blog

Sklep internetowy – jak zacząć

sklep internetowy jak zacząć

Własny sklep internetowy to wolność, pieniądze i same sukcesy… Tak, ale tylko jeśli grasz w filmie z takim właśnie scenariuszem ;). Nie zrozum mnie źle, własny biznes online to często coś, co sprawia, że chce Ci się wstać rano i zdobywać świat! Warto jednak przemyśleć wszystkie aspekty tego typu przedsięwzięcia. Zweryfikować, czy masz odpowiednią wiedzę, aby zacząć i nie odbić się szybko od ściany technologicznych czy marketingowych ograniczeń. Ten wpis nakieruje Cię, jak otworzyć sklep internetowy, na co zwrócić uwagę i jakie kompetencje warto mieć.

Jeśli dopiero szukasz pomysłu na sklep, sprawdź nasze wpis na ten temat:

Własny sklep internetowy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak przygotować się do otworzenia własnego sklepu;
  • jakie kompetencje trzeba mieć, żeby zwiększyć szanse na sukces;
  • gdzie założyć sklep online.

Zapraszam Cię do lektury z nadzieją, że dzięki tym treściom rozpoczniesz swoją przygodę z e-commerce na wyższym poziomie gotowości.

Sklep internetowy - od czego zacząć

Do tworzenia własnego sklepu internetowego musisz się przygotować jak do każdego innego biznesu. Mam tu na myśli odpowiednią analizę wszystkiego, co będzie miało realny wpływ na to, czy Twój sklep będzie rentowny. Co warto przeanalizować:
  • Produkty – odpowiedni dobór asortymentu produktów sprawi, że będzie Ci po prostu łatwiej. Nie mam tu na myśli wyłącznie ich jakości, choć to bardzo ważne, ale przede wszystkim uwarunkowania rynkowe. Jeśli bez odpowiedniego rozeznania wybierzesz asortyment, który sprzedaje kilkaset innych firm – często na dużo lepszych warunkach niż Ty jesteś w stanie na początku – to jaki jest sens takiej operacji? Celuj w nisze, staraj się nie grać ceną, bo to krótkoterminowe rozwiązanie, wyróżnij się, buduj asortyment wokół wybranej społeczność i jej potrzeb.
  • Grupa docelowa – to, gdzie Twój potencjalny klient bywa, co lubi, w jakim jest wieku, jakiej jest płci czy jakim językiem się posługuje, jest bardzo ważne. Od tego będzie zależeć, czy będziesz w stanie dotrzeć do takiej osoby ze swoim przekazem. Poświęć na to wystarczająco dużo czasu, nie posługuj się ogólnikami typu kobiety w wieku 25-30 lat, bo to zdecydowanie za mało.
  • Słabe i silne strony (analiza SWOT) – nie jestem zwolennikiem tworzenia rozbudowanych biznesplanów, ale warto przemyśleć mocne i słabe strony swojego pomysłu i siebie samego. Miej świadomość zagrożeń i potencjalnych szans, które są przed Tobą. Takie spojrzenie z boku pomaga zapobiegać sytuacjom kryzysowym, ale też poszerza horyzonty w zakresie rozwoju.
  • Wiedza – prowadzenie sklepu online wymaga przynajmniej podstaw w zakresie wiedzy związanej z wieloma różnymi obszarami; jakimi – dowiesz się za chwilę. Warto poświęcić czas na samokształcenie, choćby po to, żeby nie narazić się na sytuację, w której ktoś mocno nagina fakty.
  • Lejek sprzedażowy – to magiczny przepis na uporządkowanie całego procesu marketingu i sprzedaży. Pozwoli Ci spojrzeć szerzej na swój biznes. Nie będę się rozpisywał, na blogu znajdziesz cały odrębny artykuł na ten temat – Lejek sprzedażowy.

Sklep internetowy - niezbędne kompetencje

Jak stworzyć sklep internetowy?Wkraczamy w obszar trudny do przeskoczenia dla wielu osób. Często w głowie potencjalnego przedsiębiorcy rodzi się pytanie: „Chcę sprzedawać buty i na tym się znam, po co mi wiedza o technicznych aspektach prowadzenia sklepu?”.

Nie twierdzę, że masz nauczyć się programować tylko po to, żeby sprawdzić, czy Twój sklep nie ma jakichś błędów w kodzie :). Uważam jednak, że musisz wiedzieć, czy faktycznie takiej właśnie usługi potrzebujesz. Czy „specjalista” od reklamy w Google nie pisze głupot w swoich raportach. Czy agencja SEO faktycznie robi coś, żeby Twoje treści były wysoko w wynikach wyszukiwania.

Co innego być specjalistą w danej dziedzinie, a co innego mieć ogólną wiedzę w kilku kluczowych obszarach. A do tego właśnie zachęcam.

Przyjrzyjmy się obszarom, które, według mnie, będą dla Ciebie kluczowe:

  1. Marketing i sprzedaż – dość oczywisty obszar w którym należy mieć wiedzę, przynajmniej solidne podstawy. Jakie mamy możliwości promocji naszego biznesu, ich wady i zalety oraz koszty z tym związane. Świat nie kończy się na Google i płaceniu za kliknięcia, jest mnóstwo innych kanałów, które akurat w przypadku Twojego biznesu mogą świetnie zadziałać w przeciwieństwie do mainstreamowych rozwiązań.
  2. Analityka – to w sumie część kwestii związanych z marketingiem, ale na tyle istotna, że postanowiłem potraktować ją jako oddzielny punkt. Musisz znać przynajmniej podstawowe narzędzia jak Google Analytics i umieć wyciągać wnioski z tego, co widzisz. To pozwoli Ci np. szybko wyjść z nietrafionych inwestycji marketingowych.
  3. Finanse – nie musisz robić kursu księgowości, to zdecydowanie zleć na zewnątrz, ale wiedz, jak działa system podatkowy, co możesz i co warto wrzucić w koszty, a czego unikać. To pozwoli Ci na spokojne funkcjonowanie bez obawy o nalot skarbówki.
  4. Zagadnienia techniczne – tu także nie chcemy zrobić z Ciebie informatyka, ale wiedza, że istnieje coś takiego jak hosting, domena, czym jest certyfikat SSL, a także jaka jest różnica między sklepem typu SaaS a skryptem instalowanym na hostingu, to wiedza, która pozwoli Ci uniknąć złych wyborów i zbędnych wydatków już na początku.

Tych różnorakich obszarów jest znacznie więcej, to, co widzisz powyżej, to jedynie solidne podstawy, które polecam znać.

Sklep internetowy - gdzie założyć

sklep internetowy jak otworzyćWłaśnie na pytanie tego typu będzie Ci łatwiej odpowiedzieć, mając kompetencje z powyższego punktu.

W dzisiejszych czasach rozwiązań e-commerce mamy bez liku. Co z punktu widzenia przedsiębiorcy jest bardzo korzystne, bo może on dobrać rozwiązanie najlepsze dla siebie, a nawet powybrzydzać :). Z drugiej jednak strony, tak duży wybór może czasem zniechęcać i hamować założenie własnego sklepu online z obawy przed dokonaniem złej selekcji. Jak więc odnaleźć się w gąszczu ofert i powiązanych z nimi informacji? Postaram się pokazać Ci, jakie masz możliwości i jakie korzyści oraz ograniczenia niesie każda z nich.

  1. Sklep abonamentowy (SaaS) – jest to usługa użyczenia Ci oprogramowania sklepu online przez jego twórcę w formie abonamentu. Czyli, obrazowo i w dużym uproszczeniu, korzystasz z takiego sklepu jak np. z maila na Gmailu. Możesz swobodnie sprzedawać, dodawać produkty i korzystać ze wszystkich funkcji takiego sklepu. Takie rozwiązanie to szybki i tani start. Minusem jest to, że taki sklep nie jest i nie będzie nigdy Twoją własnością. Korzystasz jedynie z oprogramowania, dopóki płacisz abonament.
  2. Sklep na podstawie skryptu – w tym przypadku mówimy o sklepie, który będzie w pełni Twój. Hosting, domena i skrypt taki jak popularny WooCommerce, PrestaShop czy Magento – razem przeistaczają się w sklep online. Za tym rozwiązaniem idą wysokie koszty na start, ale także pełna swoboda w działaniu i pełna własność po Twojej stronie.
  3. Sklep hybrydowy – to jest rozwiązanie pośrednie. Zawiera w sobie zalety abonamentu ze stałą opieką w połączeniu ze skryptem (WooCommerce) dającym duże możliwości rozwoju. Do tego bardzo szybki start i niskie koszty miesięcznie. Tu przeczytasz więcej o tym rozwiązaniu – gotowy sklep WooCommerce.
  4. Sklep dedykowany – czerwony szlak dla zawodowców. Tutaj Twoja wyobraźnia nie musi się ograniczać, gdyż sklep zostanie stworzony od podstaw wedle Twojej wizji. Bardzo duże koszty na start, bardzo długi czas wdrożenia, ale dla niestandardowych i wymagających rozwiązań jedyna możliwość.

Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich zalet i wad każdego z rozwiązań w tak krótkim tekście, ale ta wiedza pozwoli Ci przynajmniej wstępnie wyselekcjonować rozwiązanie. Jeśli chcesz zgłębić wiedzę na ten temat, zapraszam Cię do pobrania mojego e-booka – Wprowadzenie do świata e-commerce – 36 stron znacznie bardziej szczegółowej wiedzy (za darmo).

Własny sklep internetowy - podsumowanie

Mam nadzieję, że nie zniechęciłem Cię do otworzenia własnego sklepu internetowego :). Krok po kroku będziesz poszerzać swoją wiedzę w tym temacie i sukcesywnie działać, wtedy na pewno dotrzesz do celu. Jeśli chcesz przedyskutować temat własnego sklepu, zapisz się na bezpłatną konsultację, chętnie pomogę rozwiać Twoje wątpliwości.

Patryk Kozioł

Autor: Patryk Kozioł

Praktyk biznesu. Od blisko 15 lat otacza technologiczną opieką przedsiębiorców i twórców on-line. Założyciel i CEO marki HashMagnet, która zapewnia pomoc i skuteczne wsparcie twórcom on-line, a której zaufało już ponad 2500 aktywnych klientów.

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jagoda
Jagoda
2 lat temu
Ocena :
     

Czyli jesli dopiero zaczynam i chce sprzedawac ebooka, to moge zalozyc platnosci online na osobe fizyczna?

rafał89
rafał89
2 lat temu
Ocena :
     

Dzięki! Przydatne!