglądu bloga. Otrzymasz jedynie ograniczoną liczbę gotowych szablonów do wyboru i będziesz mogła/mógł korzystać z mocno ograniczonych funkcjonalności.

Dlatego korzystanie z darmowych serwisów tego typu ma sens jedynie na początku blogowania. Wtedy, kiedy nie wiesz jeszcze, czy chcesz prowadzić bloga na poważnie.

WordPress.org – król blogosfery

Najwięcej stron i blogów w Internecie jest obsługiwanych z poziomu systemu zarządzania treścią WordPress (w wersji .org). Tu przeczytasz czym różni się wersja .com od .org – Czym się różni WordPress.org od WordPress.com

W tym przypadku zanim zaczniesz prowadzić bloga, staniesz przed koniecznością zakupu własnej domeny oraz hostingu. Domena jest adresem Twojego bloga, który odwiedzający będą wpisywać w oknie przeglądarki.  Nie istnieje jedna uniwersalna recepta na skuteczną domenę, jednak powinna być ona łatwa do zapamiętania i nawiązująca do tematyki bloga. Potrzebujesz pomocy w wyborze domeny? Sprawdź nasz poradnik: Jak wybrać dobrą domenę dla bloga?

Hosting jest Ci natomiast potrzebny, abyś mogła/mógł wgrać na zewnętrznym serwerze wszystkie pliki niezbędne do stworzenia bloga – np. wspomnianego WordPressa czy bazę danych. Przed rozpoczęciem pisania na blogu, konieczne będzie powiązanie domeny z serwerem.

Oto co m.in. zyskasz wybierając WordPressa dla swojego bloga:

Chcesz przetestować WordPress?

Korzystaj 7 dni bez żadnych zobowiązań.

O czym pamiętać publikując wpisy na blogu?

Jak zacząć pisać bloga

w takim sposób, aby przyciągał możliwie największą liczbę czytelników? Każdy wpis powinien być przygotowywany z dużą starannością. Pamiętaj o zamieszczeniu dobrej jakości fotografii do każdego artykułu. Warto w tym celu korzystać z banków zdjęć. Możesz tam wybierać spośród ogromnej bazy fotografii tematycznych wysokiej jakości.

Pamiętaj by swoim tekstom nadawać przejrzystą i przyciągającą uwagę strukturę.

Zadbaj o te elementy przed publikacją tekstu:

  • dobierz czytelną czcionkę
  • dziel bloki tekstu na akapity
  • wyróżniaj najważniejsze informacje
  • sprawdzaj treść pod kątem błędów gramatycznych

To nie wszystko, zakładając bloga wyznacz swoją grupę docelową. Weź pod uwagę takie cechy jak wykształcenie, wiek, płeć, poziom dochodów czy styl życia czytelników.  Pamiętaj także o dostosowaniu języka przekazu. Musi być on zrozumiały dla Twojej grupy docelowej.

To oczywiście temat, którego nie sposób wyczerpać jednym wpisem. Teraz już wszystko zależy od Ciebie. Masz podstawy tego, jak zacząć pisać na bloga.

Teraz pozostało Ci już tylko zamieszczanie na nim interesujących i wartościowych treści. Działaj w sposób systematyczny i przemyślany, a niemal na pewno odniesiesz sukces.

Czego serdecznie Ci życzymy!

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jaga23
Jaga23
3 lat temu
Ocena :
     

Jak pisać bloga, żeby na nim zarabiać – taki temat poproszę jako następny ;).

Angelika
Angelika
3 lat temu
Ocena :
     

Przejrzysta struktura tekstu jest niezwykle ważna. Czasem widzę blogi, które maja być estetyczne – autorzy używają zawiłych fontów albo piszą wszystko kursywą, okropnie się cos takiego czyta. Od siebie bym dodała jeszcze wrzucanie infografik (ok, nie tylko to bym dodała ;), zwłaszcza jeśli piszemy treści bardziej specjalistyczne.

Klaudia Z.
Klaudia Z.
2 lat temu
Ocena :
     

Najważniejsze pytanie zawsze jest – jak zacząć. Pisać bloga nie musi być wcale tak łatwo, trzeba dawać z siebie 200%, inaczej nie będzie czytelników. Moim zdaniem jeśli ktoś nie pisał wcześniej – ani do szuflady, ani jakoś inaczej – nie ma szans na sukces. Ale to moje zdanie. 

JulkaBra
JulkaBra
2 lat temu
Ocena :
     

Widzę, że coraz więcej osób zastanawia się, jak zacząć. Bloga wystarczy po prostu założyć, a później wkładać w niego całe sercucho. serio :)

Eugeniusz
Eugeniusz
2 lat temu
Ocena :
     

Przyznam, że dla mnie sprawy techniczne związane z Internetem to czarna magia… Jak zacząć blogować w takiej sytuacji? Umiem pisać, ale im więcej czytam o hostingach, domenach, tym mniej wiem…

czytelniczka
czytelniczka
3 lat temu
Ocena :
     

Widzę wśrod blogerów jeden dość poważny problem – nie widzą, że powinni zdecydowąć się na jeden temat i się go trzymać :) Także mają miejsce w sieci, piszą i raz o robieniu zdjęć, raz o swoich psach, raz o wyborze butów dla dziecka… Nie róbcie tego nam, odbiorcom :) Jeśli nie wie się o czym założyć bloga i o czym pisać… To lepiej nie męczyć czytelników :P To moje zdanie.