blog

Porady dotyczące backupu WordPress na różnych rodzajach hostingu

backup wrodpress

Hosting dla WordPress – czy backup jest potrzebny?

Jeśli zarządzasz swoją stroną internetową, to z pewnością wiesz, że to nieustająca praca nad ulepszaniem jej wyglądu, usprawnianiem działania czy dodawaniem nowych funkcji. Co by się zdarzyło, gdyby którego razu po wprowadzonych zmianach witryna przestała działać, a Ty nie mógłbyś zlokalizować problemu? Prawdopodobnie wszystkie dane, które przechowywane były przez hosting dla WordPressa, zostałyby utracone. Chyba że miałbyś zrobiony pełny lub częściowy backup! W takim przypadku przywrócenie poprzedniej wersji witryny internetowej nie byłoby żadnym problemem. Czym właściwie jest backup strony WordPress? To po prostu kopia zapasowa wszystkich lub wybranych plików i baz danych zlokalizowanych na stronie. Jest to jeden z najważniejszych elementów, o których nie można zapomnieć, mając swoją witrynę internetową. Musisz mieć świadomość, że lepiej działać prewencyjnie i zabezpieczyć się na każdą sytuację, która mogłaby spowodować brak dostępu do Twojej strony. W innym wypadku prawdopodobnie będziesz musiał postawić stronę od zera. Tworzenie kopii zapasowych daje Ci gwarancję, że w razie awarii lub niespodziewanych błędów zapewnisz nieprzerwane funkcjonowanie witryny. Dzięki temu stworzysz również bezpieczną przestrzeń do wprowadzania nowych funkcji i testowania nowych rozwiązań. Jeśli okaże się, że zmiany nie działają poprawnie lub po prostu Ci nie odpowiadają, backup pozwoli Ci przywrócić wszystkie ustawienia sprzed wprowadzonych poprawek. To nie wszystko! W Internecie nie brakuje cyberprzestępców, którzy skutecznie potrafią utrudnić Ci pracę nas własną stroną. Kopia zapasowa ochroni pliki przed atakiem złośliwego oprogramowania lub ingerencją osób nieupoważnionych. To najistotniejsze argumenty, które powinny przekonać Cię do tego, że backup strony jest niezwykle ważny!

WordPress hosting – automatyczne tworzenie backupu

Skoro już wiesz, że dbanie o tworzenie kopii zapasowej jest nieodłącznym elementem prowadzenia strony internetowej, to czas na praktykę. Dobrą taktyką jest wybór hostingu WordPressa, który gwarantuje bezpieczeństwo w postaci automatycznie wykonywanego backupu. Dzięki temu nie będziesz musiał pamiętać o regularnym zapisie danych, ponieważ usługodawca wykona ją za Ciebie. Co więcej, zadba również o przechowanie jej w bezpiecznym miejscu. Jednak częstotliwość tworzenia backupu jest bardzo różna i zależy od oferty oraz rodzaju hostingu. Przy hostingu współdzielonym możliwość automatycznego tworzenia kopii może być ograniczona lub nie występować w ogóle. Zwróć na to uwagę, gdy będziesz wybierał taką usługę dla siebie. Najczęściej jednak backup wykonywany jest raz dziennie i właśnie taka opcja występuje w naszej ofercie. Kopia tworzona jest raz na 24 h w trzech niezależnych lokalizacjach, w tym poza krajem. Jeśli wybierzesz taki hosting WordPress, możesz być pewny, że wszystkie dane zawarte w witrynie zostaną bezpiecznie zapisane i magazynowane, bez możliwości dostępu osób trzecich. Wybierając dla WordPressa hosting, warto zwrócić uwagę nie tylko na częstotliwość tworzenia kopii i ich lokalizację. Ważne będą również:

  • zakres backupu – czy dotyczy on wszystkich danych, czy tylko niektórych plików przechowywanych na serwerze;
  • magazynowanie poprzednich kopii – czy hosting oferuje przechowywanie tylko ostatnio wykonanego backupu, czy również kilku poprzednich wersji;
  • procedura odtwarzania kopii zapasowej – jak wygląda możliwość przywrócenia poprzedniej wersji strony, sprzed wystąpienia awarii lub błędu.

Hosting WordPress – jak wykonać samemu backup?

Oczywiście oprócz automatycznego tworzenia kopii zapasowej przez hosting WordPress, możesz wykonać ją ręcznie. Masz kilka możliwości, po pierwsze możesz zainstalować dedykowaną wtyczkę, która zadba o tworzenie backupu, np. UpdraftPlus czy BackWPup. Musisz ją najpierw odpowiednio skonfigurować, a następnie pamiętać o regularnej aktualizacji, dzięki czemu zapis danych będzie poprawny. Po drugie, backup możesz wykonywać ręcznie. Wystarczy, że skopiujesz wszystkie niezbędne pliki i zapiszesz je w innym miejscu. Pamiętaj, że kopia bezpieczeństwa nie może znajdować się na tym samym serwerze! Takie działanie w żaden sposób nie zabezpieczy Cię przed cyberatakiem. Dane najlepiej magazynować w niezależnym i dobrze zabezpieczonym miejscu, dlatego warto zadbać np. o weryfikację dwuetapową. Odpowiedni będzie dysk zewnętrzny, odrębny serwer FTP, czy chmura. Wykonywanie backupu ręcznie wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, jak brak regularności, pominięcie zrobienia nowej kopii zapasowej czy nieumiejętnie jej wykonanie. Nawet osobom z najbardziej obszerną wiedzą w zakresie tworzenia backupu i świadomością zagrożeń zdarzy się zapomnieć o wykonaniu kolejnego zapisu. W natłoku pracy pewne rzeczy po prostu umykają, więc rekomendujemy, żeby tworzenie kopii zapasowych samemu stanowiło wyłącznie dodatkowe działanie do automatycznego rozwiązania. Jeśli szukasz hostingu, który zapewni Ci odpowiedni poziom bezpieczeństwa Twojej strony, to sprawdź naszą ofertę!

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments