blog

WordPress wolno się ładuje?

wordpress działa wolno?

Zauważasz, że Twój WordPress wolno działa. Potrzebujesz pomocy. Chcesz, żeby Twoja strona, blog, sklep działały sprawnie. Twoi klienci nie mogą uzyskać potrzebnych informacji. Twoi czytelnicy rezygnują z czytania Twojego bloga.

Co więcej – długi czas ładowania strony ma wpływ na SEO!

W tym artykule dowiesz się:

 • jak sprawdzić, czy na pewno (obiektywnie) to Twój WordPress wolno się ładuje
 • jakie mogą być przyczyny wolnego ładowania strony
 • jak przyśpieszyć stronę na WordPressie

Czy na pewno WordPress wolno działa?

Zauważasz problem z szybkością ładowania się Twojej strony.

Pytanie brzmi: Jak często ten problem występuje? Czy zdarza się sporadycznie, a może na okrągło strona działa wolno?

Na początku należy wykluczyć inne czynniki, jak na przykład prędkość działania Twojego połączenia internetowego.

Skorzystaj z dwóch narzędzi, które umożliwią Ci sprawdzenie szybkości działania strony:

 1. Pingdom Tools 
 2. Page Insights

Pingdom Tools wskaże Ci dokładnie, czy WordPress wolno się ładuje – uzyskasz wynik w sekundach.

WordPress wolno się ładuje - czas

Przyjęło się, że bardzo dobry czas ładowania strony wynosi poniżej 3 sekund. Natomiast, gdy wynosi powyżej 4 sekund, to jest to już zdecydowanie za długo!

Postaraj się przeprowadzić kilka do kilkunastu testów w różne dni tygodnia, o różnych porach. Dzięki temu uzyskasz realny pogląd na to, czy Twój WordPress wolno się ładuje.

Pamiętaj: Przeprowadzaj testy z serwera, który znajduje się w bliskim położeniu do serwera Twojego WordPressa. Dużo testów wykonuje badania np. zza oceanu, a taki wynik będzie miarodajny.

wordpress wolno działa test

Gdy stwierdzisz, że rzeczywiście z czasem ładowania jest problem, przejdź do poszukania przyczyn.

Wolno działający WordPress przyczyny

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn, z powodu których Twój WordPress wolno działa. Na początek weź pod lupę swój hosting.

Skontaktuj się z obsługą Twojego hostingu i dowiedz się, jak wygląda obciążenie serwera Twojej strony. Może okazać się, że Twój WordPress odwiedza bardzo dużo osób. Dalej – obecny pakiet hostingowy nie jest wystarczający. Pojawi się konieczność migracji na wyższy pakiet i na tym cały proces się zakończy.

Pamiętaj, że Twój WordPress to tak na prawdę program. Im większe obciążenie generuje, tym wolniej działa komputer (serwer). Każdy pakiet hostingowy ma określony zapas mocy, który przy dużym obciążeniu może się wyczerpać.

Wskazówka: Sprawdź, czy na swoim serwerze korzystasz z najnowszej wersji PHP (w tym języku jest napisany WordPress). Znacząco przyśpiesza to działanie WordPressa.

Liczba obsługiwanych wątków w zależności od wersji PHP na serwerze (im więcej tym lepiej). Źródło.

Na obciążenie Twojej strony ma wpływ jednak nie tylko zwiększony ruch. Jest kilka czynników, na które wpływ masz Ty:

 • waga obrazków, które dodajesz na stronę
 • liczba i rodzaj zainstalowanych wtyczek
 • aktualna (lub nie) wersja WordPressa
 • kompatybilny szablon graficzny

Jeśli nie kompresujesz i nie zmniejszasz obrazków przed wgraniem do swojego WordPressa, będą one duże. To niestety generuje dodatkowe obciążenie dla serwera.
Lubisz rozszerzać funkcjonalność swojej strony? Pamiętaj, że każda kolejna wtyczka obciąża ją. Niektóre znacząco. Spróbuj testowo wyłączać pojedyncze wtyczki. Następnie sprawdź w Pingdom Tools, jak przekłada się to na czas ładowania strony. Ta sama sytuacja dotyczy szablonu graficznego.

Brak aktualnej wersji WordPressa również może wpływać na czas ładowania strony. Nowe wersje przynoszą bowiem różnego rodzaju optymalizacje, w tym optymalizacje szybkości.

Rozwiązanie problemu wolno ładującej się strony

Na początek zacznij od optymalizacji obrazków. W prosty sposób możesz zmniejszyć ich wagę, bez obniżania jakości. Przy okazji możesz również ustawić automatyczne przycinanie obrazków do określonego rozmiaru.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz obniżyć wagę pliku nawet kilkukrotnie!

Przykład optymalizacji WordPress z użyciem TinyJPG

Istnieje na rynku kilka wtyczek, które mogą to zrobić za Ciebie — automatycznie, przy wgrywaniu pliku na stronę.

Koniecznie sprawdź te wtyczki do optymalizacji obrazków:

Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. Content Delivery Network. To zautomatyzowany system, który wyświetla Twoje zdjęcia i statyczne pliki ze swoich serwerów zamiast z Twojego hostingu.

Od strony technicznej CDN:

 1. pobiera np. zdjęcia z Twojej strony,
 2. umieszcza na swoim serwerze,
 3. w kodzie Twojego WordPressa podmienia zdjęcia na te ze swojego serwera.

Jak to rozwiąże problem tego, że Twój WordPress wolno się ładuje? To proste:

Użytkownik wchodzący na Twoją stronę będzie mógł ładować zasoby z dwóch serwerów na raz:

 • strona pobierze się z Twojego hostingu
 • grafiki pobiorą się z serwera CDN

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze wtyczki CDN:

Ostatnim bardzo dobrym rozwiązaniem problemu wolno ładującej się strony jest tzw. cache. Musisz wiedzieć, że za każdym razem, gdy użytkownik wchodzi na Twoją stronę, serwer wykonuje setki operacji. WordPress komunikuje się z bazą danych, aby pobrać takie informacje jak:

 • jakie wpisy ma wyświetlić na stronie
 • jaka jest data publikacji każdego z tych wpisów
 • jakie linki są w menu strony i gdzie kierują

Mechanizm cache polega na zapisaniu całej strony w takiej wersji, w jakiej aktualnie występuje. Następnie serwer przesyła użytkownikowi tę właśnie stronę, bez generowania jej „w locie” i pobierania treści z bazy danych. Pozwala to ograniczyć liczbę operacji do minimum, przez co znacząco przyśpiesza ładowanie stron.

Najpopularniejsze wtyczki do Tworzenia cache działają w sposób w pełni automatyczny. Co więcej, automatycznie odświeżą stronę zapisaną w cache, gdy np. dodasz nowy wpis lub zaktualizujesz dane kontaktowe na swojej stronie Kontakt.

Najpopularniejsze wtyczki do cache to:

Posiadają one również dodatkowe funkcjonalności jak na przykład minifikacja kodu strony. Domyślnie kod strony zawiera dużo spacji i przejść do nowych linii. Programistom jest znacznie łatwiej odczytywać taki kod przy programowaniu.

Te tak zwane „białe znaki” wydłużają jednak pliki strony, przez co zwiększają jej wagę.

WordPress wolno się ładuje minifikacja - przed i po

Wtyczki automatycznie minifikują pliki strony, przez co jeszcze bardziej zmniejszają jej wagę. Efekt – szybsze ładowanie strony u Twoich użytkowników.

Daj znać, czy zaproponowane przez nas rozwiązania pomogły Ci przyśpieszyć Twoją stronę. Podziel się swoją historią w komentarzu pod artykułem.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej, indywidualnej pomocy, skorzystaj z audytu wydajności i przyspieszenia Twojego serwisu od HashMagnet w – szczegóły.

Odtwórz film na temat jak podejrzeć działania konkurencji

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Irmina
Irmina
2 lat temu
Ocena :
     

a ja myslalam, ze za wolne wczytywanie stron powinnam scigac gości od mojego internetu! biedaki już mają dosc telefonow ode mnie… halo, czemu znów mam wolne polaczenie? :) teraz juz wiem

adm86
adm86
2 lat temu
Ocena :
     

No niestety, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak naszych odbiorców/klientów wkurza to wolne ładowanie. Stron nie powinni budować amatorzy, jak czasem widzę, ile ludzie mają poinstalowanych wtyczek w WP , ile głupot, wielkie zdjęcia, porąbane szablony zbudowane w Divi … Tym milej że chłopaki z Hashmagnet podchodzą do sprawy fachowo i minimalistyczne :) Dzięki!

Ewelina Wójcik
Ewelina Wójcik
2 lat temu
Ocena :
     

Jak sobie przypomnę, co mi powiedział mój fachura od stron www kilka mcy temu… Przyszłam do niego z pytaniem czemu tak wolno otwierają się strony internetowe naszych dwóch marek. Wiecie co mi powiedział? Że mam tak dużo wejść … 2 mce po utworzeniu www! Musiałam się sama dokształcić i pogoniłam szybko tego fachowca przez małe f… Ach, gdybym wtedy znała tego bloga :)

filozof
filozof
2 lat temu
Ocena :
     

już wiem teraz czemu przeglądarka po prostu coś wolno otwiera. strony internetowe to jednak złożona rzecz.

zlosliwy
zlosliwy
2 lat temu
Ocena :
     

Strony internetowe długo się ładują? Bzdura… to my przywykliśmy do szybkiego życia, wszystko ma byc na tacy, na już i frytki do tego. Ludzie, trochę cierpliwości:)

Last edited 2 lat temu by zlosliwy