blog

Ile kosztuje sklep internetowy?

ile kosztuje sklep online

Masz już produkt lub usługę, teraz czas na wybór narzędzia, które umożliwi Ci sprzedaż online. Czas zastanowić się ile kosztuje założenie sklepu internetowego i jakie są opcje.

Samo pytanie „ile kosztuje sklep internetowy” biznesowo jest, rzeczywiście, w pełni uzasadnione. Każdy udany projekt w branży e-commerce powinien mieć oszacowany budżet i dotyczy to także twojego przyszłego sklepu internetowego. Czy jednak tak łatwo odpowiedzieć jednym zdaniem na to pytanie? Dużo trudniej niż w przypadku, gdy wyceniamy strony internetowe.

W tym wpisie pokaże Ci ile może kosztować sklep internetowy w rozbiciu na poszczególne zakresy cenowe:

  • sklep internetowy za darmo,
  • sklep abonamentowy (w modelu SaaS) za kilkadziesiąt / kilkaset złotych miesięcznie,
  • sklep na skrypcie (WooCommerce, Presta, Magento) za kilka / kilkanaście tysięcy złotych, 
  • sklep dedykowany za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Sklep internetowy, ile kosztuje?

sklep internetowy ile kosztujeZ punktu widzenia praktycznego, jest to pytanie z rodzaju „ile kosztuje samochód?”. Specjaliści od motoryzacji zawsze na takie pytanie odpowiedzą: to zależy. Od marki, silnika, wielkości, rocznika… jest sporo parametrów warunkujących finalną cenę, która może się różnić od wyjściowej nawet o ponad 100%. I dokładnie tak samo jest ze sklepami internetowymi.

Sklepy internetowy można mieć za darmo, ale równie dobrze jego koszt może sięgać dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych.

Aby zobrazować to, jak duży może być rozrzut kosztów posiadania własnego sklepu internetowego, przedstawię Ci kilka możliwości. Ominę przy tym duże serwisy jak OLX czy Allegro, bo zakładam, że interesuje Cię, aby założyć sklep internetowy i sprzedawać niezależnie, a nie wystawianie swojej oferty na portalach aukcyjnych czy ogłoszeniowych. W końcu dobrze mieć swoje miejsce w sieci i nie być zależnym od wielkich korporacji. 

Sklep internetowy za darmo

„W życiu nie ma nic za darmo!” – coś w tym powiedzeniu faktycznie jest. Da się oczywiście otworzyć sklep internetowy za zero złotych, choć w mojej opinii nie będzie on tak wartościowy jak ten płatny.

Sklepy internetowe za darmo. Czy faktycznie warto?

Na rynku usług online są dostępne platformy abonamentowe, oferujące darmowe pakiety ze sklepem online. Wystarczy wpisać w Google „sklep za darmo” i pojawi się sporo opcji. One rzeczywiście działają – w zakresie podstawowych funkcji oczywiście, bo są darmowe.

Moim zdaniem, tego typu oferty to typowy model pozyskiwania Klientów na wyższe plakiety płatne a nie akt dobroczynności ;). W końcu jak już masz sklep w firmie x i potrzebujesz go rozwijać to wygodniej Ci zapłacić tam niż szukać nowej firmy. Gdy szybko skończą Ci się możliwości darmowej wersji platformy sklepu internetowego (limity produktów, powierzchni, brak wsparcia), będziesz wręcz zmuszony przejść na wersję płatną. Czasem to swoistego rodzaju pułapka, bo okazuje się, że za podobną lub niższą cenę można mieć dużo ciekawsze rozwiązanie czy możliwości zarządzania produktami.

Sklep internetowy może być za darmo. Ale tylko w bardzo okrojonej i ograniczonej wersji.

Jeśli masz skrajnie minimalne wymagania, darmowe platformy małych sklepów internetowych umożliwią Ci rozpoczęcie / przetestowanie sprzedaży online. Ta opcja może też uderzyć w szereg wymagań użytkownika, który także jest tutaj stroną.

Pytanie: Jaki naprawdę koszt e-sklepu, który jest „za darmo”?
Odpowiedź: Kosztuje on właściciela wiele wyrzeczeń.

Musisz potraktować opcję sklepu internetowego „za darmo” jako swego rodzaju poligon doświadczalny i nie wiązać z tą opcją zbyt wielkich nadziei ani dalekosiężnych planów na rozwój. Jeśli poważnie podchodzisz do biznesu e-commerce i posiadania sklepu internetowego, który zarabia prawdziwe pieniądze, to zapewne zdajesz sobie sprawę, że za pewne rzeczy po prostu trzeba zapłacić.

Ile kosztuje sklep internetowy w abonamencie

Sklep e-commerce w wersji abonamentowej (w modelu SaaS, czyli oprogramowanie jako usługa) to opcja bardzo ciekawa ze względu na niski próg wejścia. Podstawową wersję sklepu internetowego na bazie platformy e-commerce wykupisz i uruchomisz już za kilkadziesiąt zł miesięcznie, choć ceny wyższych pakietów mogą też sięgać kilkuset złotych miesięcznie.

Koszty prowadzenia e-sklepu abonamencie.

Oczywiście nie są to rozwiązania pozbawione wad. Łatwość startu jest niewątpliwie jedną z największych zalet tego typu rozwiązania.

Platform tego typu jest sporo, u podstaw wszystkie dają Ci opcję uruchomienia sprzedaży online. Różnią się oczywiście funkcjami dodatkowymi oraz cenami.

Co je łączy?

Po pierwsze, oferują gotowy wygląd dla sklepu internetowego – plus, bo nie trzeba się martwić o stronę wizualną; minus, jeśli wygląd szablonu nie odpowiada naszym potrzebom – tego często nie zmienisz lub będziesz musiał dopłacić za taką opcję. Dlatego warto szukać dostawcy abonamentu, który ma co najmniej kilka szablonów do wyboru.

Po drugie, nie musisz posiadać technicznych umiejętności ani wiedzy o tym, jak sklep działa „od środka” – wsparcie techniczne jest na takich platformach w cenie, zazwyczaj w formie korespondencji mailowej lub systemu zgłoszeń.

Po trzecie – gdy zdecydujesz się na założenie sklepu internetowego na platformie abonamentowej, otrzymujesz gotowe integracje z płatnościami oraz wysyłkami.

Dodatkowo, dobrze jest, jeśli taka platforma jest cały czas udoskonalana – ale z tym, jak pokazuje praktyka funkcjonowania branży e-commerce – bywa różnie.

Czy są jakieś wady sklepu internetowego na platformie abonamentowej?

Tak. Musisz pamiętać, że wykupujesz w tym przypadku dostęp do systemu usługodawcy. Nie masz wpływu na to, jakie funkcjonalności będą rozwijane w ramach danej platformy, a jakie nie. Może okazać się, że pewnych rozwiązań nie uda Ci się wdrożyć lub za ich wdrożenie zostaniesz obciążony wysoką opłatą. W opcjach abonamentowych pojawiają się takie ograniczenia, jak:

  • liczba produktów w danym pakiecie,
  • ograniczenie transferu miesięcznego (ilość danych wysyłanych i odbieranych),
  • czy wręcz prowizja od sprzedaży!

Oznacza to, że możesz mieć problem z powiększaniem swojego sklepu lub dodaniem większej ilości zdjęć w dobrej jakości, jeśli nie zapłacisz więcej.

Decydować się na platformę abonamentową czy nie?

Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem na start i chcesz szybko zacząć, to opcja ta zdecydowanie jest bardzo przystępna. Przeanalizuj dokładnie możliwości danej platformy przed zakupem, sprawdź co będzie wymagało dopłaty, czy dostępne integracje są dla Ciebie wystarczające. Dobre przygotowanie i research pozwolą Ci uniknął problemów w przyszłości.

Sklep internetowy na gotowym skrypcie

ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego

WooCommerce, PrestaShop, Magento (gotowe oprogramowanie open source) – to najpopularniejsze technologicznie rozwiązania dla sklepu internetowego. Dlaczego są tak popularne? Jeśli masz nieco wyższe niż inni umiejętności techniczne i umiesz samodzielnie wdrożyć takie rozwiązanie, to założenie i prowadzenie sklepu internetowego naprawdę niewiele kosztuje.

Sklep będzie miał taką cenę, jak domena i hosting czy certyfikat SSL, które wybierzesz – zazwyczaj jest to kilkaset złotych rocznie.

Czy wiesz, że: Celowo pomijam tu oferty domeny i hostingu za kilkanaście / kilkadziesiąt złotych rocznie, bo większość ma zbyt niskie parametry aby „udźwignąć” obsługę sklepu internetowego. Szczególnie CPU (procesor) jest ważny przy sklepie internetowym, gdyż to ten parametr warunkuje prawidłowe działanie sklepu przy większym ruchu. O ile WooCommerce dość dobrze sobie radzi na średnich pakietach, to w systemie Prestashop, a szczególnie Magento może być ciężko, wymagają one już solidnego hostingu, a nawet serwera VPS czy dedykowanego. To element na którym nie warto oszczędzać, dobierz parametry najlepiej jak się da, aby nie stać się ofiarą własnego sukcesu.

Domena + Hosting + Skrypt = Sklep? 

Wydaje się, że to proste, prawda? Instalujesz, konfigurujesz, integrujesz i możesz zacząć sprzedawać. Ale na tym „zabawa” się nie kończy.

W sklepie internetowym oparty o gotowy skrypt potrzebna jest stała opieka. Gotowe skrypty mają to do siebie, że są bardzo dobrze znane, dziury w nich także, co szybko powoduje, że Twój sklep staje się narażony np. na włamania. Sprawia to, że musisz dbać o aktualizacje i zabezpieczać swój sklep na wypadek zewnętrznej ingerencji.

Uwierz mi, że dobre zabezpieczenie sklepu to ważna sprawa. Nie chcesz chyba, by budowany przez miesiące sklep internetowy padł łupem hakerów? Wtedy zazwyczaj jest już po zawodach – okazuje się, że właściciel chciał przyoszczędzić, albo nie miał pojęcia ani o zabezpieczeniach czy tworzeniu kopii bezpieczeństwa, o aktualizowaniu dodatków nie wspominając.

Ile kosztuje sklep internetowy na skrypcie – Woocommerce, Magento, PrestShop?

O ile nie jesteś specem od wdrażania sklepów internetowych musisz się liczyć ze sporym wydatkiem na start. W przypadku zlecenia tego typu prac musisz liczyć się z kosztami rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych w przypadku bardziej rozbudowanych serwisów (szczególnie Magento). Najtaniej będzie Ci zacząć na systemie WooCommerce. Tu także nie daj się zwieść, że raz postawiony sklep będzie działał wiecznie i bezproblemowo. Stała opieka techniczna w przypadku sklepu online, to w mojej opinii must have, i, jeśli liczyć dokładnie wszystkie koszty, kolejnych kilka tysięcy złotych rocznie, do tego przedłużenie domeny i hostingu co roku.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest sam fakt, że dzięki oprogramowaniu open source sklep jesteś właścicielem sklepu. Możesz z nim robić, co tylko zechcesz, nawet ingerować w kod źródłowy. Jak pokazuje praktyka – to „co zechcesz” wiąże się, niestety, z kosztami.

Sklep hybrydowy

koszt stworzenia sklepu internetowegoW związku z tym, iż jesteśmy firmą technologiczną, która słucha swoich odbiorców, także w naszej ofercie znajduje się prosty sklep internetowy z opieką techniczną. Powstał on właśnie jako odpowiedź na wady sklepów internetowych abonamentowych oraz tych opartych o gotowe skrypty. 

Nasze rozwiązanie to sklep internetowy hybrydowy, który bazuje na WooCommerce i niesie ze sobą wszystkie zalety tego skryptu, a jednocześnie jest udostępniany w formie abonamentu, który zapewnia stałą opiekę techniczną. Daje też opcję na indywidualny projekt graficzny, gdyż praktycznie cały sklep jest zbudowany w oparciu o edytor drag&drop.

Chcąc być obiektywnym, muszę napisać, że to także nie jest rozwiązanie dla każdego. Sklep hybrydowy niesie ze sobą pewne ograniczenia, które świadomie zastosowaliśmy, a które nie każdemu przypadną one do gustu i nie wstrzelą się w potrzeby wszystkich sklepów internetowych.

Chcąc zapewnić odpowiednią jakość, dbałość o bezpieczeństwo czy wydajność, w obrębie naszej usługi nie dajemy możliwości samodzielnej instalacji szablonów czy wtyczek. Lata doświadczeń pokazują, że tego typu dowolność na ogół powoduje wiele problemów. Z czasem sklep zwalnia czy robi się „dziurawy” pod względem bezpieczeństwa, tego właśnie chcemy uniknąć.

Jeśli  jesteś osobą, która w małym palcu ma techniczną obsługę sklepu internetowego w stopniu zaawansowanym, to możesz czuć pewne ograniczenia i zapewne hybryda nie jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego w modelu hybrydowym? Tu już mogę konkretnie napisać :), jest to 49 zł netto miesięcznie za sklep w wersji Basic-E. Szczegóły może sprawdzić tutaj – sklep online.

Ile kosztuje sklep internetowy dedykowany

Zaszalejmy, jaki jest koszt stworzenia sklepu internetowego dedykowanego?

Jeśli żadna z powyższych opcji nie jest odpowiednia dla twoich potrzeb, zostaje jedno rozwiązanie – zlecasz zewnętrznej firmie stworzenie swojego sklepu od podstaw. To wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy. Programista pisze kod sklepu stricte pod Ciebie i Twoje wymagania.

Opcję tę polecam wyłącznie, jeśli Twój portfel jest bardzo zasobny. Profesjonalne sklepy internetowe w dedykowanej wersji to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, a cena idzie w górę razem z Twoimi wymaganiami (i naprawdę „sky is the limit” tutaj). Do tego dostawcy oprogramowania tego typu potrafią generować sporo dodatkowych kosztów. 

Jeśli sklep, który chcesz zbudować:

  • jest nietypowy (ma np. nietypowy proces zakupowy),
  • ma przewidzianą ogromną (tysiące) liczbę produktów,
  • występują nietypowe funkcjonalności sklepu i nie ma na rynku rozwiązań czy skryptów, które mogłyby odpowiedzieć na Twoje potrzeby.

To będzie to opcja dla Ciebie. W każdym innym przypadku, w mojej opinii, nie warto.

Podsumowane

Wybierając najlepsze rozwiązanie dla twojego przyszłego e-sklepu, koniecznie przenalizuj dokładnie wszystkie opcje. Tworzenie sklepu internetowego powinno być poprzedzone solidnymi przygotowaniami. Oceną swoich potrzeb i możliwości rozwoju. Niech to w efekcie będzie profesjonalny sklep internetowy, którego uzupełnieniem będzie skuteczny marketing internetowy i masz fajną bazę do zarabiania.

Sklep internetowy, ile kosztuje już wiesz mniej więcej. Jest to bardzo płynna granica. To ile kosztuje założenie profesjonalnego sklepu internetowego zależy od naprawdę wielu czynników. Oddzielnym tematem jest dalszy jego rozwój. Te wpisy mogą Ci pomóc w dalszych zmaganiach:

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jack87
jack87
2 lat temu
Ocena :
     

Moim zdaniem nie ma co patrzeć ile kosztuje sklep i dziadować już na początku i szukać darmowych bo to się mści.

trackback
Czy opłaca się założyć sklep internetowy? Kwestie, które warto wziąć pod uwagę | HashMagnet
9 miesięcy temu

[…] się, ile kosztuje założenie sklepu internetowego? W takim razie serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą! Z przyjemnością odpowiemy na […]