blog

Ile zarabia bloger?

ile zarabia bloger

Kochamy sobie zaglądać do portfeli, najlepiej tych najmocniej owianych tajemnicą. Mamy to po prostu we krwi jako naród. Wiele osób zakłada bloga także po to, by na nim zarabiać, dlatego dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czy prowadzenie bloga aby zarabiać w ogóle się opłaca?

Jeśli szukasz drogi na skróty, chcesz poznać odpowiedź bardzo szybko, nie czytając do końca tego artykułu, to mam dla Ciebie od razu przygotowaną prawidłową odpowiedź na zadane przed chwilą pytanie. A brzmi ona: to zależy. ;)

Od czego zależą zarobki blogera? Zapraszam do lektury!

Ile można zarobić na blogu?

Jako osoba, która przez kilka lat pracowała w agencji i wyceniała stawki za reklamę u tysięcy blogerów, mam całkiem dobre rozeznanie w tym temacie. Pozwolę sobie więc nakierować Cię na prawidłowy tok rozumowania o zarobkach autorów blogów.

Niestety, nie ma żadnej prostej i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest jednak parę informacji, które mogą nakierować na odpowiedź, jaka bardziej Cię zadowoli.

Musimy sobie w pierwszej kolejności zdać sprawę ze skali zjawiska o nazwie „blogosfera”. Blogów założonych w Polsce są setki tysięcy. A aktywnych blogów? Kilkanaście, może kilkadziesiąt tysięcy stron, które nazwalibyśmy blogami, nadal jest prowadzonych i dodawane są na nich minimum raz w miesiącu nowe teksty.

Co ciekawe, biorąc pod uwagę te kryteria, jeszcze jakiś czas temu nie można było nazwać mianem blogera określić na przykład Michała Szafrańskiego z jakoszczedzacpieniadze.pl, który na dłuższy czas porzucił regularne blogowanie.

A jest to jednocześnie osoba, która dzięki blogowaniu doszła chyba do największych zarobków w historii polskiej blogosfery. Zresztą, możemy śmiało odesłać Cię do książki, którą Szafrański na ten temat napisał.

Jakoszczedzacpieniadze.pl to jednak ewenement, bo większość blogerów tak naprawdę nie zarabia… Nic. Smutne informacje, ale jak najbardziej prawdziwe. Nie zmienia to faktu, że większość niezarabiających blogerów bardzo chce się znaleźć w gronie tych zarabiającyh. I nie jest to niemożliwe!

Źródła przychodu blogerów można podzielić na kilka rodzajów:

  1. Współprace reklamowe – opisywanie marek i jej produktów lub usług na zlecenie klienta lub agencji w ramach działań marketingowych danej marki.
  2. Kupowanie linków – to też jest element działań marketingowych danej marki, lecz skupia się właściwie tylko na umieszczeniu wskazanego linku na danym blogu.
  3. Afiliacja – czyli prowizja od sprzedaży produktów danej firmy. (Psssst, wiedzieliście, że my też płacimy blogerom w ramach naszego Programu Partnerskiego? Szczegóły znajdziesz tutaj.)
  4. Własne produkty – blog może punktem wyjścia do tworzenia własnych produktów: książek, notatników, marki ubrań, kosmetyków czy wielu innych namacalnych, lub wirtualnych produktów, które swój sukces opierają o sukces bloga.
  5. Własne usługi – kurs, szkolenia, sesje zdjęciowe, copywriting, opieka nad blogerami, konsultacje w zakresie swojej specjalizacji… Usług, które można realizować rozpoczynając od blogowania jest całe multum i tak naprawdę jedyne co może Cię ograniczać to pomysłowość, rozpoznawalność i zaufanie odbiorców do Ciebie.

By klienci brali pod uwagę Twojego bloga musisz mieć przede wszystkim rozpoznawalność – wśród pracowników marek, agencji marketingowych i przede wszystkim czytelników. Dziś znacznie trudniej niż przed paroma laty zdobyć taką popularność wyłącznie blogując, choć nie jest to niemożliwe i ostatnie lata pokazywały nam, że wyjątkowo pomysłowe i zdeterminowane osoby były w stanie dojść do odpowiedniego poziomu rozpoznawalności, by zainteresować sobą potencjalnych reklamodawców.

Druga istotna informacja, którą należy brać pod uwagę spoglądając w zarobki blogerów, to ich nieregularność.

Stałe współprace blogerów z markami, które trwają na przykład rok, i są źródłem stałego, comiesięcznego dochodu to wciąż rzadkość. Większość zarabiających na współpracach z markami blogerów w każdym miesiącu jednego roku zarobi zupełnie inną kwotę. I także w ich przypadku czasem będzie to zero, a czasem całkiem spora suma.

Pewnie wiele osób teraz będzie chciała drążyć: ile to jest „spora suma”.

Ile zarabia polski bloger

Skupmy się teraz na gronie, któremu w Polsce skutecznie udaje się zarabianie na blogu. Już sama oferta tych osób i strategia tego, skąd w zasadzie spływają zarobki do tych blogerów pokaże Ci, ile można zarobić na blogu i, być może, zainspirują do większych działań prowadzących do tego, by zyskiwać na pisaniu bloga.

Kto: Aniamaluje.com

 

ania maluje opiekUn bloga ile zarabia bloger

Jak zarabia na blogu: Ania, pisząc bloga lifestyle, nawiązuje współprace pisząc artykuły sponsorowane, sprzedaje własne e-booki (m. in o budowaniu społeczności w social media). Co ciekawe, do niedawna oferowała też własne usługi copywriterskie. To dobry przykład zarabiania nie wprost dzięki www, ale pozyskiwania klientów na usługi w oparciu o blog.

Kto: Arturjablonski.com

Jak zarabia na blogu: Blog buduje wokół wiedzy na temat marketingu. Dzięki rozpoznawalności, może zarabiać na blogu sprzedając książki, kursy i e-booki w temacie sprzedaży. Przez blog pozyskuje też klientów do własnej agencji marketingowej.

Kto: Mamygadzety.pl

MAMY GADZETY opiekn bloga ile zarabia bloger

Jak zarabia na blogu: Marysia Górecka prezentuje na stronie gadżety dla dzieci i ich rodziców. Dzięki bardzo precyzyjnie dobranej tematyce i grupie docelowej, może wchodzić w programy partnerskie i czerpać dochody z afiliacji i promowania produktów.

Kto: Codzienniefit.pl

Jak zarabia: Marta Henning to blogerka fitness, która spieniężyła swoją pasję i przez bloga doszła do zarabiania na gadżetach, programach treningowych i książkach. Nie stroni też od współprac reklamowych.

 

Kto: jestrudo.pl

opiekun bloga ania jest rudo

Jak zarabia: Natalia… zamienia trudne w fajne. Uczy od podstaw fotografii. Kupicie od niej poradniki dotyczące fotografowania telefonem, aparatem i obróbki zdjęć. Sprzedaje też bardzo przydatne, dodatkowe narzędzia do Photoshopa. Dobrze wpasowała się w potrzeby blogerów XXI wieku – ma być ładnie i szybko. Jest Rudo współpracuje też z markami i poleca usługi i produkty innym osobom.

Czy wiesz, że jej ulubionym dostawcą usług jest HashMagnet (dawniej Opiekun Bloga)? :)

 

Kto: marciniwuc.com

,Jak zarabia: Marcin Iwuć pomaga ułożyć finanse osobiste. Przyznajcie – kto nie marzy, by wreszcie uporządkować swoje pieniężne sprawy i skupić się na zarabianiu! Potrzeba jest tak duża, że Marcin napisał o tym książkę i stworzył kurs online dla osób zainteresowanych kredytem hipotecznym.

A teraz najciekawsze – liczby! 

  • Najwięksi blogerzy w Polsce, a mam tu na myśli twórców, którzy docierają do kilkuset tysięcy lub powyżej miliona odbiorców w skali miesiąca, może liczyć na pięciocyfrowe stawki za współprace z markami. Czyli powyżej 10 000 zł netto. Ale wciąż – należy pamiętać, że w jednym miesiącu nie będzie żadnego przychodu, a w innym zrealizuje 3 kampanie. Jedyna stała w tym zawodzie to brak stałej. ;)
  • Czołowi blogerzy o nieco mniejszych zasięgach (w okolicach 100 000 unikalnych użytkowników w skali miesiąca) mogą liczyć na wynagrodzenia z tytułu współpracy z markami w wysokości kilku tysięcy złotych (ale tak bardziej powyżej 5000 zł netto). Wiele zależy tutaj od kategorii tematycznej samego bloga, bo i różne kategorie produktów dysponują różnymi budżetami (na pewno nie opłaca się blogować o kulturze).
  • No i na koniec zostają blogi mniejsze, ale wciąż wartościowe, którym za promocję swoich produktów czy usług klienci muszą płacić kilkaset-parę tysięcy złotych (ale tak bardziej do 5000 zł netto). Konkurencja wśród blogerów o budżety reklamowe marek zrobiła się jednak bardzo duża, więc często to właśnie cena decyduje o tym kogo marki wezmą do swoich działań marketingowych.

Ile zarabia poczatkujący bloger?

Bez względu na to, czy zarabia z użyciem programów partnerskich, czy szuka innych form zarabiania na blogu, właściciel raczkującego bloga może mieć zyski z treści, nawet jeśli będą to niewielkie sumy – dorobienie sobie do pensji też jest na początek ciekawą opcją.

Czy wiesz, że… Program partnerski to umowa między Tobą a usługodawcą lub sprzedawcą produktów. Często opiera się na afiliacji – umieszczasz na swojej stronie www link do danego produktu, a jego sprzedawca oferuje Ci prowizję od każdej sprzedanej sztuki. Twoim zadaniem jest uczciwie zarekomendować dany produkt i zachęcić odbiorcę Twoich treści do jego zakupu. Pamiętaj jednak – najlepsze efekty i najwyższe dochody daje współpraca z markami, które oferują najwyższą jakość usług/produktów a ich oferta jest zgodna z tym, co interesuje Twoich odbiorców.

Jeśli np. interesują ich usługi dla blogerów, hosting, platformy kursów online – Bez względu na to, czy zarabia z użyciem programów partnerskich, czy szuka innych form zarabiania na blogu, właściciel raczkującego bloga może mieć zyski z treści, nawet jeśli będą to niewielkie sumy – dorobienie sobie do pensji też jest na początek ciekawą opcją. Czy wiesz, że… Program partnerski to umowa między Tobą a usługodawcą lub sprzedawcą produktów. Często opiera się na afiliacji – umieszczasz na swojej stronie www link do danego produktu, a jego sprzedawca oferuje Ci prowizję od każdej sprzedanej sztuki. Twoim zadaniem jest uczciwie zarekomendować dany produkt i zachęcić odbiorcę Twoich treści do jego zakupu. Pamiętaj jednak – najlepsze efekty i najwyższe dochody daje współpraca z markami, które oferują najwyższą jakość usług/produktów a ich oferta jest zgodna z tym, co interesuje Twoich odbiorców.” koniecznie zobacz nasz program partnerski.

Nieco ponad dwa lata temu raport o zarobkach blogerów wydała firma BLOGmedia, która specjalizuje się w realizowaniu kampanii reklamowych z blogerami od wielu lat.

Ich dane, choć nie są momentami zbyt precyzyjne (dane są deklaratywne, ankietę wypełniło zaledwie 438 blogerów) to w dobry sposób pokazują skale i różnice poszczególnych stawek wynagrodzenia wśród twórców blogów.

Dane te jednak nie mówią pełnej prawdy, albowiem są blogi, które mają ogromne zasięgi (np. kulinarne), których stawki wynagrodzenia są relatywnie niskie. Są też wartościowe, niszowe blogi tematyczne, które mimo niezbyt wysokich zasięgów potrafią wyceniać się na znacznie wyższe stawki wynagrodzenia. I choć te niuanse zanikają w tego typu raportach, to pomagają one zrozumieć skalę i wybrane tendencje w zarobkach blogerów.

Mniej zasięgowi blogerzy, którzy tworzą jakościowe treści mogą liczyć na innego rodzaju współprace z markami. Często są oni brani pod uwagę w przypadku, kiedy marki realizują działania marketingowe w postaci SEO. Nie liczą się wówczas dla marek zasięgi, wartość danego autora i jego autorytet, a zwyczajnie jakość tworzonego bloga i jego treści.

Klienci często płacą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za umieszczenie na takim blogu wskazanego linku. Jednak ponownie – nie ma tutaj żadnej gwarancji stałego poziomu przychodów miesięcznych w skali roku.

Podsumowując, jak można pomóc sobie zarabiać na blogu i ile można na nim zarobić?

Na pewno tworząc jakościowe i wartościowe dla odbiorców treści. Nie jest to żadną gwarancją dojścia do sukcesu, ale na pewno bez tego ciężko będzie zbudować dużą i zaangażowaną społeczność, a ta pomoże dotrzeć do szerszego grona czytelników. Co zaś przełoży się na rozpoznawalność i większą szansę na współprace reklamowe z markami.

Niestety, gwarancji nie ma żadnych. No, ale przecież nie zakładasz chyba bloga tylko po to, żeby na nim zarabiać, prawda? Jeśli to jest główny cel powstania danego bloga to ciężko, by za tym poszli internauci. A za nimi pieniądze.

Biorąc to wszystko pod uwagę, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile zarabiają blogerzy. I może dobrze, bo to nie zarabianie powinno motywować do blogowania. To wciąż powinna być pasja i hobby, która, przy odrobinie szczęścia, dużej dawce konsekwencji i ciężkiej pracy może kiedyś stać się źródłem przychodów.

Odtwórz film na temat jak podejrzeć działania konkurencji

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jarek
jarek
3 lat temu
Ocena :
     

Dziekuje

Mmm
Mmm
3 lat temu
Ocena :
     

Dzieki