Ile kosztuje sklep internetowy?

ile kosztuje sklep online

Zapewne tytułowe pytanie to jedna z pierwszych myśli, jakie pojawiają się podczas planowania sprzedaży online. Bo, umówmy się – jeśli chcesz zarabiać, bez kalkulatora i kartki papieru się nie obejdzie :)

Samo pytanie „ile kosztuje sklep internetowy” biznesowo jest, rzeczywiście, w pełni uzasadnione. Każdy udany projekt w branży e-commerce powinien mieć oszacowany budżet i dotyczy to także twojego przyszłego sklepu internetowego.

Ale będę z Tobą szczery – oszacowanie kosztów sklepu internetowego to trudna sprawa! Dlaczego?

Z punktu widzenia praktycznego, jest to pytanie z rodzaju „ile kosztuje samochód?” Specjaliści od motoryzacji zawsze na takie pytanie odpowiedzą: to zależy. Od marki, silnika, wielkości, rocznika… No jest tego trochę. I dokładnie tak samo jest ze sklepami internetowymi!

Sklepy internetowe kosztują od zera złotych do dziesiątek tysięcy – i to nie jest żart.

Aby zobrazować to, jak duży może być rozrzut kosztów posiadania własnego sklepu internetowego, przedstawię Ci kilka możliwości. Ominę przy tym duże serwisy jak OLX czy Allegro, bo zakładam, że interesuje Cię założenie sklepu internetowego i sprzedaż niezależna, a nie na portalu z ofertami.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czy da się mieć sklep internetowy za darmo,
  • jakie są opcje niskobudżetowe oraz ich wady i zalety,
  • czym jest sklep internetowy hybrydowy i dlaczego jest to świetna opcja dla ogromnej liczby przedsiębiorców,
  • czy i kiedy warto w sklep internetowy zainwestować grube tysiące.

Zapraszam do lektury!

0
Sklep za darmo

Jak założyć sklep internetowy za darmo?

„Panie, nic nie jest za darmo!” – nie wierzcie :) Da się otworzyć sklep internetowy za zero złotych, choć nie będzie on tak dobry jak ten płatny. Jak to zrobić? Na rynku usług online są dostępne platformy internetowe, oferujące darmowe pakiety ze sklepem online. One rzeczywiście działają – w zakresie podstawowych funkcji oczywiście, bo są darmowe. Jeśli masz skrajnie minimalne wymagania, darmowe platformy sklepów internetowych umożliwią Ci rozpoczęcie sprzedaży online. Jakie mam do nich podejście jako fachowiec? Moim zdaniem, one reprezentują typowy model pozyskiwania Klientów na wyższe plakiety płatne. Gdy szybko skończą Ci się możliwości darmowej wersji platformy sklepu internetowego (limity produktów, powierzchni, brak wsparcia), będziesz wręcz zmuszony przejść na wersję płatną. A więc – tak, sklep internetowy może być za darmo. Ale tylko w bardzo okrojnej i ograniczonej wersji.
 
Pytanie: To ile naprawdę kosztuje sklep internetowy, który jest „za darmo”? Odpowiedź: Kosztuje on właściciela wiele wyrzeczeń.
Musisz potraktować opcję sklepu internetowego „za darmo” jako swego rodzaju poligon doświadczalny i nie wiązać z tą opcją zbyt wielkich nadziei ani dalekosiężnych planów na rozwój. Jeśli poważnie podchodzisz do biznesu e-commerce i posiadania sklepu internetowego, który zarabia prawdziwe pieniądze, to zapewne zdajesz sobie sprawę, że za pewne rzeczy po prostu trzeba zapłacić.

Ile kosztuje utrzymanie sklepu internetowego?

Jeśli nie decydujesz się na opcję darmową, masz kilka możliwości:

Sklep internetowy ze stałym miesięcznym abonamentem

Sklep e-commerce w wersji abonamentowej to opcja o najniższym finansowym progu wejścia. Podstawową wersję sklepu internetowego na bazie platformy e-commerce wykupisz i uruchomisz już za kilkadziesiąt zł miesięcznie. Oczywiście ma swoje wady – jak każde rozwiązanie niskokosztowe. Łatwość startu jest niewątpliwie jedną z największych zalet tego typu rozwiązania.

W abonamencie - od kilkudziesięciu złotych miesięcznie

Platform tego typu jest sporo, różnią się funkcjami oraz cenami. Co je łączy? Po pierwsze, oferują gotowy wygląd dla sklepu internetowego – plus, bo nie trzeba się martwić o stronę wizualną; minus, jeśli wygląd szablonu nie odpowiada naszym potrzebom – tego już nie zmienimy. Dlatego warto szukać dostawcy abonamentu, który ma kilka szablonów do wyboru! Po drugie, nie musisz posiadać technicznych umiejętności ani wiedzy o tym, jak sklep działa „od środka” – wsparcie techniczne jest na takich platformach w cenie, zazwyczaj w formie korespondencji mailowej. Po trzecie – gdy zdecydujesz się na założenie sklepu internetowego na platformie abonamentowej, otrzymujesz gotowe integracje z płatnościami oraz wysyłkami.

Dodatkowo, dobrze jest, jeśli taka platforma jest cały czas udoskonalana – ale z tym, jak pokazuje praktyka funkcjonowania branży e-commerce – bywa różnie.

Czy są jakieś wady sklepu internetowego na platformie abonamentowej? Tak. Musisz pamiętać, że wykupujesz w tym przypadku dostęp do systemu usługodawcy. Nie masz wpływu na to, jakie funkcjonalności będą rozwijane w ramach danej platformy, a jakie nie. Może okazać się, że pewnych rozwiązań nie uda Ci się wdrożyć lub za ich wdrożenie zostaniesz obciążony wysoką opłatą. W opcjach abonamentowych pojawiają się takie ograniczenia, jak: liczba produktów w danym pakiecie, ograniczenie transferu miesięcznego (ilość danych wysyłanych i odbieranych) czy wręcz prowizja od sprzedaży! Oznacza to, że możesz mieć problem z powiększaniem swojego sklepu lub dodaniem większej ilości zdjęć w dobrej jakości, jeśli nie zapłacisz więcej. To fatalna opcja dla początkujących w e-commerce rękodzielników, sprzedawców odzieży czy innych branży, które potrzebują dobrych jakościowo zdjęć w wysokim przybliżeniu.

Decydować się na platformę abonamentową czy nie? Jeśli dysponujesz bardzo ograniczonym budżetem na start, to opcja ta zdecydowanie jest bardzo przystępna. Weź jednak pod uwagę, że za jakiś czas możesz nabrać apetytu na więcej, a przenosiny na inne rozwiązania nie zawsze są łatwe – może lepiej odłożyć pieniądze i wybrać wersję sklepu internetowego, w której zyskasz swobodę rozwoju swojej marki?

Sklep oparty na gotowym skrypcie

WooCommerce, PrestaShop, Magento (tzw. skrypty open source) – to najpopularniejsze niskokosztowe rozwiązania dla sklepu internetowego. Dlaczego są tak popularne? Bo jeśli masz nieco wyższe niż inni umiejętności techniczne i umiesz samodzielnie wdrożyć takie rozwiązanie, to założenie i prowadzenie sklepu internetowego naprawdę niewiele kosztuje. Sklep będzie miał taką cenę, jak domena i hosting, które wybierzesz – zazwyczaj jest to kilkaset złotych rocznie.

Czy wiesz, że: celowo pomijam tu oferty domeny i hostingu za kilkanaście / kilkadziesiąt złotych rocznie, bo większość ma zbyt niskie parametry aby „udźwignąć” ciężar sklepu internetowego. Szczególnie CPU (procesor) jest ważny przy sklepie internetowym.

Na skrypcie - koszt domeny i hostingu, kilkaset złotych rocznie

Wydaje się, że to proste, prawda? Instalujesz, konfigurujesz, integrujesz i możesz zacząć sprzedawać. Ale na tym „zabawa” się nie kończy.

Sklep internetowy oparty o gotowy skrypt wymaga stałej opieki. Gotowe skrypty mają to do siebie, że są bardzo dobrze znane, dziury w nich także, co szybko powoduje, że jesteś narażony na włamania. Sprawia to, że musisz dbać o aktualizacje i zabezpieczać swój sklep na wypadek zewnętrznej ingerencji.

Uwierz mi, że dobre zabezpieczenie sklepu to ważna sprawa! Nie chcesz chyba, by budowany przez miesiące sklep internetowy padł łupem hakerów? Wtedy zazwyczaj jest już po zawodach – okazuje się, że właściciel chciał niskokosztowo mieć swój sklep internetowy, ale nie miał pojęcia ani o zabezpieczeniach, ani o tworzeniu kopii bezpieczeństwa, ani o aktualizowaniu wtyczek i funkcjonalności.

Ile kosztuje sklep internetowy na skrypcie – Woocommerce, Magento, PrestShop?

Gorzej, jeśli nie jesteś specem od wdrażania sklepów internetowych, a chcesz mieć sklep na gotowym skrypcie. W przypadku zlecenia tego typu prac musisz liczyć się z kosztami rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych w przypadku bardziej rozbudowanych serwisów (szczególnie Magento). Tu także nie daj się zwieść, że raz postawiony sklep będzie działał wiecznie i bezproblemowo. Stała opieka techniczna w przypadku sklepu online to w mojej opinii must have, i, jeśli liczyć dokładnie wszystkie koszty, kolejnych kilka tysięcy złotych rocznie.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest sam fakt, że sklep jest Twoją własnością i możesz z nim robić, co tylko zechcesz. Jak pokazuje praktyka – to „co zechcesz” wiąże się, niestety, z kosztami.

0
Hybryda

Genialne rozwiązanie – nowoczesny sklep hybrydowy

Tutaj podam konkret i mam nadzieję, że poczujesz jego wartość!

Chcę Ci przedstawić gotowy sklep internetowy naszej marki HashMagnet. To perełka w naszej ofercie dla e-commerce. Powstał on właśnie jako odpowiedź na wady sklepów internetowych abonamentowych oraz tych opartych o gotowe skrypty.

Nasze rozwiązanie to sklep internetowy hybrydowy, który bazuje na WooCommerce i niesie ze sobą wszystkie zalety tego skryptu, a jednocześnie jest udostępniany w formie abonamentu, który zapewnia stałą opiekę techniczną.

Jako autor i pomysłodawca tego projektu, uważam, że to bardzo efektywne połączenie. Nie będę się tu rozpisywał za dużo, jeśli zainteresował Cię temat, to więcej przeczytasz na naszej stronie – gotowy sklep internetowy.

Ale spokojnie, nie jest tylko różowo :) To nie jest rozwiązanie dla każdego! Sklep hybrydowy niesie ze sobą pewne ograniczenia, które świadomie zastosowaliśmy, a które nie każdemu przypadną one do gustu i nie wstrzelą się w potrzeby wszystkich sklepów internetowych.

Chcąc zapewnić odpowiednią jakość, dbałość o bezpieczeństwo czy wydajność, sklep hybrydowy nie umożliwia instalacji własnego szablonu, czy dowolnych wtyczek. Lata doświadczeń pokazują, że tego typu dowolność mogłaby generować problemów w funkcjonowaniu sklepu.

Jeśli  jesteś osobą, która w małym palcu ma techniczną obsługę sklepu internetowego w stopniu zaawansowanym, to możesz czuć pewne ograniczenia i zapewne hybryda nie jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Ile kosztuje sklep internetowy hybrydowy? Od 59 zł z VAT miesięcznie.

A ile kosztuje sklep internetowy dedykowany?

Jeśli żadna z powyższych opcji nie jest odpowiednia dla twoich potrzeb, zostaje jedno rozwiązanie – zlecasz zewnętrznej firmie stworzenie swojego sklepu od podstaw. Programista pisze kod sklepu stricte pod Ciebie i Twoje wymagania.

Opcję tę polecam wyłącznie, jeśli Twój portfel jest bardzo zasobny. Sklep dedykowany to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, a cena idzie w górę razem z Twoimi wymaganiami.

Jeśli sklep, który chcesz zbudować, jest nietypowy, ma przewidzianą ogromną liczbę produktów, funkcjonalności, możliwości i nie ma na rynku rozwiązań czy skryptów, które mogłyby odpowiedzieć na Twoje potrzeby, to będzie to opcja dla Ciebie. W każdym innym przypadku, w mojej opinii, nie warto.

Podsumowane

Wybierając najlepsze rozwiązanie dla twojego przyszłego e-sklepu, koniecznie , prócz kosztów założenia, bierz pod uwagę funkcjonalności i potrzeby Twoje oraz przyszłych klientów. Czasem tańszy sklep oznacza słabszy start w biznesie i większe koszty w późniejszym czasie. A przecież każdy przedsiębiorca chce mieć w kieszeni jak najwięcej – po to zakładasz sklep internetowy!

ile kosztuje sklep internetowy

Mój sklep

Zapraszam Cię także do pobrania mojego darmowego ebooka Mój sklep – Jak wystartować ze sklepem online.Znajdziesz tam 25 stron czystej wiedzy na temat zakładania i promocji sklepu online. Wystarczy, że zapiszesz się na newsletter.

Kategorie

Wyjątkowy webinar!
Tajniki tworzenia kursu online

Historia sprzedaży pół tysiąca kursów

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Liczba miejsc ograniczona.

Quiz Influencera
sprawdź swoją wiedzę!

Przetestuj
WordPress.org za darmo

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments