blog

Jak ustawić przyjazne linki w WordPress?

Jak ustawić przyjazne linki w WordPress?

Optymalizacja SEO jest ważną częścią tworzenia witryny, nastawionej na przyciąganie dużego ruchu. Jednym z elementów optymalizacji SEO, jest m.in. tworzenie odpowiednich struktur adresów URL. Krótkie i odpowiednio sformułowane, są tak samo dobre dla wyszukiwarek, jak i dla użytkowników, którzy widzą w nich dodatkowe informacje, potrzebne do tego, aby wzbudzić ich zainteresowanie Twoją stroną. Sprawdź, jak szybko ustawić przyjazne linki w WordPress.

Co to jest SEO?

SEO tj. Search Engine Optimization to szereg procesów, których celem jest pozyskanie ruchu organicznego, pochodzącego z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Na SEO witryny WordPress składa się wiele elementów, które można poddać optymalizacji, np. strukutra linków, jakość treści, meta tagi, układ nagłówków, nasycenie frazami kluczowymi. CMS WordPress to system stworzony dla SEO i umożliwiający nieograniczone możliwości optymalizacji. A do obsługi CMS zalecamy wydajny Hosting WordPress, dedykowany dla WordPress, szybką i zapewniającą nieprzerwaną widoczność witryny w sieci.

Przyjazne SEO linki - informacje podstawowe

Przyjazne linki to adresu URL kierujące do publikowanych treści, np. stron i wpisów, utworzone wg. schematu, spełniającego kryteria poprawnej optymalizacji SEO. Należy przez to rozumieć, stworzenie takiego adresu URL, który będzie jednocześnie spełniał oczekiwania wyszukiwarek i był przyjazny dla użytkownika.

Optymalizacja adresów URL jest jednym z najłatwiejszych do skonfigurowania zadań SEO. Jednocześnie jest to jeden z podstawowych kroków, który należy wykonać, aby upewnić się, że witryna jest przyjazna dla SEO. Te ustawienia najlepiej wprowadzić na początku tworzenia witryny internetowej, aby później uniknąć stosowania przekierowań i utraty repostów. Raz skonfigurowane linki, prawdopodobnie nie będą więcej wymagały zmiany ustawień. 

Adres URL pojedynczej strony składa się z dwóch części:  domeny i  ścieżki do znalezienia strony w domenie. Ta druga część podlega konfiguracji.

Przyjazny adres URL dokładnie opisuje stronę za pomocą słów kluczowych, które są łatwe do odczytania zarówno dla wyszukiwarek, jak i użytkowników.

Przyjaznym adresem URL będzie np.:

  • http://adres-domeny.pl/jak-zainstalowac-wordpress

Oto przykład przyjaznego adresu URL nieprzyjaznego SEO:

  • http://asdres-domeny.pl/folder/2022/x1ximp-noo1

W dalszej części artykułu dowiesz się, w jaki sposób szybko zmienić strukturę adresów URL witryny,  czyli jak ustawić przyjazne linki w WordPress. W osobnym artykule przygotowaliśmy więcej informacji o przyjaznych linkach i ich znaczeniu dla SEO. 

Jak ustawić linki w panelu WordPress?

Konfiguracja adresów URL w WordPressie jest łatwa, wymaga zmiany jednego ustawienia.

  1. Zaloguj się do panelu WordPress.
  2. Przejdź do sekcji Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki.
    WordPress posiada dedykowaną sekcję ustawień, gdzie szybko określić przyjazne linki dla stron i wpisów witryny
  3. Wybierz Ustawienia wspólne > Nazwa wpisu.
    Zmień ustawienia odnośników, wybierając najlepszy wariant, w którym adres URL zawiera jednocześnie tytuł strony lub wpisu
  4. Zapisz ustawienia. 
Wybierając ustawienie Nazwa wpisu, Twoje adresy URL będą bezpośrednio połączone z Twoją domeną bez żadnych folderów ani pośredników.

Jak zmienić adres URL wpisu?

Podczas publikowania posta lub strony WordPress spróbuje utworzyć adres URL na podstawie tytułu strony, skorzysta przy tym z ustawień, które zapisałeś powyżej. 

Optymalizacja adresu URL wciąż jest możliwa i możesz wpływać na jego budowę. Wystarczy, że podczas edycji treści wpisu, edytujesz adres URL. 

W nowym edytorze WordPress, po prawej stronie ekranu edytuj pole adresu Uproszczona nazwa do adresu URL. 

Ustaw własny odnośnik do strony lub wpisu WordPress podając nazwę dodawaną do adresu URL witryny

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments