blog

Jak przygotować grafiki do kursu video?

Jak przygotować grafiki do kursu video?

Żeby kurs video mógł odnieść znaczący sukces, powinien być atrakcyjny dla odbiorcy i angażować jego uwagę. Dlatego warto wykorzystać w nim różnego rodzaju źródła informacji, które go urozmaicą. To pomoże również lepiej zrozumieć tłumaczone zagadnienia, zwłaszcza te bardziej skomplikowane. Idealnie sprawdzą się stateczne elementy jak grafiki. Sprawdź, jak je odpowiednio przygotować, aby dobrze spełniały swoje zadanie.

Spis treści:

  1. Przygotowanie grafik do kursu video, czyli od czego zacząć?
  2. Jak przygotować grafiki do kursu video?
  3. Jakich formatów grafik użyć do kursu online?
  4. Gdzie stworzyć grafiki do kursu video?

Przygotowanie grafik do kursu video, czyli od czego zacząć?

Zanim zabierzesz się za przygotowanie grafik do kursu video, zastanów się najpierw, jaką rolę będą pełnić w Twoim materiale. Masz kilka możliwości do wyboru:

  • Infografiki – są bardzo pomocne przy trudnych do wytłumaczenia tematach. W jednym miejscu możesz zebrać wszystkie ważne informacje i pokazać je za pomocą wykresów, schematów, kolorowych ikon oraz obrazów i połączyć je z krótkim tekstem.
  • Screeny – przydadzą się, aby pokazać odbiorcy realny wygląd tego, co próbujesz wytłumaczyć, np. interfejs programu lub konkretną funkcję. Łatwiej zatrzymać wzrok na statecznym obrazie, aby móc dokładnie go przeanalizować.
  • Zdjęcia – zainteresują odbiorcę i przyciągną jego uwagę. Urozmaicą również Twój kurs i pomogą zobrazować to, o czym mówisz.

Pamiętaj, że materiały graficzne powinny być spójne z treścią kursu video. Dlatego wybierz takie elementy, które będą atrakcyjnym dopełnieniem danego zagadnienia. Zastanów się, w którym momencie kuru najlepiej umieścić grafiki, aby Twoi odbiorcy mogli Cię lepiej zrozumieć. Taka różnorodność form przekazu pozytywnie wpłynie na odbiór Twojego kursu i przyswojenie całego materiału.

Jak przygotować grafiki do kursu video?

Jeśli już wiesz, jakich konkretnie materiałów potrzebujesz, możesz zacząć planować, jak powinny wyglądać. Jak przygotować grafiki do kursu video, żeby były czytelne i niosły ze sobą odpowiednią wartość? Kieruj się następującymi zasadami:

  • Mniej znaczy więcej – nie musisz umieszczać wszystkich informacji dotyczących danego zagadnienia na grafice. To ma być pomoc w zrozumieniu problemu, więc skup się na najważniejszych elementach, które następnie rozwiniesz, opowiadając o nich.
  • Spójna kolorystyka – postaraj się, aby wszystkie grafiki były w podobnym stylu i kolorze. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie powtarzających się elementów i wybranie motywu przewodniego, który pomoże zachować spójny charakter.
  • Czytelny font – warto zastosować popularne fonty, które pomogą w lepszym odbiorze treści na grafice. Do takich należą Arial czy Times New Roman. Jeśli chcesz zastosować bardziej ozdobny font, zastanów się, czy napisany nim tekst będzie można łatwo przeczytać.
  • Ikony – treść możesz zastąpić ciekawym symbolem, który będzie nawiązaniem do tego, co chcesz przekazać. Taki element pozwoli dużo szybciej zinterpretować przekaz. Wystarczy, że odbiorca na niego spojrzy, aby zrozumieć, co oznacza.
  • Estetyka i aspekt wizualny – przygotowując grafikę do kursu video, zadbaj o to, aby była atrakcyjna. Przede wszystkim powinna być czytelna i zachęcać swoim wyglądem odbiorcę do głębszej analizy. Musisz mieć na uwadze to, że lepiej sprawdzi się prosta i estetycznie wykonana grafika niż przepełniona informacjami i zbędnymi elementami. Dzięki temu pokażesz się z profesjonalnej strony, a cała koncepcja będzie wyglądała na spójną i dobrze przemyślaną.

Jakich formatów grafik użyć do kursu online?

Przygotowując grafiki do swojego kursu, musisz pamiętać nie tylko o aspekcie wizualnym, ale również o kwestiach technicznych. Co to w praktyce oznacza? Elementy graficzne powinny być zapisane w odpowiednim rozszerzeniu, które zapewni dobrą jakość obrazu. Dzięki temu będą one czytelne, widoczne oraz dostatecznie dobrze prezentowały się na nagraniu. Najlepiej sprawdzą się formaty rastrowe, czyli JPEG, JPG i PNG. Zapisane pliki w taki sposób nie obciążą dodatkowo objętości całego kursu. Będzie to miało pozytywny wpływ na szybkość pobierania wideo, ładowania oraz jego odtwarzanie. Pamiętaj, że Twoi kursanci mogą używać urządzeń o różnych parametrach. Zadbaj o to, aby przygotować możliwie jak najlżejszy plik, który ułatwi im skorzystanie z nagrania.

Gdzie stworzyć grafiki do kursu video?

Grafiki do swojego kursu możesz przygotować samemu. Nawet jeśli nie masz żadnego doświadczenia w tworzeniu takich projektów, to jest wiele narzędzi, które Ci w tym pomogą. Możesz skorzystać z darmowych programów graficznych, które są bardzo proste i intuicyjne w obsłudze, np. Canva, Desygner czy iPiccy. Zawierają wiele szablonów oraz gotowych elementów, które wykorzystasz do stworzenia własnej grafiki. Jest też inne rozwiązanie – takie zadanie możesz zlecić profesjonaliście. Grafik bez problemu przygotuje dla Ciebie materiały, które będą estetyczne i profesjonalne. To zdecydowanie szybszy sposób, jednak wiąże się z dodatkowym kosztem. Kiedy wszystko będzie już gotowe, platforma do kursów online pomoże Ci sprawnie połączyć wszystkie materiały, zarówno wideo, jak i graficzne. Dzięki temu w szybki sposób stworzysz cały kurs i będziesz mógł zacząć na nim zarabiać. Przekonaj się sam, jakie to proste narzędzie!

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments