Otwierasz sklep internetowy. Wybór padł na Prestashop. Pytanie, które pojawia się jako jedno z pierwszych to właśnie „jaki hosting pod Prestashop wybrać?”.
Rozwiązań jest kilka, firm hostingowych kilkaset. Nie trudno o zawrót głowy. Jeśli masz problem ze znalezieniem najlepszego rozwiązania hostingowego dla swojej Presty, zapoznaj się z tym artykułem.
Prestashop jest skryptem, który jest nieco bardziej wymagający pod względem zasobów niż np. WooCommerce. Zadbaj o to, żeby wybrany hosting był dobrej jakości i dawał możliwość rozwoju w razie potrzeby.
Prestashop a hosting współdzielony
Hosting współdzielony był kiedyś najpopularniejszą usługą oferowaną przez firmy hostingowe. Czasy się jednak zmieniły. Liczba internautów w Polsce wzrosła na przestrzeni dekady 2,5-krotnie. Co więcej, strony internetowe oferują dziś treści w sposób dynamiczny. Nie mówiąc już o sklepach internetowych.
Wszystkie te fakty zebrane razem dają jeden wniosek: klasyczny hosting współdzielony to dziś w przypadku sklepu to po prostu za mało.
Nawet jeśli na start usługa taka będzie wystarczająca dla Twojego sklepu, w miarę, gdy zacznie się pojawiać większy ruch, wykonywanych będzie coraz więcej operacji bazodanowych, szybko pożałujesz oszczędności.
Dlaczego? Hosting współdzielony to przede wszystkim ograniczone zasoby sprzętowe.
Jak widzisz na powyższym przykładzie, na ogół parametry hostingów współdzielonych odnoszą się do procentowego dostępu do zasobów serwera na którym się znajdują lub w ogóle nie podają tego typu parametrów. Realnie nie mówią nic konkretnego i są zdecydowanie za małe na potrzeby skryptu jakim jest Prestashop.
Prestashop - jaki zatem hosting wybrać?
Wiesz już czego unikać, jaki zatem hosting będzie najlepszy dla Prestashop? A może nie hosting tylko VPS lub wręcz serwer dedykowany? Przyjrzyjmy się wszystkim opcjom.
Tak, w dużym skrócie, można zwizualizować różnice pomiędzy serwerem dedykowanym, serwerem VPS a hostingiem współdzielonym:
Serwer dedykowany dla Prestashop
Kusząca opcja, gdyż otrzymujesz całą maszynę i jej moc tylko dla siebie. Niestety stopień skomplikowania takiego rozwiązania sprawia, że rekomendowałbym je tylko osobom bardzo technicznym lub w zestawie z pełną administracją. Samodzielna instalacja i konfiguracja całego systemu jest praktycznie nie możliwa bez specjalistycznej wiedzy.
Koszt takiego rozwiązania jest także duży, zwłaszcza na start. Kilkaset złotych miesięcznie to takie minimum.
Serwer VPS dla Prestashop
To de facto podzielony na kilka (lub więcej) części serwer dedykowany. Masz tu przypisane konkretne zasoby (procesor czy pamięć RAM), więc ryzyko, że cały serwer zwolni przez nadmiar użytkowników (zdarza się to przy hostingu współdzielonym) jest dużo niższe. Ta opcja jest też bardziej przyjazna dla osób nietechnicznych – mam tu na myśli opcje z wykupioną administracją w cenie, bez niej także trafisz na mocno techniczne zagadnienia i utkniesz.
Koszt serwera VPS także jest bardziej atrakcyjny, w przypadku niedużego sklepu Prestashop możemy znaleźć ciekawe rozwiązania tego typu w cenie kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Więcej o serwerach VPS przeczytasz w naszym wpisie – Co to jest VPS
Hosting ElasticSites dla Prestashop
Poza klasycznymi rozwiązaniami, na rynku możesz znaleźć coś pomiędzy serwerem VPS a hostingiem współdzielonym. Tego typu rozwiązanie hybrydowe daje Ci wygodę hostingu współdzielonego, ale także gwarantuje odpowiednie parametry usługi. Brzmi jak rozwiązanie idealne! Niestety takich nie ma :). Tego typu usługa sprawdzi się przy małych czy średnich sklepach opartych o Prestashop (przez wielkość rozumiem tu natężenie ruchu, stopień rozbudowania czy stopień skomplikowania samego sklepu). Bardzo wymagające sklepy trafią finalnie na serwer dedykowany lub mocny VPS. W większości przypadków jednak będzie to rozwiązanie bardzo ciekawe. Także my oferujemy takie rozwiązanie – hosting elastyczny.
Prestashop - jaki hosting wybrać - podsumowanie
Masz pełen przegląd możliwości. Moja opinia jest taka, że dla każdego, kto zaczyna i nie ma wiedzy technicznej najlepszy będzie hosting hybrydowy z gwarantowanymi zasobami. To po prostu najmniej upierdliwa i niewymagająca wiedzy technicznej opcja.
Jeśli jesteś osobą techniczną lub liczysz się z tym, że możesz potrzebować płatnej pomocy to VPS będzie dobrym wyborem. Zadbaj o jego jakość i dobre oprogramowanie, a korzystanie z Presty będzie przyjemne.
Do dużych, wymagających projektów wybierz serwer dedykowany.
Ja niestety popełniłem ten błąd i wziąłem współdzielony pod swoją prestę, teraz szukam czegoś mocniejszego, bo praktycznie nie da się pracować na tym :/. Także dzięki za naprowadzenie :).