blog

Czym różni się hosting od serwera?

Czym różni się hosting od serwera?

Decydując się na własną stronę internetową, z całą pewnością warto znać podstawową terminologię, dzięki której łatwiej będzie podjąć decyzję dotyczącą wykupienia konkretnej domeny. Jeśli do tej pory nie wiedziałeś, czym jest hosting i, czym różni się od serwera, ten artykuł jest zdecydowanie dla ciebie.

Spis treści:

  1. Hosting a serwer. Dlaczego tych wyrażeń nie można używać zamiennie?
  2. Czym jest serwer, jakie są jego rodzaje i, czym się różni względem hostingu?
  3. Jak działa hosting i kiedy się sprawdzi?
  4. Hosting a serwer, podsumowanie głównych różnic

Hosting a serwer. Dlaczego tych wyrażeń nie można używać zamiennie?

Osoby, które do tej pory nie miały zbyt dużej styczności z domenami i co za tym idzie, także z hostingiem oraz serwerami, często mylą te dwa ostatnie pojęcia. Warto jednak już na wstępie zaznaczyć, że różnice pomiędzy hostingiem a serwerem istnieją i są znaczące. Hosting a serwer to dwie różne kwestie i już tłumaczymy dlaczego.

Czym jest serwer, jakie są jego rodzaje i, czym się różni względem hostingu?

Serwer VPS, czyli z angielskiego Virtual Private Server to wydzielona, ale autonomiczna część większego serwera, który stanowi jakąś fizyczną maszynę. Mało który przedsiębiorca już na samym początku swojej działalności jest w stanie wykupić cały serwer lub wręcz stworzyć własny, ponieważ wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami. Z tego powodu większość osób decyduje się na korzystnie z usług zewnętrznej firmy. Najłatwiej zrozumieć, czym jest serwer i co go różni względem hostingu, poprzez zobrazowanie. Jeśli serwer dedykowany stanowi całe urządzenie, serwer VPS jest jedynie jego częścią, a hosting współdzielony dosłownie ułamkiem urządzenia. Oczywiście jeśli jesteś przedsiębiorcą działającym w internecie, z całą pewnością zależy ci na tym, abyś miał dostęp do dużej ilości pamięci. W takich przypadkach serwe VPS sprawdzi się o wiele lepiej, niż hosting, ponieważ, wykupując go, od razu otrzymujesz pewną przestrzeń, na której możesz przechowywać pliki, czy dokumenty. Hosting współdzielony działa nieco inaczej.

Jak działa hosting i kiedy się sprawdzi?

Hosting współdzielony także korzysta z serwera, ale dzieli go pomiędzy kilku, bądź kilkunastu użytkowników. Takie działanie sprawia, że zmniejsza się nie tylko opłata, ale i wydajność serwera, a wprowadzanie wszelkich konfiguracji może być utrudnione. Z tego powodu często uznaje się, że hosting współdzielony sprawdzi się jedynie w przypadku małych i początkujących przedsiębiorców, gdyż odbiera nieco niezależności i swobody.

Hosting a serwer, podsumowanie głównych różnic

Jeśli zdecydujesz się na serwer VPS, wszystko znajduje się pod twoją kontrolą, a samym serwer możesz zarządzać w niezbędny dla ciebie sposób. Natomiast korzystając z hostingu, cały czas masz poczucie, że dostępna przestrzeń jest współdzielona i ograniczona. Zależność od innych oraz ograniczona pojemność i niższa jakość hostingu są częstym powodem, dla którego użytkownicy decydują się na przejście na serwer VPS, który oprócz tego daje także możliwość instalacji nawet nietypowego oprogramowania, co jest niemożliwe w przypadku standardowego hostingu współdzielonego.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieją osoby, którym prościej i wygodniej korzysta się jednak z hostingu. Zwłaszcza wtedy, gdy nie mają oni nadzwyczajnych potrzeb, ani nie zależy im na dużej pojemności i mocy. Hosting współdzielony z reguły jest sporo tańszy, zarówno od serwera VPS, jak i od serwera dedykowanego. Dla wielu osób może być także mniej skomplikowany, zwłaszcza na samym początku, gdy dopiero zaczyna się przygodę z tymi technologiami.

Zaczynasz myśleć o własnej stronie internetowej? W takim razie koniecznie sprawdź Hosting WordPress i upewnij się, że proponowane funkcje będą kompatybilne z prowadzonym przez ciebie biznesem.

Patryk Kozioł

Myślisz o własnym biznesie online?

Bez zobowiązań

Sprawdź także:

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments